Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Exhibice byla fajn. Ale rodiče budou můj výkon kritizovat, smál se Lendl

Ivan Lendl na tenisové exhibici v Ostravě | foto: Alexandr Satinský, MAFRA

6 2010
Skoro to vypadalo, jako by hrál za starých dobrých časů. Ivan Lendl v exhibici Advantage Tennis v Ostravě exceloval, svým výkonem v zápase proti Björnu Borgovi více než šest tisíc diváků nadchnul. A ti mu tleskali vestoje. "Moc se mi tu líbilo. Cítil jsem se skvěle. Ale zítra budu zvrdlý," smál se padesátiletý český rodák, který se na dvorce vrátil letos v dubnu po šestnáctileté pauze.

Ani stopa po únavě z náročného týdenního programu, který vyvrcholil páteční exhibicí.

Ivan Lendl přišel mezi novináře ve velmi dobré náladě, často i vtipkoval. "Tak vy jste zapomněl otázku? To už jste tak starý? Měl byste si ji zapsat," poškádlil na tiskové konferenci se širokým úsměvem vedle sedícího kolegu.

Exhibiční vystoupení, v němž nejprve ve dvou setech porazil další bývalou jedničku Björna Borga i čtyřhru, do níž nastoupili i Mats Wilander a Karel Nováček, si ostravský rodák Ivan Lendl užíval.

"Mám fantastické pocity. A jestli jsem byl nervózní? To ne, protože jsem zvyklý hrát před velkým publikem. I když tohle bylo opravdu výjimečné. Líbilo se mi to a doufám, že divákům také."

Jak se cítíte fyzicky? Když jste se v dubnu vrátil, hrál jste na jeden set, pak jste si postupně přidával. A teď jste odehrál tři sety.
Během zápasu jsem se cítil výborně, ale den po zápase budu zvrdlý. Z tohoto důvodu sem přestal hrát tenis, nemohl jsem druhý den hrát. Při takovéto akci to však nevadí.

Překvapila vás vysoká úroveň zápasu s Borgem?
Vůbec ne. Já už takovýchto zápasů hrál dost a čekal jsem to. Překvapilo mě, jak se Björn ve svém věku pohybuje. Myslím, že už můj zápas s Matsem (Wilanderem) v Paříži byl na vysoké úrovni. Hráli jsme 6:4 a 6:3 asi hodinu a čtyřicet minut. Jsem rád, že se nám to povedlo i tady.

Minulý týden jste říkal, že v ČEZ Aréně si Davis Cup už nezahrajete. Nechcete to po tomto svém výkonu přehodnotit?
Určitě ne. Ale večer se mám sejít s Jaroslavem Navrátilem (kapitán daviscupového týmu), tak mu slíbím, že budu víc trénovat. (smích).
Rád bych si ho tady zahrál, ale to se nepodaří. Leda, že bychom udělali nějaký Davis Cup nad padesát let.

Divákům jste naznačil, že by tohle vaše vystoupení v Ostravě nemuselo být poslední. Máte už něco v plánu?
Zatím to není nic konkrétního, ale něco se nám určitě podaří vymyslet.

Bilanci s Borgem jste snížil na 3:6...
...nene nesnížil. Tohle se nepočítá. Já tvrdím, že v takovýchto zápasech je fajn vyhrát, ale není to to nejdůležitější. Nejdůležitější je, aby byl kvalitní tenis a aby se lidem něco ukázalo. Není důležité, kdo vyhrál.

Nakolik vás tyhle dva dny s Björnem sblížili?
Je velice sympatický. Určitě rád si s ním zahraji ještě několikrát.

Hodnotil byste váš ostravský výkon jako nejlepší od dubnového návratu na dvorce?
Neřekl bych, že byl nejlepší. Ale nejhorší určitě nebyl. Myslím, že některé věci bych mohl hrát líp. Ale některé jsem už zlepšil.

Co jste zlepšil?
Určitě servis, ten mi šel. Naopak víc jsem čekal od forhendu. Ale to bylo tím, že Björn toho hodně doběhl. Já zahrál hodně forhendů, které vypadaly, že z nich budou body. Ale on si pro ně v klidu došel.

Co vašemu výkonu říkali rodiče?
Já s nimi ještě nemluvil, ale určitě budou kritizovat (smích).

Ve čtyřhře jste začal ve dvojici s Karlem Nováčkem, ale končil s Borgem. S kým se vám hrálo lépe?
Mě se hrálo dobře s oběma. Znovu: bylo to o hlavně zábavě a ne o tom, kdo vyhraje. Myslím, že když jsme si to vyměnili, bylo fajn.

Během vaší kariéry se vědělo, že máte zápisník, do nějž si děláte poznámky o soupeřích. Co si zapíšete teď?
Nezapíšu si nic. Ale když teď hraju s někým, s kým jsem hrával, tak během tréninku nebo zápasu se mi začne vybavovat, jak dotyčný kdysi hrál. Takže vím, že Borg hraje fantastický forhend. Takový, že na forhend křížem odpoví tak, že ho vrátí po lajně. A to je hodně těžké. Dnes to moc hráčů neovládá, možná tak Nalbandian. Björn jich dnes několik fantasticky zahrál. A ještě mi připomněl svůj servis. Dobře podává zleva do mého bekhkendu. Takový ten tlučený servis. Z něj mi dal několik es.

S jakými pocity budete z Ostravy odlétat?
Budu spokojený, že jsem si užil fajn týden. Budu kňučet, že mě všechno bolí, ale budu se těšit na příště.

ivan tenisu chyběl, chválil borg

Prohrál ve dvou setech 4:6 a 6:7, ale hlavu nevěšel. Čtyřiapadesátiletý Björn Borg věděl, že s Ivanem Lendlem odehrál výborný zápas.

Björn Borg na tenisové exhibici v Ostravě

"Užíval jsem si to. Proti Ivanovi jsem nerhál strašně dlouho, dnes tu publikum vidělo skvělé utkání," prohlásil Borg po exhibici Advantage Tennis.

Je rád, že se Lendl po dlouhé pauze vrátil na dvorce. "Tenisu strašně chyběl. Jsem rád, že je zpět. Doufám, že jsme spolu nehráli naposled."

Švédský vítěz jedenácti grandslamů přiznal, že při dvou exhibičních setech neměl v Ostravě problém s fyzickou. "Mohl bych klidně hrát dál. S věkem je to sice horší, ale jsem v dobré kondici. Doma hraji několik hodin týdně."

Dodal, že dobrá fyzická připravenost se při exhibicích předpokládá. "Tenis máme v sobě. Ale bez fyzičky by to nebyla zábava pro nás ani pro lidi," uzavřel Borg.

Který zápas exhibice Advantage Tennis v Ostravě se vám líbil nejvíc?

celkem hlasů: 1617

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 11:00 7. listopadu 2010. Anketa je uzavřena.

Lendl - Borg 1390
Lendl, Nováček (Borg) - Wilander, Borg (Nováček) 122
Nováček - Wilander 105


Najdete na iDNES.czmobilní verze