Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Fantazie, zářil vítěz Federer, ale vzpomněl i prohry s Berdychem

RADOST VÍTĚZE. Roger Federer si vychutnává triumf na Turnaji mistrů | foto: AP

29 2010
Londýn (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Přes půl hodiny trpělivě odpovídal v angličtině i francouzštině, mluvil o titulech, penězích nebo o sušenkách. Měl bezva náladu. Devětadvacetiletý Roger Federer v Londýně skolil svého hlavního rivala Nadala a vzkázal tak světu: Ještě nejsem na odpis!

Mohl jste si přát lepší konec roku?
Je to fantazie. Hrál jsem celý týden výborně. Mám pátý titul z "Masters", po Houstonu a Šanghaji jsem je vyhrál i v Londýně. Povedlo se mi ušetřit síly na tenhle poslední turnaj roku a ve finále jsem navíc porazil Rafu.

Jak vám bylo, když ve druhém setu Nadal zabral? Očekával jste těžký závěr?
Když mě brejknul, netrefil jsem snad ani jeden první servis. Nechci říct, že jsem mu ten game daroval, ale on je příliš kvalitní hráč. Jeho druhým podáním neporazím. A tak jsem se pak snažil stoprocentně soustředit na svůj servis.

Cítil jste, že mu ve třetím setu ubývala energie?
Možná jsem ho trochu otrávil, když jsem párkrát výborně zareturnoval, udržoval výměny kratší a držel ho pod tlakem. Určitě mi pomohl povrch. Já jsem v hale vyrostl.

Myslíte, že jste svým kritikům ukázal, že nejste na sestupu?
Podívejte, já nemůžu všude postupovat do finále jako třeba v roce 2005. To není reálné. Záleží na tom, jak kdo chce být negativní. Vždyť jsem podeváté postoupil na "Masters", vyhrál jsem grandslam, celkem pět turnajů. Fyzicky se cítím skvěle, doufám, že mě čeká další parádní rok.

Tenista Roger Federer zdraví diváky v londýnské O2 Aréně, právě zdolal Djokoviče a postoupil do finále Turnaje mistrů.PERFEKTNÍ ÚDER. Švýcarský tenista Roger Federer ve finále Turnaji mistrů v Londýně.

Jak se změnila vaše příprava na zápasy, když jste v létě najal trenéra Annaconeho?
Musel jsem hlavně nabrat sebevědomí. Na jaře jsem hrál pasivně, nevyhrál jsem žádný turnaj. Potřeboval jsem zlepšit pohyb. Paul mi v tom určitě pomohl. Ale děkuju i ostatním v týmu, manželce i dětem. Byla to dřina, teď jsem šíleně unavený, ale koho to bude za 20 let zajímat? Je to nádhera!

21 z posledních 23 grandslamů jste vyhrál vy nebo Nadal. Bude vaše společná nadvláda trvat i v příštím roce?
Nedělal bych z toho vědu. Je pravda, že Rafa vyhrál tři grandslamy za sebou. A když jsem teď svou nejlepší formu našel i já, ani se mnou to ostatní nemají snadné. Ale je tu Djokovič s Murraym, kterým chyběl jen nějaký velký titul. A nezapomeňte na Berdycha se Söderlingem, kteří mě letos párkrát porazili. Je fakt, že mužský tenis je teď na vrcholu. Já s Rafou už teď hrajeme o místo v historii, v našich zápasech jde o hodně, což je pro hru báječné.

Jak dlouho ještě chcete hrát?
Dokud budu zdravý, udržím si motivaci... Posledních 10 sezon bylo vyčerpávajících, ale mě baví cestování, soutěžení s nejlepšími, dřina v tréninku. Nehodlám končit. Chci ještě spoustu let pokračovat.

Peníze pro vás nejsou klíčové, ale během osmi dnů jste vydělal milion liber. Napadlo vás, co s nimi uděláte?
Potřebuju dovolenou. Čas je pro mě nejcennější. Je fajn dobře vydělat, ale vzpomínky, které si odvážím, jsou důležitější.

Můžete si v prosinci aspoň na chvíli přestat hlídat životosprávu?
Jím zdravě. Ale taky si můžu dopřát sušenky nebo fondue. Moučník deset dní za sebou... Nikdy nemusím být příliš opatrný, když se můžu hýbat. Problém nastane, když je člověk zraněný. Pak může přibrat. A to není vždycky výhoda.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze