Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Všechno nejlepší k narozeninám. Pražské schody vyhrál oslavenec Hynek

Kristian Hynek se raduje z vítězství v exhibičním závodu Pražské schody. | foto:  Petr Topič, MAFRA

19 2015
Nejdřív v 5. okruhu spurtoval pro vítězství v prémii, kterou letos představovala 1,5litrová láhev luxusního šampaňského Pierre Paillard a v níž udolal i olympijského šampiona Jaroslava Kulhavého, svého spojence v úniku. V posledním okruhu už se Kristián Hynek usmíval a slavil. Nadvakrát. Poprvé jako vítěz exhibičního závodu horských kol Pražské schody, pak coby oslavenec. Triumfem u Pražského hradu osladil biker své 35. narozeniny.

„Sladké a krásné vítězství,“ vydechoval Hynek na Hradčanském náměstí, když do cíle dojížděl Španěl Hermida, dvojnásobný vítěz Schodů a tentokrát druhý, a taky třetí Jan Škarniztl.

Hynek je povoláním maratonec, však také před třemi lety dobyl titul mistra Evropy a loni zase ten v nejtěžším etapovém klání dvojic Cape Epic. Pražské schody, závod svého srdce i rodného města, však miluje.

A po loňském druhém místě konečně dosedl na trůn krále.

Jaroslav Kulhavý v exhibičním závodu Pražské schody.
Momentka z exhibičního závodu Pražské schody.
Momentka z exhibičního závodu Pražské schody.

“Obsadil jsem všechna místa v první pětce a to první mi chybělo. Teď jsem rád, že se mi to podařilo, a že se to navíc podařilo v den mých narozenin. To je obrovský bonus,“ kývl. „Třeba mi to kluci dali jako dárek, ale určitě to tak nevypadalo.“

Od prvních okruhů vedoucích přes 128 zámeckých schodů a zpět ke Hradu přes Jánský vršek a Nerudovu ulici měl Hynek za společníka Kulhavého, šampiona exhibice z roku 2010. Jenže tomu stejně jako loni na drncavých schodech spadl řetěz a z boje o slávu vycouval.

„Už mi to tam spadlo při tréninku,“ říkal Kulhavý.

Když mu řetěz z převodníků vypadl i v závodě, ještě ho za jízdy stačil nasadit. Podruhé už však s nažhaveným oslavencem ztratil kontakt a pak se rozhodl: Jedu domů. „Už to nemělo cenu. Ale byla to škoda, protože jsem měl odjeto 45 minut a mohlo to být zajímavé.“

Fotogalerie

„Ale já jsem se dneska cítil velmi dobře a cítil jsem, že Jarda není ve své kůži,“ popisoval pak Hynek. „A kdyby nedošlo k jeho problémům, byl bych schopen ho normálně atakovat. Technický problém ale k vítězství dost přispěl a možná mi to ulehčil.“

Hynek si tak ověřil, že forma z úvodu sezony, kdy dojel druhý v Cape Epic právě za Kulhavým, se nevytratila a že třeba i o víkendu v Novém Městě na Moravě, odkud se rozjede letošní Světový pohár cross country by mohl uvažovat o slušném umístění.

“Je to velmi cenné vítězství v prestižním závodě, v mém domácím prostředí,“ radoval se. „Měl jsem tady spoustu fanoušků včetně rodiny, která se přišla podívat, takže toto vítězství je velmi významné. Závodí se tady vždycky úžasně, protože atmosféra bývá neuvěřitelná.“

Pražské schody

- exhibiční závod na horských kolech

1. Hynek (Topeak Ergon) 1:03:41, 2. Hermida (Šp./Multivan Merida) -41, 3. Škarnitzl (Sram Mitas Trek) -1:11, 4. Gutiérrez (Šp./Trek Factory) -1:40, 5. Ulman (Česká spořitelna-Accolade) -1:49, 6. Lakata (Topeak Ergon) -2:34.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze