Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Extrémní bikerský závod letos přilákal i Svoradu

1 2006
Holešov - Vlezlý déšť, bláto a desetistupňový chlad. Loňský Bikemaraton Drásal dojela jen polovina z 802 účastníků. Zprávy o extrémních podmínkách minulého ročníku jednoho z nejtěžších závodů v republice se staly výzvou pro hvězdu české silniční cyklistiky Jána Svoradu. Na dnešní závod se přihlásil mezi prvními.

"Na biku v poslední době jezdím snad více než na silničním kole," vysvětlil osmatřicetiletý Svorada. Vítěz etap na slavné Tour de France, italském Giru i španělské Vueltě se letos věnuje vlastní cyklistické stáji Grisoft XCR. A ze silnice pomalu přechází na bikerské závody v přírodě.

Na 120 kilometrů dlouhé trati s převýšením 3200 metrů přesto Svorada nejspíš nebude favoritem. "Sílu a zkušenosti sice má, ale neznám jeho kvality v tomto terénu," řekl Jaroslav Bachner, člen organizačního štábu.

Více než 900 bikerů se na trať vydá v 7.45 od holešovského náměstí Edvarda Beneše, odkud pojedou přes Kelčský Javorník a Rusavu. Loňský cíl v Žopech pořadatelé posunuli k holešovskému zámku, čímž se závod protáhne o pět kilometrů.

"V cíli bude díky tomu víc diváků," věří Bachner. "Poslední dva kilometry budou atraktivní i pro závodníky, projíždět budou malebným prostředím obory a zámecké zahrady."

Ačkoliv s extrémně náročným závodem je pevně spjato i nevyzpytatelné počasí, letos by mohlo nastavit svou vlídnější tvář. Jaroslav Bachner, jehož velkým koníčkem je létání, je proto stále ve spojení s meteorology na letišti v Holešově.

"V sobotu má být příznivé cyklistické počasí. Občasné přeháňky a 24 stupňů," naznačil předpověď.

Po loňských zkušenostech se o ni zajímá spousta závodníků. Před rokem jich totiž na blátivé trati polovina vzdala kvůli potížím s technikou. Škoda na některých kolech výrazně přesáhla 10 tisíc korun. "Říkáme jim, že horší než loni to být nemůže," podotkl Bachner s úsměvem.

Autoři:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze