Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Válka tenisových světů. Češky vs. hvězda, jež je poráží

Petra Kvitová v debatě s kapitánem Petrem Pálou. | foto: Česká sportovní/ Pavel Lebeda

6 2016
Kluž (Od našeho zpravodaje) - Obvykle to bývají spíš zdvořilostní proslovy. Ale když se v pátek Juan Margets, šéf operací v Mezinárodní tenisové federaci, před losováním zápasu Češek s Rumunskem nadechl k řeči, pronesl: „Čeká nás sice utkání 1. kola Fed Cupu, ale podle jmen a postavení na žebříčku by mohlo jít i o finále.“

A měl pravdu: v jednom týmu světová devítka Petra Kvitová a třináctka Karolína Plíšková, ve druhém trojka Simona Halepová spolu s nepříjemnou Monicou Niculescuovou, schopnou zaskočit zákeřnými čopy leckterou favoritku.

O víkendu se dva rozdílné tenisové světy střetnou.

Češky sázejí na rychlou hru, agresivitu, útočný styl. Rumunkám sedí delší výměny, trpělivější hra, i proto nechaly v moderní hale Polivalenta – na víkend zcela vyprodané – položit pomalý tvrdý povrch.

Dnes v poledne na něm Plíšková zkusí získat první bod proti Simoně Halepové. Ženě, o níž se mluví. Drobnější Rumunka se původně z Fed Cupu omluvila kvůli plánované operaci nosu, následně však rozhodnutí přehodnotila. A může být hlavní zbraní, však má s oběma českými singlistkami pozitivní bilanci (s Kvitovou 2:0, s Plíškovou 3:0). „Dám tomu vše,“ vyhlásila.

V rozletu ji zastavila zranění

Halepová se narodila v jihorumunské Konstantě, jako malá hrála házenou a fotbal. Od šesti začala denně trénovat tenis, deset let poté v touze po zlepšení přesídlila do Bukurešti.

Fed Cup

Rumunsko – ČESKO

Sobota (začátek 12.00 SEČ)

Halepová – KAR. PLÍŠKOVÁ
Niculescuová – KVITOVÁ

Neděle (začátek 12.00 SEČ)
Halepová – KVITOVÁ
Niculescuová – KAR. PLÍŠKOVÁ
Mituová, Olaruová – STRÝCOVÁ, ALLERTOVÁ

Pro ještě radikálnější krok se rozhodla v necelých osmnácti letech, když si nechala zmenšit vyvinutá ňadra. „Jejich tíha mi při pohybu způsobuje problémy,“ popisovala.

A zákrok jí zřejmě skutečně pomohl, neboť od té doby světovým žebříčkem stoupala dál a dál. V roce 2014 to dotáhla až na druhé místo na světě. Dostala se do finále Roland Garros a semifinále Wimbledonu.

Měla našlápnuto vysoko, jenže rok 2015 jí kazila zranění. Halepovou trápila žebra, bolela achilovka. Problémy přetrvaly i do počátku letošní sezony, kdy musela vzdát turnaj v Brisbane a nečekaně prohrála už v 1. kole Australian Open. Poté přiznala, že ji už několik týdnů trápily infekce v břiše, nose a uchu, proto mluvila o operaci nosu. Zákroku, který nakonec odložila.

Do Kluže kvůli účasti v Riu?

Místo toho dorazila do Kluže, univerzitního města s třemi sty tisíci obyvateli, kde se rázem stala velkou atrakcí. Ve čtvrtek hodinu trpělivě pózovala s fanoušky, kteří zavítali do haly na její trénink. Spolu se zbytkem týmu se setkala jeden den s vojáky, jindy s hasiči a policajty.

Obletují ji média, kterým prozradila, že ráda sleduje romantické komedie, zejména Pretty Woman, má ráda všechny hudební žánry kromě rocku, a kdyby nehrála tenis, nejspíš by studovala matematiku.

Fotogalerie

A také mluvila o tom, jak ráda by získala medaili na olympiádě. Právě touha zúčastnit se her v Riu ji mohla vést k náhlé změně rozhodnutí ohledně účasti ve Fed Cupu, jelikož přítomnost v utkáních týmové soutěže v posledních letech je podmínkou pro možnou nominaci na olympiádu.

„Mám za sebou dobré tréninky, jsem zdravá, připravená. Nejsem robot, občas mě trápí zdraví. Ale snažila jsem se vrátit co nejrychleji,“ citoval 24letou tenistku rumunský web Dolce Sport.

Trpělivost, velí si Plíšková

Slova o její pohodě jsou pro Češky varovná, neboť zdravá Halepová už tolikrát prokázala, jak je nebezpečná. „Všechny údery má solidní, slabinu nenajdete. Nemá extra zbraň, ale nedělá chyby. Bude potřeba trpělivost,“ popisuje Plíšková. A Kvitová doplňuje: „Strašně dobře se hýbe, hodně toho vyškrábne. Bekhend má silnější než forhend.“

Ani Kvitovou nečeká lehký úkol: po nepřesvědčivém úvodu roku nastoupí teprve ke čtvrtému zápasu sezony (bilance 1–2). A k prvnímu po rozchodu s trenérem Davidem Kotyzou. „Vím, že to bude poprvé, protože to je čtrnáct dnů, co jsme se rozešli. Ale tréninky a všechno okolo probíhalo dobře, fedcupový týden je jako vždy super. Nevidím v tom problém,“ řekla Kvitová, která dnes ve druhém zápase vyzve Niculescuovou.

V sobotních fedcupových utkáních obvykle září, má bilanci 15–1. V dnešním „finále“ by se bod obvyklé tahounky tuze hodil.Najdete na iDNES.czmobilní verze