Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Experti: Fotbaloví géniové byli oba

18 2000
P r a h a - Poznali oba.
Poznali oba. Pelého buď ze hřiště jako přímého soupeře, nebo z televize. To samé Maradonu. Bývalí čeští fotbalisté porovnávají, kdo byl lepší.

Ivo Viktor (bývalý brankář, soupeř Pelého): Pelé uměl na hřišti všechno, i chytat, byl to fotbalový génius. Byl gumový a pružný, sám mi říkal, jak výborně se cítí v brance při tréninku. Fandím mu i za skromnost a přístup k životu. Když jsme hráli na mistrovství světa v Chile, klidně přišel za Masopustem nebo Kvašňákem na kus řeči. Nedělal kolem sebe žádný tyátr. Zato Maradona je špatná reklama pro fotbal, za život už udělal tolik vylomenin. Ale oba to byli výjimeční muži, kvůli nim chodili lidi na fotbal a čekali, že předvedou něco nečekaného.

Josef Masopust (bývalý záložník, soupeř Pelého): Jednou na zájezdu s Duklou jsme bydleli měsíc v hotelu s hráči Santosu, tedy i s Pelém. To bylo v Mexico City. Pelé byl v Santosu o dvě tři třídy lepší hráč než ostatní, ale na nikoho se nepovyšoval. Uměl fotbal i příkladně se chovat. Jedině on je král. Pokud bych hodnotil jen fotbalové umění, tak Maradona byl jen těsně za ním. Jenže od chvíle, kdy proslul Boží rukou, ho mám v srdci daleko za Pelém, i kdyby se rozkrájel. Pelé byl jedinečný, říkali jsme o něm, že jediné, co neuměl dokonale, bylo házet auty.

Zdeněk Nehoda (bývalý útočník, soupeř Maradony): Kdyby hrál Pelé v Evropě, tak u mě možná jednička bude, ale hrál jenom v Americe. Zato Maradona byl v Evropě dvanáct let a Argentina s ním byla nejlepší tým světa. Prosadil se, i když kopal jenom levačkou. Geniální levák je lepší než průměrný obounohý fotbalista. A ty jeho kličky, matení tělem, nedokázal bych to, ani kdybych to cvičil, donekonečna učil. S tím se musí člověk narodit.

Jan Fiala (bývalý obránce, soupeř Maradony): Byl to super zážitek, když jsem poprvé potkal Maradonu, hrál jsem na něj v přípravném zápase v Buenos Aires. Bylo mu dvacet, ale jaké ten uměl finty. Nešlo mu vzít balon od nohy, on si vždycky v pravou chvíli míč předkopnul a šel dál. S tím se musí člověk narodit. Pořád jsme ho hlídali dva, on toho musel mít plné zuby a to byl teprve na začátku kariéry. Už tehdy musel vědět, že ho bude každý speciálně bránit. Měl jedinečný odhad situace, vždycky byl o dvě myšlenky vpřed. Ale Pelého hodnotím výš, byl komplexní, uměl všechno. Maradona měl pravačku na opírání, neuměl hlavičkovat a zkazil si život drogami.
Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze