Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Tati, hraj ty míčky na lajny, radí šestileté dcery Federerovi

ŠVÝCAROVA RADOST. Roger Federer slaví zisk fiftýnu ve čtvrtfinále Australian Open. | foto: AP

27 2016
Melbourne (Od našeho zpravodaje) - Stále se krásně dívá na osvěžující přehlídku tenisových dovedností v podání Rogera Federera. V úterním čtvrtfinále Australian Open si zase s neskutečným citem a kumštem pohrával s míčky. Bušil do nich a vzápětí je skoro hladil. Švihal raketou jako krotitel šelem a pohyboval se s lehkostí baletky. Ve 34 letech je znovu v grandslamovém semifinále, v němž ve čtvrtek vyzve srbského „Dominátora“ Novaka Djokoviče.

„Roger v poslední době hraje na ještě větší riziko. A dokáže ho zvládnout,“ řekl Tomáš Berdych, zatím poslední oběť jeho umění. „I proto je, kým je. S tak agresivním stylem může být na velkých turnajích úspěšný.“

Švýcar je sportovním géniem. Už před drahnou dobou udělal několik změn, aby i v pokročilém věku (čili teď) mohl soupeřit se špičkou. Vyměnil raketu, na kterou si chvíli zvykal. Zbavil se bolestí zad. Průběžně vybrušuje svou taktiku.

V přechodné fázi trochu tápal. Na grandslamový titul čeká od Wimbledonu 2012. Na devíti nejprestižnějších akcích od Paříže 2013 do Paříže 2015 šestkrát nepostoupil mezi nejlepší čtyři (vypadl dokonce i ve 2. či 3. kole).

HRÁL JSI DOBŘE. Roger Federer (vpravo) děkuje za zápas poraženému Tomáši...
DÍKY A AHOJ. Roger Federer se loučí s publikem po výhře ve čtvrtfinále...

Teď je zpátky. Znalci sice pochybují, že neunavitelného Djokoviče zdolá v pěti setech. Kdyby ho však zasypal podobnou palbou, jakou spustil na Berdycha, a dostal by se do vedení, jeho šance by nakynuly.

Radost by udělal milionům fanoušků ze všech světadílů i dvěma šestiletým slečnám. Federer bere dcery Mylu a Charlene na turnaje i proto, aby viděly, že za každým úspěchem se skrývá kupa práce.

„Mluvíme o tom,“ pravil Federer. „Vědí, že se člověk ráno neprobudí jako mistr. Chápou to snáz, když se teď učí číst a psát. Nebo i při sportu.“

Fotogalerie

Dvojčata už podstoupila první tréninky na kurtech. Též jejich maminka Mirka byla výborná tenistka, takže je jejich genová výbava zřejmě bezkonkurenční. Dívky už dokonce taťkovi radí.

„Je to švanda,“ líčil Federer. „Třeba mi říkaly, že bych měl hrát na lajny. Myslí si, že je to dobrý nápad. Tak jsem odpověděl: O. K., pokusím se. Nebo chtějí, abych se díval na jednu stranu a balon poslal na druhou. Povídám: Není to tak jednoduché, jak si myslíte, ale zkusím to.“

Kdo už v Charlene a Myle vidí královny Wimbledonu 2030, nechť raději nepředbíhá. Federer si přeje, aby se věnovaly jinému sportu. Například lyžování. Zatím však ty dvě mohou zblízka sledovat tátu, jak opět zkouší porazit celý svět.

Ve čtvrtfinále Federer porazil českého tenistu Tomáše Berdycha:

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze