Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Nesmí se to opakovat, zlobí se Pála na ITF kvůli propršenému Fed Cupu

PLACHTY. Organizátoři měli během zápasu 1. kola Fed Cupu mezi Španělkou Suarezovou a Barborou Záhlavovou-Strýcovou kvůli dešti hodně práce. | foto: Pavel Lebeda, Česká sportovní

9 2014
Sevilla (Od našeho zpravodaje) - Petr Pála vede český fedcupový tým už šest let. Ale tohle ještě nezažil. Během 1. kola ve Španělsku většinu času místo koučování z lavičky utužoval s tenistkami partu v šatně. Kvůli dešti se za víkend odehrály jen tři sety ze dvou zápasů. "Je potřeba, aby se to řešilo na nejvyšších místech," řekl Pála.

Mezinárodní tenisová federace ITF povolila Španělsku pořádat zápas v únoru pod širým nebem, v malém areálu Blas Infante bez dostatečně silných světel.

Prodloužení programu je vzhledem k termínové kolizi s turnajem WTA v katarském Dauhá, kam jsou přihlášeny Klára Zakopalová, Lucie Šafářová i Španělka Suarézová velký problém.

Fed Cup v Seville

Přečtěte si více o víkendovém dění.

"Holky už s tím mají zkušenosti, na turnajích taky prší a přerušují se zápasy. Ale tohle není příjemné. Víc bych se do toho nechtěl pouštět, klidně se do toho pustím po skončení utkání," diplomaticky poznamenal Pála.

"Musíme udělat všechno proto, aby se to v pondělí povedlo. Víme, že nás čeká těžký soupeř. A potřebujeme tři body."

Jste naštvaný?
Jsem z toho velmi rozmrzelý a holky taky. Je to velmi špatné rozhodnutí, že to povolili a neudělali žádnou náhradní variantu. Nelíbí se mi to, je to proti hráčkám. Nerespektují jejich čas a povinnosti jinde. Víc bych se k tomu vyjádřil až po skončení celého utkání.

Mluvil jste se španělským týmem? Omlouvali se?
Všechno se komunikuje přes vrchního rozhodčího. Myslím, že ani pro ně to není příjemné. Suarézová má taky hrát turnaj v Dauhá. Tohle nikoho netěší. Fanoušci si zaplatí cestu... Když prší, tak prší. Ale vědělo se to během celého týdne a nikdo s tím nic neudělal. Mohli přidat světla a už by bylo dávno odehráno.

Je komunikace s vrchním rozhodčím hodně emotivní?
Je to emotivnější, ale on s tím nemůže nic dělat. Hlavní chyba ITF je, že to povolili a nedali Španělům za povinnost dát světla nebo neřekli, aby tady byla hala. Lidi z ITF si toho vyslechli už hodně a ještě si daleko víc vyslechnou.

ŠÉF. Nehrající kapitán Petr Pála sleduje trénink českých tenistek na zápas 1.

Nemrzí vás, že to kvůli olympijským hrám v Soči trochu zanikne?
Musíme se postarat, aby to nezaniklo. Nesmí se to opakovat. Vzhledem k našemu týmu je to velmi špatný přístup na to, že kluci jsou první v žebříčku Davis Cupu a my jsme druzí a předtím jsme byli první. Přijde mi to jako strašný rozhodnutí, které někdo podcenil, nebo byl úplně smyslů zbavený. Podle mě jsou i Španělé překvapení, že jim to vůbec povolili. Pro Carlu je to samozřejmě taky nepříjemné.

Jak se to zatím vyřešilo?
Holky přiletí v úterý v 11 hodin do Dauhá a ten den musí odehrát zápas. Problém je, že Fed Cup ještě povolili ve městě, které je sice nádherné, ale nedá se odsud odpoledne odletět do Madridu, do hlavního města. Spoj se těžko hledal. U nás je to vždy perfektně připravené, ale z ITF nás otravují s maličkostmi a pak udělají takové rozhodnutí. Příště by si to neměli dovolit.

Fotogalerie

Povzbudilo vás aspoň to, že Italky vedou v USA? V případě postupu byste hráli semifinále doma.
Vím, že je to dva nula, ale myslím, že Italky budou těžko nacházet ten třetí bod. My prohráváme nula jedna, máme dost starostí sami se sebou a s hodně věcmi okolo. Vůbec na to nemyslím, ani jsem to nesledoval.

Je na tom všem pozitivní alespoň to, že se možná stihne uzdravit Lucie Šafářová?
Doufejme. Více uvidím zítra. Když se hraje v pondělí, je to pro Lucku lepší, protože má víc času. Ale stejně je to špatně. Třeba nemusela onemocnět.

Podle plánu by se měly třetí a čtvrtá dvouhra hrát souběžně na dvou kurtech. Budete mít dva kapitány?
Musíme se domluvit s Davidem Kunstem, můžeme ho nominovat. Neměl by být vůbec žádný problém.

A jak se bude řešit nasazení na jednotlivé dvorce?
Záleží na rozhodčím. On to rozhodne. Je to jedno. Nechci spekulovat, že by měly holky hrát za sebou. Chci, aby v klidu dohrály a mohly odletět na turnaj.Najdete na iDNES.czmobilní verze