Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropané v Memphisu tak trochu školí Američany, vede Westwood

Lee Westwood, první kolo St. Jude Classic 2010. | foto: AP

11 2010
Je to tak trochu diverze, co někteří evropští golfisté činí na americké půdě. První kolo St. Jude Classic budiž toho dalším důkazem, ač podpořeným hráči od protinožců. Tak či tak, jisté je jedno - nejlepší výsledek zahrál nejlepší golfista evropského okruhu loňské sezony.

Ano, Lee Westwood se na TPC Southwind nedaleko Memphisu pochlapil až na 63 ran, tedy sedm pod par. A zůstane to tak pravděpodobně i poté, co kolo dokončí dvacítka hráčů, jimž se to ve čtvrtek nepovedlo, neboť turnaj byl v bouřce přerušen. Žádný neatakuje pozici lídra.

Všechno podstatné se ve skórkartě vedoucího hráče odehrálo během úvodních deseti jamek (Angličan startoval z odpaliště číslo 10). "Když se vám něco takového povede, znamená to, že musíte hodně dobře patovat," uvedl Westwood. Zbylých osm jamek odehrál v paru.

Obdiv sklidil zejména na jamce číslo 16. Westwood dvěma ranami pokořil pětipar, ztížený extrémním množstvím bunkerů, a pak proměnil stodvaceticentimetrový putt. Tak blízko jamce byla jeho druhá rána: eagle.

Sám sebe překvapil. "Už je to dlouho, co jsem nějaké hřiště hrál poprvé," připomněl svou absolutní nezkušenost s prostředím.

Westwood je v zámoří hlavně kvůli US Open, jež přijde za týden, a na přední umístění ve FedEx Cupu si nárok nedělá. V tom se shodne s Caseyem Wittenbergem, jehož případ je ale zcela jiný.

Casey Wittenberg, první kolo St. Jude Classic 2010.

To je Američan (na snímku), jehož starty na PGA Tour jsou sporadické a dokonce se mu letos nijak zvlášť nedaří ani na "druholigové" Nationwide Tour, kde dosud nevydělal ani 50 tisíc dolarů.

Žádná statistika ale neplatí, pokud někdo - jako třeba Wittenberg ve čtvrtek - zahraje čtyři birdie a jeden eagle. Z toho pak je výsledek -6 a průběžné druhé místo.

Muž na třetí pozici potvrzuje evropskou diverzi. Hráči zpoza Atlantiku jako by se snažili dát najevo, že v říjnovém Ryder Cupu nečeká Američany nic krásného. Padraig Harrington (na snímku dole) zahrál na úvod St. Jude Classic pětici birdie a hlavně dobře mířené drivy ho vynesly na třetí pozici.

Mezi Američany na děleném čtvrtém místě jsou vklíněni John Senden z Austrálie a Phil Tataurangi z Nového Zélandu. To je podpora jižní polokoule oné evropské diverzi ze zadních řad.

Padraig Harrington, první kolo St. Jude Classic 2010.

V hovoru o ataku hráčů European Tour na americké pozice se ovšem sluší zmínit o jednom, jemuž se nic takového nedaří. Jihoafričan Charl Schwartzel, jenž na starém kontinentu příjemně překvapuje, zahrál +6, druhý nejhorší výsledek dne.

Alex Čejka, jenž může St. Jude Classic brát jako pouhou přípravu k překvapivé, ale zasloužené účasti na nadcházejícím US Open, figuruje s bilancí -2 na průběžném pětadvacátém místě.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze