Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hurá na Rusky! Tenistkám mají pomoci diváci, aréna i zvláštní péče

Petra Kvitová (vpravo) a kapitán týmu Petr Pála na tréninku. | foto: ČTK

10 2015
Po nedělní večeři v jedné typicky české restauraci se sem tenistky měly vrátit ještě dnes. Projevily ovšem zájem o sushi. A tak byla rezervace zrušena a další okamžitě zřízena v jiném podniku.

„Uděláme cokoliv, co dívkám na očích uvidíme,“ tvrdí jen s lehkou nadsázkou Karel Tejkal, mluvčí společnosti Česká sportovní.

Též takřka dokonalá péče o Kvitovou a spol. má pomoct k obhajobě Fed Cupu. O víkendu se obhájkyně titulu v Praze střetnou s Ruskami, jež má vést slovutná Šarapovová.

Týmy by se měly představit v následujících sestavách.

Petra Kvitová (6. na žebříčku), Lucie Šafářová (9.), Karolína Plíšková (11.), Barbora Strýcová (41.).

Maria Šarapovová (4.), Anastasia Pavljučenkovová (23.), Jekatěrina Makarovová (28.), Jelena Vesninová (deblová specialistka).

Uhájí Češky pevnost?

Čeká se tuze vyrovnaný boj, který mohou rozhodnout maličkosti. Kapitán Petr Pála věří, že jeho dámy využijí domácího prostředí.

Po koncertu Madonny v pondělí svižně rostl v O2 areně kurt z dřevěných desek se zeleným nátěrem, po němž by míče měly sklouzávat rychle a bez vysokého odskoku. Přesně tak, jak to mají rády hlavně klíčové postavy Kvitová a Šafářová.

Fed Cup 2015

Česko vs. Rusko

Finále Fed Cupu se hraje v sobotu a neděli v pražské O2 areně. Češky obhajují loňský triumf a v případě úspěchu získají čtvrtý titul za uplynulých pět let. Úspěšná série začala před čtyřmi lety právě proti Ruskám. V neděli večer se kapitánu Pálovi hlásily Kvitová, Šafářová a Strýcová, Karolína Plíšková se k týmu připojí dnes.

„Na tomhle povrchu se nám dlouhodobě daří, holkám vyhovuje, není důvod ho měnit,“ řekl Pála.

„Soupeřky na něm odehrály řadu zápasů, je to pro ně velké plus,“ pravila Šarapovová na nedávném Turnaji mistryň v Singapuru. „Ale mně taky sedí rychlé kurty v hale.“

Češky hodlají stadion, v němž triumfovaly v letech 2012 nad Srbkami a 2014 nad Němkami, uhájit jako nedobytnou pevnost.

Cítí a orientují se v ní znamenitě, těší se na rachot z vyprodaného hlediště. Podle Pály by očekávaná hlasitá zvuková kulisa mohla sokyním z východu vadit: „Na takový rámus prostě nejsou zvyklé.“

Pohlazením pro sebevědomí jeho hlavních hvězd mohou být výsledky posledních vzájemných utkání se Šarapovovou. Šafářová ji zdolala na jaře v osmifinále Roland Garros a Kvitová nedávno v semifinále Masters v Singapuru. Třetí ranařka Plíšková se zase minulý týden protloukla až do finále Elite Trophy v Číně.

Na sklonku roku jsou těla všech reprezentantek patřičně opotřebovaná. Před závěrečnou bitvou sezony se však všechny prohlásily za zdravé. Kdyby se přece jen vyskytl nějaký problém, v pohotovosti jsou lékařské kapacity Pavel Kolář a Vlastimil Voráček. Také oni náleží do osvědčené podpůrné skupiny, která se při fedcupových kláních stará o statečné slečny s raketami.

Ony mají povinnosti – akce pro sponzory, setkání s novináři i autogramiády. Většinu z nich si v rychlém sledu odbyly v pondělí, aby se následně mohly soustředit na tenis. „Dostaneme cokoliv, nač pomyslíme,“ říká Strýcová. „Lidi kolem nás všechno dokonale zařídí. I proto se na Fed Cup vždycky těšíme.“

Dojde i na taktiku

Na rozdíl od minulosti a od některých zahraničních týmů nekazí náladu v družstvu osobní sváry. Jak říká Kvitová: „Jádro se drží pohromadě, vycházíme spolu, vše plyne bez potíží.“

Převážně uvolněnou atmosféru pěstuje Pála, což loni vypozoroval Rob Steckley, kouč Šafářové. „Petr je boss, ale nechová se okázale. Přijímá názory jiných. To u nás v Kanadě neexistuje.“

Ač tentokrát Steckley nedorazí, Pála se s ním poradí aspoň po telefonu. Přímo na místě bude jako obvykle David Kotyza, trenér Kvitové. Jak se budou blížit víkendová utkání, nastane čas na taktické rozbory. A až bude jasněji o ruské sestavě, přizpůsobí se též závěrečné tréninky. Vládnoucí dynastie totiž nespoléhá pouze na pocity a pohodu.

Vše pro vítězství. Tenistky se chystají na obhajobu Fed Cupu. Jak zbrojí na finále?

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze