Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Extrémní lezení diváky nadchlo

30 2003
Praha - Osvícené pódium je připraveno, závodníci se procházejí a diskutují mezi sebou. Sobotní večer na Letné patřil boulderingu - extrémnímu lezení bez lana. V Praze se konal druhý díl Nescafé Boulder série 2003. Vítězství z prvního dílu obhájil Slovák Peter Doležaj, mezi ženami se radovala Helena Lipenská.

Už od rána probíhaly na Letné kvalifikace. Zvědaví diváci se scházeli u pětimetrové stěny a se zaujetím sledovali muže a ženy, kteří se v krkolomných pozicích snažili dostat k vysněnému chytu, kterému se říká top. Na cestě k němu museli závodníci zdolat několik extrémně těžkých lezeckých kroků.

Pořadatelé postavili velmi obtížnou trať, na které bylo jen několik chytů. I přesto se závodníci dokázali vyhecovat a předváděli vrcholné výkony, při kterých diváci jen obdivně vydechovali.

Začíná finále: výběr nejlepších. Čtyřstranná stěna je pečlivě hlídána pořadateli. Závodníci totiž dopředu nesmí vidět boulder (jedna strana stěny - pozn. red.), který je čeká. Od chvíle, kdy ho spatří, mají pět minut na jeho zdolání.

Za zvuku svižné muziky žene tisícovka diváků lezce nahoru. Každý z nich má jiné přednosti.
Někdo leze víc technicky, jiní zase silou. Na Letné ale všichni prokázali silnou vůli, za což se bez ohledu na výsledek dočkali nadšeného aplausu.

Letos se ještě koná listopadové halové mistrovství republiky v Brně, příští rok se Česko budu ucházet o pořadatelství evropského poháru.¨

Výsledky: muži: 1. Doležaj (Slovensko), 2. Hlaváček (Praha), 3. Repčík (Slovensko), 4. Spilka (BB Klan), 5. Resch (Beroun), ženy: 1. Lipenská (Brno), 2. Čintalová (Slovensko), 3. Ulrichová (Praha).

Extrémní lezení bez lana doprovázela v sobotu na Letné velká světelná show. Kvalitní výkony závodníků diváky nadchly.

Autoři:


Témata: horolezectví, Letná
Najdete na iDNES.czmobilní verze