Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropská F3: Mortara jednou na stupínku, jednou ve svodidlech

Dojel v neděli z pole-position pro vitězství - mladý Portugalec Antonio Felix da Costa. | foto: Roman Klemm

5 2010
Italský pilot stáje Signature-VW Edoardo Mortara smetl konkurenci i na bývalé trati Grand Prix formule 1 v Brands Hatch. Na tom nic nezměnila ani jeho nedělní nehoda.

Výsledek kvalifikace při tom dával naději na to, že se Mortarovi na jezdecky náročné krátké variantě malebné trati v Brands Hatchi postaví alespoň konkurenti z vlastní stáje. Poprvé se totiž dokázal prosadit mladý Belgičan Laurens Vanthoor. Mortara si zapsal za Wittmannem jen třetí čas.

Švýcar Zanella zničil svůj monopost již ve volném tréninku a do sobotního závodu tak mohlo vyrazit pouze 13 vozů. Vanthoor nedokázal udržet Mortaru dlouho za sebou.

Ital se na startu protáhl jako štika mezi oběma týmovými kolegy, v pravotočivé Paddock Hill Bend byl jako první a jak je letos bohužel zvykem, odkroužil celých 41 kol závodu zcela bezchybně.

Tradiční, pouze necelé dva kilmetry dlouhá a krajně obtížná klubová varianta trati se alespoň postarala o zajímavý souboj na dlaších místech. Vanthoor 20 kol držel druhou pozici před zuřivě útočícím nejrychlejším uživatelem motorů Mercedes Valtteri Bottasem. Belgičanovo malé uklouznutí stálo oba tolik času, že je dotáhlo trio Wittmann, s Juncadellou a Simsem.

Nervové napětí v tomto vláčku pak 13 kol před cílem překvapivě přivedlo k hrubé chybě Bottase. Finská trojka Williamsu F1 musela před zatáčkou Surtees před sebe pustit Wittmanna a výsledkem byl trojitý triumf stáje Signature-VW.

Je smutné, že se o proměnu obličejů na stupínku vítězů v současné F3 dovede postarat jen a jen obrácené pořadí nedělního startu. Bossové slabších týmů Timo Rumpfkeil a Peter Mücke se již během sobotního závodu těšili na to, že jejich deklasovaní borci Felix Da Costa a Carlos Munoz dostanou darem nedělní první řadu.

Oba vyrazili bez problémů a Mortara se z osmého místa pokusil o stejný kousek, jakým překvapil konkurenty v sobotu: předjetím na vnější dráze Paddock Hillu. Tentokrát mu ale jeho akce nevyšla. Týmový kolega Vanthoor se také přiučil a nenechal Italovi místo. Oba vozy stáje Signature kolidovaly a Mortara skončil s ulomeným kolem v hrazení.

Po neutralizaci fandové zase jednou zažili jednotvárných a zdlouhavých 55 kol "závodu". Dvanáct malých formulek sice spektakulérně driftovalo po krásném okruhu, nedošlo ale ani k jediné důležité změně pořadí.

Felix da Costa letos již potřetí inkasoval takto darované prvenství, za ním dojeli Munoz, Juncadella, Bottas a Wittmann ve stejném pořadí, jakým projeli první zatáčkou.

Edoardo Mortara dále vede v celkovém hodnocení a za dva týdny v Oscherslebenu se s velkou pravděpodobností stane mistrem.

Výsledky evropské F3 v Brands Hatch

Sobota
1. Edoardo Mortara (It.) Signature-VW
2. Laurens Vanthoor (Bel.) Signature-VW
3. Marco Wittmann (Něm.) Signature-VW
4. Valtteri Bottas (Fin.) ART-Mercedes
5. Alex Sims (Brit.) ART-Mercedes
Neděle
1. Antoniuo Felix da Costa (Por.) Motopark-VW
2. Carlos Munoz (Kol.) Mucke-Mercedes
3. Daniel Juncadella (Šp.) Prema-Mercedes
4. Valtteri Bottas (Fin.) ART-Mercedes
5. Marco Wittmann (Něm.) Signature-VW
6. Markus Laine (Fin.) Motopark-VW

Celkové hodnocení:
1. Edoardo Mortara 87 b.
2. Marco Wittmann 63 b.
3. Valtteri Bottas 51 b.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze