Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Expres Bolt poběží pro další rekord. Třístovku ale setrvačností nevyhraje

Usain Bolt - Usain Bolt probíhá cílem závodu na 200 metrů ve finále MS v Berlíně. | foto: AP

18 2010
Loni na stovce zaběhl čas, který na českém území dosud nikdo neviděl. Jeho regulérnost znehodnotil jen příliš silný vítr. Na dvoustovce před dvěma lety bylo meteorologicky všechno v pořádku a Usain Bolt v Česku předvedl znovu nejrychlejší čas. Na třístovce, kterou poběží na Zlaté tretře tentokrát má nemenší cíle.

O nejlepší světový výkon se jamajský expres pokusí na netypické a hlavně neolympijské trati, která na špičkových akcích obvykle v programu není.

I on ji v závodě poběží poprvé.

"Usain ale zaběhne třístovku v tréninku kdykoliv za 31 sekund," tvrdí jeho trenér Glen Mills.

Přitom deset let staré světové maximum americké legendy Michaela Johnsona z vysokohorského prostředí Pretorie je jen o 15 setin rychlejší.

"Takové časy asi běhá z polovysokého startu, opřený o ruku. To pak může dělat až půl vteřiny," uvažuje Tomáš Dvořák, šéftrenér české reprezentace. "Navíc jen v tréninku, kde není žádný stres z diskvalifikace za ulitý start."

Třístovka je atypická jen na mezinárodní úrovni závodů, v tréninku ji absolvují všichni - sprinteři, kteří si budují vytrvalost, i mílaři pilující rychlost.

"Já už jsem v tréninku nějaké třístovky taky absolvoval, takže tu trať trochu znám," vzkázal Bolt do Ostravy. "Jenže tohle bude poprvé oficiální závod. Rozhodně je to jednodušší distance než čtyřstovka."

A komu bude specifická trať vyhovovat víc? Rychlonohému Boltovi, který se do cíle dostane díky setrvačnosti, nebo spíš čtvrtkaři, který ví lépe, jak rozložit síly.

"V posledních metrech už žádná setrvačnost nefunguje, výhodu by mohl mít čtvrtkař," uvažuje Dvořák. "Přece jen trénink na čtyřstovku je o něčem jiném."

Možná i proto drží světové maximum na trati 300 metrů právě Američan Johnson, současně nejrychlejší pozemšťan na čtvrtce.

"Na olympiádě v Pekingu mu ale Bolt sebral rekord na dvoustovce," připomněl Alfonz Juck, sportovní manažer Zlaté tretry.

A v Ostravě v závodě o jednu rovinku delším? "Šance je osmdesát devadesát procent."

Třístovka má být předstupněm pro Boltovu transformaci ve čtvrtkaře. "Ta trať bolí, ale myslím, že někdy po roce 2012 bych se na ní mohl objevit," plánuje světový rekordman na dvou nejkratších distancích.

"A má i na čtvrtkařský rekord," myslí si Dvořák. "Je vyšší než Johnson, a na ovále pak může udělat třeba o dvacet kroků méně. I když teď má osobák o dvě sekundy pomalejší."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze