Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Extraligu florbalistů čeká změna, týmy si budou vybírat soupeře pro play-off

RADOST. Florbalisté Tatranu Střešovice slaví mistrovský titulu 2009-2010 | foto:  Michal Růžička, MAFRA

16 2010
Převratnou novinku přinese nový ročník florbalové extraligy. V 18. ročníku nejvyšší soutěže mužů si nejlepší týmy po základní části budou vybírat soupeře pro následné play-off. Extraligová sezona začíná už tuto sobotu.

Florbal se tak stal prvním kolektivním sportem v Česku, který tento model (používaný hlavně ve Švédsku) využije.

Místo stávajícího systému, kdy vítěz základní části hrál s nejhorším postupujícím atd. (tedy 1-8, 2-7, 3-6, 4-5), si nově budou nejlepší tři celky vybírat soupeře pro čtvrtfinále z 5. až 8. místa po základních 22 kolech.

"Ke konci základní části už chyběla motivace, týmy se už v klidu mohly připravovat na play-off," řekl sportovní ředitel Střešovic Petr Ďarmek. Právě úřadující šampion ze Střešovic změnu navrhl, ostatní kluby nejvyšší soutěže ji podpořily.

extraliga 2010-2011

1. kolo
Sobota 18.9.

17:15 Vítkovice - Mladá Boleslav
19:05 Future - Střešovice

Neděle 19.9.
16:00 Liberec - Ostrava
17:00 Bohemians - Brno, Sparta - Chodov, Kladno - Pardubice

"Výběr soupeře bude zajímavější v tom, že se dá vybrat nějaký divácky atraktivní soupeř, nebo derby," dodal Ďarmek.

Novinka bude platit po dobu dvou sezon. Pak bude vyhodnocena.

"Mělo by to přinést větší atraktivitu v boji o vyšší příčky. Nejlepší týmy si zvolí soupeře podle toho, jak jim sedí. I třeba co se týče dojezdové vzdálenosti," doplnil ředitel extraligy Zdeněk Mlčoušek.

Stejně jako v loňské sezoně bude v nejvyšší domácí soutěži hrát 12 týmů, nováčky jsou Kladno a Bohemians.

Větší motivace: dva české kluby si zahrají Pohár mistrů

Pro všechny týmy pak bude jednou z motivací uspět i nová podoba Evropské ligy - tedy souboje klání nejlepších týmů starého kontinentu

První ročník nového Poháru mistrů se bude příští rok hrát v Česku a mezi šesti celky bude mít coby pořadatel ještě jednoho zástupce. "Účast bude mít zajištěnou mistr, další klub dostane divokou kartu," řekl šéf České florbalové unie Filip Šuman. Stejné to bude pro soutěž žen.

Už teď se vybírá kandidát na pořadatele prestižního klání. V úvahu připadá pět měst - Praha, Ostrava, Brno, Liberec a Mladá Boleslav. "Jasno by mělo být do konce roku, nejpozději v lednu," řekl  "Chceme, aby se turnaj hrál ve velkých hokejových halách s kapacitou minimálně čtyř tisíc diváků."

Poslední ročník ve staré podobě se hraje na začátku října a Česko na něm bude po odřeknutí Střešovic reprezentovat vicemistr z Vítkovic.

Za rok jedno superfinále?

Nejpozději v lednu by mělo být také jasné, zda se od přespříští sezony po vzoru švédské nejvyšší soutěže uskuteční tzv. superfinále, kdy se v jeden den v jediném zápase rozhodne o šampionu mužské i ženské extraligy.

"Proběhla na toto téma bouřlivá debata. K tomuto kroku přistoupíme pouze, pokud bude souhlasit naprostá většina týmů," řekl Šuman.

Pokud se superfinále uskuteční, připadají pro jeho pořádání dvě haly - O2 Aréna v Praze a ČEZ Arena v Ostravě.

"střílejte na vozíčkáře". za každý gól půjde 30 kč na speciální vozík

Česká florbalová unie bude i v nové sezoně pokračovat v podpoře florbalistů na vozíčku.

Novinkou je projekt "Střílejte na vozíčkáře". Každé ze 1366 registrovaných družstev v ČR se do něj může zapojit tím, že za každý vstřelený gól ve své soutěži pošle 30 korun na speciální účet pro florbalové vozíčkáře.

Vybrané peníze půjdou na koupi speciálních sportovních vozíků. Cena jednoho činí 55 000 Kč. Patronem projektu je tým známých osobností Real TOP Praha v čele s hercem Ivanem Trojanem.

Více informací na stránkách České florbalové unie www.cfbu.cz.


Co říkáte novince, kdy si florbalové týmy budou vybírat soupeře pro čtvrtfinále play-off?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 19:00 19. září 2010. Anketa je uzavřena.

Líbí se mi, zvýší to atraktivitu 171
Mělo se zůstat u klasického systému 50
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze