Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Velká bitva na Vueltě: Mým největším rivalem je Contador, říká Quintana

Joaquim Rodriguez, Alberto Contador a Nairo Quintana (zleva) dojíždějí do cíle deváté etapy Vuelty. | foto: Profimedia.cz

1 2014
Devět etap mají za sebou aktéři cyklistické Vuelty. Červený dres drží Nairo Quintana, v popředí celkového pořadí je přetlak a Kolumbijec tvrdí: „Mým největším rivalem je teď Contador.“ Chris Froome ovšem ujišťuje: „Bude to obrovská bitva až do konce, kdy každá sekunda se bude počítat.“

První volný den je příležitostí k inventuře favoritů této Grand Tour, která je dle mnohých expertů nejlépe obsazeným třítýdenním závodem sezony a svádí proti sobě hvězdy Gira (Quintanu, Urana, Arua) s mnohými hvězdami Tour. Jak si tedy po devíti etapách, včetně dvou horských dojezdů, stojí?

1.Nairo Quintana (Movistar)

Andaluská parna, která panovala v kopcích, kde tak rád trénuje Alejandro Valverde, byla v neděli vystřídána deštivým a studeným stoupáním v Aragonii. A s poklesem teploty malý Kolumbijec hned ožil. Což vlastně není nic nového, totéž už se přece přihodilo letos na Giru, kde Quintana zaútočil v nejstudenějším dni při zasněžené (a sporné) etapě do Val Martella.

„Většinou mi žádné počasí nedělá problémy, ale tentokrát se mi v úvodních dnech ve vedru hůř dýchalo," připustil. Při nedělním dojezdu naopak dokázal společně s Rodríguezem dostihnout unikajícího Contadora.

„Cítil jsem, že mám dobré nohy a že je to dobrá příležitost vzít si červený dres,“ vykládal. A že ho sebral svému kolegovi Valverdemu? „Nejdůležitější je, aby zůstal v týmu.“

Contadora nyní považuje za největšího soupeře. Zároveň však varuje: „Nikdo neodepisujte Chrise Frooma. V neděli mohl mít horší den, ale ten potká na Grand Tour každého z nás.“

2.Alberto Contador (Tinkoff-Saxo) +3 vteřiny

Zvedne se ze sedla, rozkmitá nohy a frrr... je pryč. Zase se o to pokusil. Sice byl dostižen, nicméně předstartovní úvahy, že se na Vueltě zaměří možná jen na etapová vítězství, začínají brát za své.

Definitivně se chtěl Contador o své další strategii rozhodnout až po úterní časovce, ovšem už nyní je patrné: sedm týdnů poté, co si na Tour zlomil holenní kost, je schopný bojovat s nejlepšími.

„V neděli jsem si všiml, že nekteří mí rivalové mají problémy, tak jsem chtěl využít příležitosti,“ říkal. „Stále postrádám optimální kondici, abych udržel tempo delší dobu v maximální intenzitě. Ale kdykoliv budu cítit dobré nohy, zkusím útočit. Ještě nejsme ani v polovině Vuelty a je před námi spousta kopců.“

Ještě před zmiňovanými kopci však čeká 36 kilometrová časovka. „Ta jasně ukáže, jak na tom kdo je. Doufám, že ji zajedu dobře, i když mám obavy, že v ní bude řada jezdců lepších než já.“

3.Alejandro Valverde (Movistar) +8 vteřin.

V nedělním horském cíli nepůsobil dojmem zklamaného muže, přestože právě ztratil červený dres.

„Neměl jsem dnes nohy na to, abych se vydal za Albertem a Nairem. Spíše jsem se jen snažil následovat kola jiných. Vzhledem ke změně teploty to nedopadlo zase tak zle,“ okomentoval Španěl ztrátu 23 vteřin, kterou v etapě nabral na některé konkurenty.

Přesto stále nevyloučil sám sebe z boje o titul. V časovce chce vteřiny opět získávat. „Její profil se mi líbí. Takové miluji, je tvrdý a technický.“

4.Winner Anacona (Lampre) +9 vteřin

V popředí se Kolumbijec ocitl z druhého gardu zásluhou dlouhého úniku - a s největší pravděpodobností tu nezůstane. „Možná bych se mohl udržet v první desítce, ale raději se zaměřím na etapy než na celkové umístění.“

5.Chris Froome (Sky) +28 vteřin

V zahajovací týmové časovce ztratil se svými parťáky ze Sky 27 vteřin, pak je naháněl zpět v La Zubii a dokonce i při prémiových spurtech (!). Jenže po trablích na posledním kilometru stoupání do Valdelinares je Brit prakticky tam, kde začal. Tedy na ztrátě 28 vteřin.

Jeho flotila v černém působila v neděli velmi sehraně, jen její kapitán nebyl v posledních stovkách metrů nejpřesvědčivější.

„Byly to pro mě obtížné podmínky. Ale pozitivem je, jak jsme dokázali pracovat jako tým,“ říkal Froome. „S ohledem na vše, co jsem musel před Vueltou překonat a jakou jsem měl přípravu, jsem velmi spokojený s tím, jak se věci zatím vyvíjejí. Dostávám do nohou opět závodní rytmus a těším se na druhou půli závodu.“

Zvlášť když ta začne časovkou, která byla vždy jeho obrovskou zbraní. Jen vzpomeňte na loňskou Tour, kde při rovinatém boji proti chronometru do Mont St. Michel konkuroval i Tony Martinovi.

Druhá pětka: Rodriguez, Aru, Gesink, Uran, Barguil

Šestý Joaquim Rodriguez (Kaťuša, +30 vteřin) bude v každém horském dojezdu nebezpečný, dle hesla: čím prudší koncovka, tím líp.

Sedmý Fabio Aru (Astana, +1:06 minuty) překonal kritickou chvíli, když v neděli naháněl peloton. Napodobit pódium z Gira však pro něj bude přetěžké.

Osmý Robert Gesink (Belkin, +1:19) prožívá zatím nádherný comeback po květnové operaci srdeční arytmie. Svým způsobem testuje vlastní tělo.

Devátý Rigoberto Uran (Omega, +1:26) sice neoslnil při prvním horském dojezdu v La Zubii. Na trati dlouhé časovky však může v úterý zaútočit na Top 5. Vždyť na Giru časovku suverénně vyhrál.

Desátý Warren Barguil (Giant, +1:33) se v pátek při dojezdu pomlátil, přesto se s premiérou v roli lídra na závodě Grand Tour zatím vypořádává se ctí.

Ještě zabojují o Top 10...

Jedenáctý Mikel Nieve (Sky, +1:33) má s Froomem zůstávat coby poslední muž v kopcích. Pokud mu to bude šéfy týmu dovoleno, může souběžně zabojovat i o první desítku.

Dvanáctý Johan Cháves (Orika, +1:34) je ve stejné pozici jako Barguil, rovněž debutuje na Grand Tour coby lídr. V předchozím průběhu sezony se zaměřoval spíše na etapové triumfy.

Třináctý Samuel Sánchez (BMC, +1:35) má už definitivně k ruce také Cadela Evanse a rozhodně pomýšlí na obhajobu loňské Top 10.

Patnáctý Daniel Martin (Garmin, +1:42) střídá slabší dny se silnějšími, ale jedno Irovi nelze upřít: chuť neustále útočit.

Šestnáctý Wilco Kelderman (Belkin, +1:49) se zatím skrýval v závětří. Teprve další etapy ukáží, zda nedělní výpadek byl ojedinělý, či zda je na vině úbytek sil na konci průlomové sezony mladíka, který byl sedmý na Giru.

Jsou už mimo hru

Mnozí cyklisté, o nichž se před startem Vuelty rovněž uvažovalo coby o kandidátech předního umístění v celkové klasifikaci, jsou naopak po devíti dnech s velkou časovou ztrátou mimo hru:

24. Laurens Ten Dam (Belkin) +6:06, devátý v pořadí Tour je zatím až trojkou Belkinu.

33. Ryder Hesjedal (Garmin) +9:15, devátý z Gira se nyní zaměřuje především na úniky.

39. Haimar Zubeldia (Trek) +16:02, nečekaně osmý z Tour už francouzské umístění nezopakuje.

44. Jurgen Van Den Broeck (Lotto) +20:58, ve Francii odpadal až ve druhém týdnu, tady mnohem dřív.

47. Cadel Evans (BMC) +22:37, při své patrně rozlučkové Grand Tour přijal bývalý šampion Tour podpůrnou roli.

66. Andrew Talansky (Garmin) +33:56, reparát za smolné červencové dny neskládá, dle vlastních slov spíše nabírá kilometry do další sezony.

106. Thibaut Pinot (FDJ) +52:36, horečka před startem sebrala spoustu sil třetímu cyklistovi z Tour.

192. Carlos Betancur (AG2R) +2:01:42 aneb kde že jarní forma je, šampion závodu Paříž-Nice přibral na váze, ztratil na síle a je třetí od konce.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze