Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Petra Kvitová o druhé kariéře: I za blbou porážku můžu být vděčná

16 2017
Příběh české tenistky Petry Kvitové obletěl svět. Dvojnásobná wimbledonská vítězka se pár měsíců od vážného zranění ruky po přepadení neznámým lupičem dokázala vrátit. Vyhrála svůj první zápas na grandslamovém Roland Garros. Oplývá vůlí, mentální silou a chutí hrát znovu na vrcholové úrovni. Po půlroce Kvitová poskytla první velký rozhovor, který exkluzivně odvysílal iDNES.cz.

Petra Kvitová se nevzdává a je samý úsměv - to bylo patrné během celého rozhovoru s reportérem Karlem Knapem. Ochotně odpovídala, smála se, myslí na budoucnost. Jen vztah k jizvami poseté levačce je velmi opatrný a intimní, ruku na kameru iDNES.cz ukázat nechtěla.

Kvitová je velmi pokorná. Ještě než došlo k osudnému prosincovému útoku, častokrát slýchávala, že je na kurtu nevyzpytatelná, že má problémy s motivací. Přitom dvakrát vyhrála slavný Wimbledon! Zároveň ale má za sebou několik nepodařených vztahů, zrušené zásnuby s hokejistou Radkem Meidlem anebo únavovou zlomeninu v noze, kterou jí lékaři odhalili loni na podzim, těsně poté, co najala trenéra Jiřího Vaňka.

Fotogalerie

Teď je všechno jinak. Petra Kvitová zažívá start druhé kariéry. Sama dobře ví, že levá ruka, její pracovní nástroj, už nikdy nebude stoprocentní. „Byla bych ráda za devadesát procent. Pořád mám nedostatky v ohebnosti prstů. Nezatnu pěst, jak bych chtěla. Necítím úplně konečky dvou prstů. Ruka není tak silná, jak bych chtěla,“ svěřila se v exkluzivním rozhovoru iDNES.cz.

V optice posledních měsíců jsou to ovšem detaily. Kvitová je zpátky, hraje tenis. „Pro mě je velké vítězství, že vůbec můžu hrát. Druhá výhra pro mě je, že můžu fungovat na slušné úrovni. Nechtěla jsem se vrátit, abych se jen zúčastňovala. Chci vyhrávat. Doufám, že to časem přijde,“ přeje si.

Celý rozhovor s tenistkou Petrou Kvitovou pro iDNES.tv:

Teď nastává její nejoblíbenější období, travnatá část sezony. Na antuce na Roland Garros si odbyla ten největší mediální zájem, žádné výsledky se od ní nečekaly.

Příští týden si zahraje na turnaji v Birminghamu. A 3. července v All England Clubu začíná tenisový svátek, Wimbledon. „Těším se. Zbožňuju to tam úplně nejvíc. Když se to stalo a začalo se to nějak vyvíjet, upnula jsem se k Wimbledonu. Chtěla jsem ho stihnout. Když jsem zvládla už Roland Garros, což nikdo nečekal, můžu se na něj snad dobře připravit. V Paříži jsem si odbyla spoustu povinností, do Londýna nejedu na blind a ráda bych tam něco uhrála. Na druhou stranu v sobě mám pokoru a nemůžu po sobě chtít zázraky,“ uvědomuje si.

Tenistka Petra Kvitová při videorozhovoru pro iDNES.cz.
Tenistka Petra Kvitová při videorozhovoru pro iDNES.cz.

Udělá všechno pro to, aby se její druhá kariéra vyvíjela podobně jako ta první. „Nedovedu odhadnout, jak bude vypadat budoucnost. Byla jsem půl roku mimo tenisovou zátěž, možná jsem si psychicky i fyzicky odpočinula a budu se teď cítit trošku líp. Ale žiju hlavně teď a tady. Doufám, že pořád budu schopná si uvědomovat, že i za blbou porážku můžu být vděčná. To bych si chtěla zachovat,“ říká přesvědčeně Kvitová.

Zároveň si nechala pootevřená zadní vrátka, našla si nový cíl nebo také způsob, jak nemyslet pořád na tenis. Po útoku totiž začala chodit do školy, rozhodla se studovat sociální a mediální komunikaci. „Nemíním studium přerušovat,“ je rozhodnutá.

„Na učení času budu mít dost. Při turnaji se tolik netrénuje, jen se ladí forma. Záleží na tom, jak mě pustí hlava, jak budu unavená. Větší potíž bude se zkouškami. Učení jsem si odvykla. Mám maturitu z gymplu, ale jsme vysokoškolská rodina, táta i bráchové mají tituly. Takže jsem i tátu potěšila tím, že jsem se dala na studia.“

Podívejte se na exkluzivní dvojrozhovor s Jiřím Vaňkem a Davidem Vydrou:Najdete na iDNES.czmobilní verze