Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


První triatlon v dějinách Ázerbájdžánu. Stál za ním světoběžník z Čech

Lukáš Matys, sportovní manažer Evropských her v Baku | foto: archiv Lukáše Matyse

20 2015
Tato mise byla všechno jen ne jednoduchá. Lukáš Matys, světoběžník z Děčína, má sice za sebou pořádání olympijských her v Londýně i Her Britského společenství v Glasgow, jeho další štace - Evropské hry v Baku - však přinesla nové výzvy. Skoro rok připravoval český manažer zázemí pro triatlonové soutěže a po minulém víkendu, kdy se konal testovací závod, si mohl oddechnout: Jsme na dobré cestě.

Před dvěma lety dostalo Baku přiděleno pořadatelství novinkové všesportovní události a letos od 12. června se bude 17 dnů závodit ve dvacítce sportů. Triatlon, jemuž Matys v Baku šéfuje, bude hry otevírat. V sobotu po zahajovacím ceremoniálu do vody skočí 65 žen, o den později stejně tolik mužů.

Ve hře je letenka do Ria!

Ovšem proces, který vedl k tomu, aby se výše uvedené mohlo stát skutečností, byl zdlouhavý. A místy také bolavý. „Brzy po tom, co jsem se do Ázerbájdžánu přestěhoval, jsem si uvědomil množství rozdílů v pořádání sportovní akce v zemi se sportovní tradicí a zemí, kde je sport na svém počátku,“ vzkázal Matys od Kaspického moře.

Prvotní problém, který musel Čech v Baku řešit, byla samotná lokalita sportoviště. „Během deseti měsíců jsme ji měnili už třikrát a snažili se najít co nejvhodnější místo, které by splňovalo požadavky na akci olympijského formátu,“ vyprávěl Matys.

Teprve loni v září organizační výbor potvrdil, kde se uskuteční první část trojboje - plavání, protože voda v jezeře byla znečištěná. Nejčernější scénáře tehdy říkaly, že by se místo triatlonu mohlo závodit v duatlonu, tedy kombinaci běhu, kola a běhu. Závod by se tak sice uskutečnil, ale nesloužil by jako kvalifikace na olympiádu.

„Na podzim se nám to podařilo rozseknout, když jsme na doporučení zavítali do místního plážového resortu 40 minut od centra Baku,“ popisoval 33letý organizátor. Ze začátku sice slýchal pochyby: Co chcete vybudovat na hromadách hlíny, písku a suti? „Ale od prosince nastoupila těžká technika a v únoru jsme už pokládali asfalt na triatlonové depo.“

A čtyři týdny před ostrým testem proběhl na pláži Bilgah test nanečisto. První triatlon v historii Ázerbájdžánu!

„Úžasný závod, skvělé sportoviště, opravdu se těšíme na závod,“ potvrdil Jorge García, technický delegát Evropské triatlonové unie, v rozhovoru pro server insidethegames.

„Dlouho jsme přemýšleli, jestli testovací závod uspořádat, protože zatím není všechno doladěné a pro hlavní závod ani nemáme kompletní vybavení,“ prozradil Matys. Sám se ale po dlouhém zvažování rozhodl: Jdeme do toho, taková prověrka bude pro všechny přínosem. „I když na počet účastníků byl závod malý, za oponou to vřelo.“

V den závodu musel triatlonový šéf zkoordinovat práci téměř 300 lidí svého týmu, dohlédnout na stavbu osmi kilometrů bezpečnostních zábran a uzavírku dálnice, instruovat vodní záchranu. Jednoduše ladit všechny detaily nezbytné pro akci světového formátu. „A byl to ten pravý test.“

Přestože premiérový závod slavil úspěch, práce Matysova týmu po něm neskončila. „Je jí víc než dost,“ kývl triatlonový boss. A možná nejhorší je, že se při ní musí prát i s jazykovou bariérou. „S angličtinou se tady daleko nedostane, jazyk patří k jedné z překážek, které musíme denně překonávat.“

Slova díků za dobře odvedenou práci českého manažera by však měla být srozumitelná i v cizí řeči.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze