Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropský šampion Svoboda je potřetí českým pětibojařem roku

Moderní pětibojař David Svoboda v cíli zlatého mistrovství Evropy v Debrecínu | foto: Vít Chalupa

10 2010
David Svoboda vyhrál potřetí anketu o nejlepšího českého moderního pětibojaře roku. Pětadvacetiletý závodník pražské Dukly se na pozici krále domácího pětiboje vrátil po roce, kdy přepustil trůn Ondřeji Polívkovi. Ten skončil druhý.

"Zlato z Evropy mám doma v kuchyni pověšené na držátku na pokličky a na sběračky. Každý ho tak hned vidí," řekl Svoboda při vyhlášení, ale celý sál se viditelně bavil.

David Svoboda nebyl oním zpovídaným, byl jím totiž jeho bratr - dvojče Tomáš. Toho kromě zadržovaného smíchu prozradilo i jemné ráčkování. "Za všechno vděčím svýmu bráchovi. Nebýt něj, tak tady dnes nestojím," dodal Tomáš.

Moderátor slavnostního večera pak na konci programu uvedl záměnu na pravou míru. Evropský šampion David Svoboda se nemohl ceremoniálu zúčastnit, protože mu vojenské nemocnici budou brát ve čtvrtek krční mandle.

"David vzkazuje, že si ocenění váží, protože to je v této konkurenci těžké," oznámil o sedm minut starší Tomáš.

Svoboda vyhrál anketu už v letech 2007 a 2008. Letošní prvenství si vysloužil především díky zisku premiérového titulu mistra Evropy z maďarského Debrecínu, ale dařilo se mu i jinde.

Ve finále Světového poháru v Moskvě obsadil třetí místo, v rámci seriálu triumfoval na podniku v Mexiku. Na armádním mistrovství světa v Praze pak vybojoval titul v jednotlivcích a spolu s Capalinim a Dvořákem zvítězili v družstvech. Ve světovém žebříčku patří pražskému rodákovi druhé místo za Maďarem Marosim.

Stříbrné družstvo moderních pětibojařů na MS v Číně: zleva Ondřej Polívka, David Svoboda, Michal Sedlecký

Stříbrné družstvo moderních pětibojařů na MS v Číně: zleva Ondřej Polívka, David Svoboda, Michal Sedlecký

Nevyšlo mu pouze mistrovství světa v Číně, kde coby obhájce předchozích dvou stříbrných medailí nezvládl roli spolufavorita a skončil až 17. Slabou náplastí mu tak bylo jen stříbro z družstev spolu s Polívkou a Michalem Sedleckým.

vítězové ankety

7 - Libor Capalini (1996, 1998-99, 2002, 2004-06)

3 - David Svoboda (2007-08, 2010)

2 - Michal Michalík (2001, 2003)

1 - Petr Blažek (1993), Vladan Jesenský (1994), Zbyněk Ambrož (1995), Lucie Grolichová (1997), Michal Sedlecký (2000), Ondřej Polívka (2009)

Výsledky ankety byly vyhlášeny v Praze na Julisce. Svoboda získal v hlasování trenérů, představitelů svazu i klubů maximální počet 15 bodů (sčítala se umístění na anketních lístcích).

Podobně dopadl armádní vicemistr světa a loňský vítěz ankety Ondřej Polívka, jemuž všichni hlasující přiřadili druhé místo. Třetí příčku obsadil Michal Sedlecký.

Rekordmanem ankety je Libor Capalini, který triumfoval celkem sedmkrát.

Bronzový olympionik z Atén 2004 letos na armádním MS v Praze ukončil kariéru.

V kategorii juniorů vyhrála Natálie Dianová před Janem Kufem a Lenkou Bilkovou.

pětibojař roku - výsledky anket

ABSOLUTNÍ POŘADÍ:
1. Svoboda 15 bodů, 2. Polívka 30, 3. Sedlecký 55, 4. Dianová 61, 5. Grolichová (všichni ASC Dukla) 64.

JUNIOŘI:
1. Dianová 16 bodů, 2. Kuf 29, 3. Bilková 59, 4. Kodedová 65, 5. Kindl (všichni ASC Dukla) 72. 6. Szmek (SC Bystřice) 74.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze