Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


A v Bernu padl Spartakus. Poslední švýcarská bitva Fabiana Cancellary

19 2016
Bern (Od našeho zpravodaje) - „Nefungovalo to,“ pronesl trochu trpce a trochu smířeně. Fabian Cancellara spurtoval doma v Bernu v 16. etapě Tour šestý. Naposledy v kariéře bojoval o vítězství na švýcarské půdě. Navzdory věku i navzdory protivníkům chtěl odejít z tohoto bojiště jako vítěz. Ale nedokázal, co si přál.

Ta etapa byla dárkem organizátorů Tour pro 35letou legendu. Oceněním pro bojovníka, přezdívaného Spartakus, jenž na tomto závodě strávil celkem 29 dní ve žlutém trikotu, tedy nejvíc z aktivních cyklistů s výjimkou Chrise Frooma. Poctou pro cyklistu, který byl „kápem“ pelotonu a tolikrát vyjednával jménem všech jezdců s organizátory.

Už loni se Fabian Cancellara s Tour rozloučil. Ale copak můžete dodržet slovo, když vám nabídnou dojezd etapy ve městě, kde žijete, a navíc s krátkým stoupáním po milovaných kostkách 2,5 kilometru před cílem?

„Ty poslední metry etapy bych dokázal absolvovat i poslepu,“ tvrdil. Tolikrát si je před Tour projížděl. Se šéfy týmu Trek vymýšleli detailní taktický plán útoku.

18.července 2016 v 10:21, příspěvek archivován: 19.července 2016 v 07:46

A very special,emotional day is coming.the @LeTour is arriving in my hometown #Bern looking foward with mix feelings pic.twitter.com/cO9qqga13o

V sezoně mnoha „sbohem“ a „naposledy“ chystal v Bernu další pokus o vítěznou rozlučku.

Na jarních klasikách mu ji překazili Peter Sagan a pády.

Na Giru, kde se chtěl obléci do růžového dresu po úvodní časovce, jej oslabily žaludeční potíže.

Na Tour se soustředil právě na tento den. Bern zežloutl, oblékl se do slavnostního. „Při závodě Kolem Švýcarska jsou zdejší lidé nespokojení, když jim kvůli cyklistice na 10 minut uzavřou silnice,“ připomněl Cancellara. „Teď jim je kvůli Tour zavřeli dokonce na čtyři hodiny. Ale Tour je fenomén. A Švýcaři se umějí nadchnout pro velký sport.“

Pohádkový scénář jeho vítězné rozlučky v Bernu byl sepsán.

Jen ho naplnit...

„Bude to nesmírně emocionální den a zážitek na celý život. Už mi pomalu rozvinují červený koberec,“ vtipkoval ve Francii před startem etapy, ovšem v duši byl spíše pesimistou. Věděl, že není Cancellarou z dob největší slávy.

Fabian Cancellara na startu šestnácté etapy Tour de France.

Fabian Cancellara před startem šestnácté etapy Tour de France.

On-line reportáž deníku Tagesanzeiger během dne odpočítávala: „Ještě 50 kilometrů pro Fabiana... ještě 40... ještě 30.“

Oficiální noviny karavany Tour vyšly na úvodní stránce s přáním: „Ať má Fabian krásnou rozlučku.“ Téměř všichni mu vítězství v Bernu přáli. Tedy až na některé soupeře. „Klidně může i tahle etapa skončit bitvou sprinterů,“ tvrdil Mark Cavendish.

„V Bernu? Kdepak. Tohle je finiš pro klasikáře,“ oponoval Gregory Rast z Cancellarova týmu Trek.

Peter Sagan zůstával na startu až podivně tichý, nemluvný. Ale věděl své. „Tuto etapu si i on vytipoval za jeden ze svých cílů,“ podotkl sportovní ředitel Ivan Basso.

Asfalt v cíli u fotbalového stadionu Wankdorf byl měkký, tál pod nohama, panovalo vedro k zalknutí. Ne, tak si to Cancellara nepředstavoval. „Nemám rád horko. Už v nedělní etapě jsem zhubl tak o pět kilo.“

Celý den byl rychlý, první hodiny proletěli rychlostí 47 km/h. „Nezbýval mi při tom čas přemýšlet o emocích. Byl čas jen na to bojovat o pozice, lít do sebe vodu, snažit se zchlazovat,“ řekl.

18.července 2016 v 17:27, příspěvek archivován: 19.července 2016 v 07:51

Thank you @f_cancellara! #Spartacus pic.twitter.com/yinMbnhpAhbnhpAh

Hlasatel v cíli dlouze předčítal seznam úspěchů jeho kariéry. Fan Club Petera Sagana se zatím snažil překřičet přece jen tišší a serióznější švýcarské fanoušky. „Pééé-ter Sagan, Pééé-ter Sagan, Pééé-ter Sagan.“

A už se sem cyklisté řítili. Kostky eliminovaly většinu sprinterů. Cancellara se na nich protlačil dopředu. Potud vše podle plánu.

Poslední stovky metrů, rovina bez kostek i bez stoupání, však na něj byly příliš. „Možná lidé očekávali, že skočím už předtím na kostkách dopředu a pokusím se tam ostatním ujet. Ale po dvou týdnech závodění už to bylo pro mě nemožné,“ vysvětloval.

Vpřed se hnal Nor Alexander Kristoff z Kaťuše, na pásce zaťal triumfálně pěst, jenže... Peter Sagan hodil své kolo do pásky o dva centimetry dřív.

Fotogalerie

„A já nejdřív myslel, že jsem druhý,“ opět jednou říkal slovenský cyklista. Naopak Kristoff ze sebe vychrlil sérii sprostých slov, načež si vyčinil: „To je z toho, že neumím pořádně poznat, kde je cílová čára. Jestli jste chtěli vidět ukázku zatraceně špatného spurtu, tak jsem vám ji právě nabídl.“

Šestý Cancellara objal za cílem manželku a dceru a zamířil k autobusu týmu Trek. Ocitl se uprostřed hroznu reportérů a fanoušků, dostal kytici květin.

„Ke konci jsem už postrádal sílu,“ líčil. „Ale vydal jsem ze sebe vše, to je hlavní. Prohrál jsem. Chtěl jsem něco jiného. Ale je to O.K. Ano, je to opravdu O.K. A zažít Tour v Bernu bylo vážně krásné. Dnešek byl jen o cyklistice, ale za pár dní mi nejspíš dojde, jak emocionální to bylo.“

18.července 2016 v 17:41, příspěvek archivován: 19.července 2016 v 07:54

And the media scrum begins with @f_cancellara in his hometown Bern. #TDF2016 pic.twitter.com/mJocga5zwi

Během úterního volného dne chce zavést týmové parťáky na některá svá oblíbená místa v Bernu. Budou s ním natáčet švýcarská a belgická televize, s majiteli stáje Trek je pozván na americké velvyslanectví, má vítat sponzory. Večer se pro něj koná party Spartakus Night. Každý jako by chtěl ukořistit svůj kousek Cancellary. On a tenista Roger Federer jsou ve Švýcarsku sportovci s doložkou nejvyšších výhod.

Po sezoně ukončí Fabian Cancellara kariéru. Obává se té chvíle. Ve svém nitru však cítí, že musí přijít.

„Všichni v pelotonu Fabiana respektovali a jeho slovo mělo asi největší váhu. Tuto roli by po něm v budoucnu mohl převzít Peter Sagan,“ usoudil Roman Kreuziger. Vlastně je tedy symbolické, že to byl Sagan, kdo vyhrál tuto cancellarovskou etapu.

Jan Bárta se u autobusu týmu Bora pousmál: „A teď by měl Oleg Tiňkov dodržet slovo.“

Jak že to majitel Saganovy stáje Tinkoff během Tour sliboval?

„Jestli tu Peter vyhraje tři etapy, zůstanu v cyklistice.“

Autor:


Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze