Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropské zkušenosti jsou nákladné

15 2000
P r a h a - Házenkářky pražské Slavie stanuly už ve třetím kole Poháru EHF, považovaného hned po Lize mistryň za druhou nejprestižnější evropskou klubovou soutěž. Na své dosavadní pouti se nepotkaly se soupeřkami, které by byly nad jejich síly. Je Slavia tak dobrá, nebo tahle kontinentální soutěž tak špatná? "Především se ještě neukázaly týmy naší úrovně. Ty mají v žebříčku Evropské házenkářské federace tak vysoký koeficient, že ušetřily velké peníze i síly a naskočí rovnou do třetího kola. Doplácíme na situaci celé české házené, a tedy i ekonomiky," tvrdí trenér družstva z Edenu Jiří Zerzáň.

"Do poháru se vkládají peníze pro bohaté kluby. Slavii zatím dvě odehraná kola přišla, pokud vím, na půl milionu korun." "Ekonomicky je přínos naší účasti v Poháru EHF klubové pokladně skutečně pramalý," připouští ředitel DHC Slavia Jaroslav Schmid s tím, že ve Vršovicích hledí spíš do budoucna.

"Je to uzavřený kruh. Chceme, aby se o nás vědělo, abychom byli vidět. Na to musíme něco vynaložit, pak lze jednat se sponzory o jejich náklonnosti." Slavia nemůže - a to ani v příští sezoně, i kdyby například vyhrála nynější ročník Poháru EHF - hrát vinou katastrofálně nízkého národního koeficientu Pohár mistryň.

Nehrozí tady naopak hazard s pověstí, vyřídit v úvodu druhořadé soutěže slaboučké soupeřky z Izraele a ze Španělska, utratit ony nemalé sponzorské peníze a teď skončit na nějakém silnějším týmu? "Ne," odmítá rázně Zerzáň.
"Přes evropský pohár vede cesta k růstu, a to i pro reprezentaci. Hrát si na vlastním písečku, to nemá smysl."

Jistě, i kdyby teď Slavia vypadla, hráčkám nikdo nesebere cenné zkušenosti. Na to poukazuje i kapitánka týmu Naděžda Krejčiříková: "Nemáme dost silnou ligu, takže každé měření sil se zahraničím je pro nás značným přínosem. I prohrané." Zerzáň má - zcela přirozeně - velký sen: projít až někam mezi posledních osm či čtyři družstva v Poháru EHF.

"Tvrdím, že dostat se v této soutěži do semifinále by bylo cennější než hrát Ligu mistryň a brzy vypadnout. Pravda však je, že od řady lidí - i od vás novinářů - cítím, jako kdyby Pohár EHF byl něco méněcenného. Není to tak. Jenom jsme se kvůli nízkému koeficientu celé české házené propadli tak hluboko, kam nepatříme. I proto musíme hrát a vyhrávat jednoznačné zápasy v úvodních kolech, a nejsme nasazeni rovnou do třetího."

Jedno je jisté, Slavia ještě nedostala v Evropě šanci předvést se v plné parádě. Co se stane, až ta možnost nadejde? "Stále je v soutěži dost družstev, na která si stoprocentně věřím. Pak jsou tam taková, s nimiž bych čekal vyrovnanou partii, ale i čtyři nebo pět týmů nad naše síly. Můžeme ještě postoupit," předpovídá kouč Jiří Zerzáň.

"Dosud jsme měly štěstí na los. Dál to bude už těžké, do Poháru EHF teď totiž spadnou i vyřazená družstva z Ligy mistryň," upozorňuje kapitánka Krejčiříková. Přesto ani ona - nejzkušenější v relativně mladé sestavě Slavie - neztrácí víru: "Na zahraničních turnajích před sezonou jsme hrály vyrovnané partie i s těžkými soupeři. Už je to sice déle, ale věřím, že si na ty výkony s přetahováním o každý gól v závěru ještě vzpomeneme."

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze