Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Extraliga házenkářek se rozšíří

29 2000
P r a h a - Extraliga házenkářek, letos velmi nepravidelná, a dokonce i pro mnohé odborníky svým systémem těžko pochopitelná soutěž, dozná významné změny. Soutěž se rozšíří na deset týmů, zmizí nadstavbové turnaje i play off a hrát se bude dvaatřicet kol. V první fázi nastoupí deset družstev dvakrát každý s každým, ve druhé už jen osm opět dvakrát každý s každým. Poslední dva podstoupí baráž o udržení.

"Stávající podoba extraligy skutečně nemá význam. Je tak složitá, že i já jsem v sázce ohledně jejího systému prohrál dva panáky," přiznal se po skončení nadstavbových turnajů trenér mistrovské Slavie a jasně favorizovaného týmu v boji o titul Jiří Zerzáň.

Klubům vadila na systému nadstavbových turnajů a play off, který si přitom před sezonou samy schválily, zejména: - nepravidelnost (odrazuje diváky a přináší problémy s rezervací sportovní haly pro dané termíny), - síla náhody (tým, který si celou soutěž buduje postavení, o něj v závěru dost snadno může přijít), - nárazová zátěž (tři zápasy za tři dny během turnajů stupňují únavu a zvyšují riziko zranění před rozhodujícím bojem v play off o titul).

Turnaje, jimž už je odzvoněno, měly ovšem i některé výhody: - šance pro slabší týmy (při rostoucí vyrovnanosti družstev, z nichž výrazněji vyčnívá jen pražská Slavia, nemohla být a také nebyla překvapení vyloučena), - reprezentační test (není lehké zvládnout tři zápasy za tři dny, ale tento model simuluje mezinárodní klání, a prověřuje tak výdrž kandidátek reprezentace), - příležitost pro lavičku (například v zápase se Zlínem, v němž už o nic nešlo, vyslali slávisté do boje dorostenky, které tak získaly extraligové ostruhy).

Nový model bez turnajů a play off si kluby opět navrhly samy, přesto mohou nářky činovníků pokračovat. Svaz totiž i přes jednomyslný odpor klubů prosadil rozšíření soutěže o dvě družstva.

"Řekli nám, že je to tak rozhodnuté, nedalo se s tím už nic dělat," poznamenal trenér Tatranu Střešovice Karel Dlouhý. Mezi elitou jsou nyní dva kluby z Prahy: Slavia a Tatran Střešovice. Jediným z metropole, kdo vítá rozšířený model extraligy házenkářek, je ale trenér Sokola Kobylisy Pavel Krejčí. Jeho tým bojuje nyní v první lize o postup mezi elitu.
"I když výkonnostně se pohybujeme na hraně obou soutěží," připouští Krejčí mizivé vyhlídky na úspěch v extralize, "přesto chceme postup. Ta nižší soutěž, která pak zbude, bude už asi hodně špatná."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze