Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropský bronz si triatlet Kubíček připomněl alpským vítězstvím

Jan Kubíček | foto: xterraplanet/facebook

17 2014
Zpátky do dějiště loňského mistrovství Evropy v rakouském městečku Strobl u alpského jezera Wolfgangsee se rozhodl vrátit chodovský triatlet Jan Kubíček. To aby si zpestřil pomalu končící xterráckou sezonu. A udělal dobře. Wolfgangsee Challenge se blíží svými délkami už téměř polovině ironmana, Kubíčkovi to však pranic nepřekáželo a jedenáctý ročník závodu opanoval.

„Ta šestnáctka se zajídá, ale pokud není člověk poblitý, tak je celkem zábavná,“ poznamenal pouze s úsměvem k délce posledního běžeckého úseku.

Právě tady ve své nejsilnější disciplíně znovu rozhodl, když se už po dvou kilometrech oddělil od domácího borce Markuse Benesche a pak už podle svého tempa dorazil až do cíle. „První flek, paráda!“ zazubil se.

Kubíček v sezoně 2014

4. místo: ME v cross triatlonu
1. místo: TNatura Czech Republic
2. místo: TNatura Germany
1. místo: MČR v Xterra triatlonu
5. místo: Světový pohár, ČR
7. místo: Světový pohár, Itálie
7. místo: Svět.pohár, JAR
9. místo: Svět.pohár, Kostarika
2. místo: Italský pohár (Toskánsko)
1. místo: Český pohár (Ostrov) 

Sedlo mu tady už loňské mistrovství Evropy. Byť se v duchu předešlých podniků v terenním triatlonu závodilo - alespoň podle něj „téměř na placce“, bral tady Kubíček bronz, a tak ani lokální závod Wolfgangsee Challenge mu svými parametry a předpokládaným cílovým časem kolem čtyřech hodin nekazil výhledy na nádhernou kulisu Alp. Vždyť závod ve své historii sem k jezeru dokázal nalákat nejednu z triatlonových legend.

Kubíčkovi se podařila už úvodní plavecká část, z vody lezl jako třetí a na dosah s prvními dvěma místními borci, však také společně s Michaelem Szymoniukem dojeli díky vzorné spolupráci jeho stájového kolegu Nora Racing Team už po pěti kilometrech. Benesch i Szymoniuk jezdí pravidelně Xterru či TNaturu a o cyklistickém úseku, dlouhém šestačtyřicet kilometrů s převýšením 1 550 metrů, toho věděli určitě víc než Kubíček.

Vzpomínka na bronz

Bronz z mistrovství Evropy v terénním triatlonu si loni od rakouského jezera Wolfgangsee přivezl domů do Karlových Varů český reprezentant Jan Kubíček. „Placka je doma, dočkali jste se,“ stálo v jeho esemesce večer po závodě. Po dvou čtvrtých místech ze Světového poháru v Xterra triatlonu měl konečně ceněný medailový suvenýr. Ten vůbec nejcennější, zlatý, získal loni pro sebe další z Čechů - olympionik Jan Čelůstka. A hned při své premiéře v terénním triatlonu. Že trať postavená u rakouského jezera Wolfgangsee bude svým méně náročným profilem vyhovovat spíš olympijským triatletům, to ostatně Kubíček předpokládal už před svou cestou do Stroblu. „To ale neubírá nic z jejich výkonu. Museli makat stejně,“ dodal. Letos se do rakouského městečka Strobl vrátil, byl zvědavý, jak se bude lišit trať proti loňsku. Lišila, trochu. A Kubíčkovi znovu sedla. „Závod byl po všech stránkách perfektně zvládnutý,“ chválil pořadatele letos čtvrtý v pořadí evropského šampionátu v terénním triatlonu ze Sardinie.

Když mu ale radili, ať se hodí do klidu, že je to dlouhé, přebral si to po svém. „Šlápl jsem do toho, po hodině jízdy do kopce jsme zůstali dva a začalo příjemné babí léto,“ říká s úsměvem.

Benesch znal trať lépe než Kubíček, Čech se tedy staral o tempo do kopce, Rakušan řídil sjezdy dolů. „Nejdříve jsme míjeli turisty s holemi, potom nám dělali společnost pouze pasoucí se krávy a neskutečné pohledy na jezero ze 1 300 metrů. Marně jsem ale čekal na nějaké technické pasáže,“ vzpomene si Kubíček.

Střídavý rytmus nahoru a zase dolů narušovala jako jediná z nástrah ustřelující šotolina a Kubíček se už těšil, až si to namíří dole podél jezera do depa a na běh, kde trať kopírovala tu loňskou z cyklistické části ME. „Hodně zajímavé trajlíky, výběh na bobovou dráhu a trochu nudná rovina podél jezera,“ shrnul Kubíček.

Tady rozhodl. Po bronzu z evropského šampionátu triumfoval i v letošním Wolfgangsee Challenge.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze