Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropské rydercupové prokletí zvané Brookline straší dodnes

Zklamaný irský fanoušek evropského rydercupového týmu. | foto: Profimedia.cz

28 2010
Atmosféra při Ryder Cupu v roce 1999 v Brookline byla vyhrocená. Tehdejší ročník je považován za jeden z nejkontroverznějších v historii. Možná se nepříjemná zkušenost podepsala na další kariéře několika hráčů z evropského týmu.

Televizní záběry, na kterých Američan Justin Leonard proměňuje dvacetimetrový putt na sedmnácté jamce, jsou známy snad všem golfovým fanouškům. Stejně jako následná vřava, která vypukla na greenu i přesto, že José María Olazábal se na svůj putt stále ještě připravoval.

Kapitán evropského týmu Mark James byl hodně často kritizován. Při udělování divokých karet vsadil na Andrewa Coltarta a pominul legendy Bernharda Langera i Nicka Falda.

Američan Justin Leonard se raduje z vítězného puttu v Ryder Cupu 1999.

Američan Justin Leonard se raduje z vítězného puttu v Ryder Cupu 1999.

Tato volba vyvolala především v britském tisku mnoho zlé krve, se kterou kapitán následně ještě pořádně zamíchal: nepostavil skotského hráče ani k jedné čtyřhře, a tak se Coltart dostal na hřiště až v singlech proti Tigerovi Woodsovi!

A pochopitelně prohrál. Stejný osud čekal i dva další nováčky v Ryder Cupu Jarmo Sandelina a Jeana Van de Veldeho.

Kapitán pohromě unikl

James se po Ryder Cupu ještě několikrát objevil v médiích především díky své knize Into the Bear Pit, ve které popisuje události v Brookline 1999. Mimo jiné zde hovoří o nedůstojném chování členů amerického týmu a také o velmi vyostřeném vztahu s Faldem, jehož dopis adresovaný rydercupovým hráčům vyhodil do koše ještě před začátkem turnaje.

Po vydání knihy byl uvolněn z funkce vicekapitána pro Ryder Cup 2001 a jeho kariéra nabrala směr na seniorskou PGA Tour. Zde zaznamenal několik důležitých vítězství a zdá se, že jeho události nešťastného Ryder Cupu příliš neovlivnily.

Nováčci se vytratili

Nováčci v evropských barvách by to o sobě říci nemohli. Paul Lawrie byl jedním z nich. Zazářil v průběhu turnaje a patřil k výrazným postavám Ryder Cupu 1999. Společně s Colinem Montgomeriem odehrál všechny čtyřhry a v singlech porazil zkušenějšího Jeffa Maggerta.

V následných letech ovšem Lawrie jen vzpomínal na svou formu. Přidal ještě dvě vítězství (Dunhill Links Championship 2001 a Wales Open 2002), ale to bylo vše. Zdá se, že stín Ryder Cupu 1999 na něm také ulpěl.

Kapitáni rydercupových týmů v roce 1999 - vlevo Ben Crenshaw (USA) a vpravo Mark James (Evropa).

Kapitáni rydercupových týmů v roce 1999 - vlevo Ben Crenshaw (USA) a vpravo Mark James (Evropa).

Co by ale měli říkat další? Van de Velde ztratil příslušnost k European PGA Tour v roce 2002. Navíc se zranil při lyžování a neobjevil se na evropských turnajích v následujícím roce. Jediným světlým bodem v jeho další kariéře bylo vítězství na Madeira Island Open 2006.

Ale ani tento triumf nerozehnal temné mraky, které se stahují nad jeho golfovou kariérou. Francouz nebyl schopen uhrát kartu na EPGA v roce 2008, 2009, ani pro letošek. Nejsilnější vzpomínkou na něj zůstává dramatický kolaps na závěrečné jamce The Open 1999, známý i jako největší tragédie v dějinách hry.

Snad nejhůř dopadl Sandelin. V Ryder Cupu také nastoupil až v singlech. Pak získal už jen vítězství na BMW Asian Open 2002. Od té doby se švédský hráč trápí a osciluje mezi evropskou PGA Tour a nižší Challenge Tour. Prokletí Brooklinu 1999 trvá.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze