Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropa vládne a hrdina Ryder Cupu McDowell to potvrdil

Graeme McDowell, vítěz Andalucia Valderrama Masters 2010. | foto: AP

1 2010
Španělské hřiště Valderrama je už dlouhá léta jakýmsi symbolem evropské golfové série. Velké finále už se zde sice nehraje, ale víkendový turnaj Andalucia Valderrama Masters symbolicky ukončil sezonu na půdě starého kontinentu.

A přestože se ještě dva měsíce bude hrát tam, kde je teď na zeměkouli teplo, vypadá to na zlatý evropský rok.

Vítězství v Ryder Cupu. Major tituly Evropanů Graemea McDowella a Martina Kaymera a konec konců i jihoafrického člena European Tour Louise Oosthuizena. Nová světová jednička Lee Westwood z Anglie, který hraje pouze na European Tour a za moře se vyjma velkých akcí nechystá ani v příštím roce.

Martin Kaymer (vpravo) na Andalucia Valderrama Masters post světové jedničky nezískal.

Martin Kaymer (vpravo) na Andalucia Valderrama Masters post světové jedničky nezískal.

V Andalusii přidal vítěz McDowell k výčtu největších letošních triumfů evropského golfu další. Jedenatřicetiletý Severoir se poprvé v kariéře posunul do první desítky světového žebříčku. To znamená, že právě v tento okamžik je v ní šest Evropanů a jen čtyři Američané.

Na prvním místě je Westwood, na třetím Němec Martin Kaymer a od sedmého místa se seřadili Angličané Paul Casey, Luke Donald, další Severoir Rory McIlroy a McDowell.

Lee Westwood (vlevo) a Luke Donald, přemožitelé Tigera Woodse v Ryder Cupu.

Lee Westwood (vlevo) a Luke Donald, přemožitelé Tigera Woodse v Ryder Cupu.

"Je to taková výměna stráží ve prospěch Evropy," komentoval situaci skotský kapitán rydercupového týmu Colin Montgomerie, osminásobný vítěz turnajů evropské série. "Už před Ryder Cupem jsem tvrdil, že European Tour je tak silná jako nikdy dřív."

V první třicítce světového žebříčku je nyní třináct evropských hráčů, zlatá sezona je tedy vytvrzena na vysokou úroveň.

Dubaj na ostří nože

race to dubai 2010

(v milionech eur)

1. Kaymer (Něm.) 3,16

2. McDowell (S.Irs.) 2,63

3. Westwood (Angl.) 1,87

4. Schwartzel (JAR) 1,81

5. Els (JAR) 1,80

6. Jiménez (Šp.) 1,77

7. E. Molinari (It.) 1,75

8. Oosthuizen (JAR) 1,74

9. Poulter (Angl.) 1,47

10. Casey (Angl.) 1,43

McDowell, který zatím vyhrál sedm turnajů, opět jasně ukázal, že ve Valderramě nevyhrávají žádní ranaři, ale především houževnatí bojovníci. Nepříliš dlouhé, ale velmi zrádné hřiště s hustými roughy a korkovými duby těsně kolem úzkých fairwayí opět ukázalo evropské špičce svou drsnější tvář.

Silný nárazový vítr ovlivnil boj o titul. "Byl to jeden z nejnáročnějších turnajů, jaké jsem kdy hrál," prohlásil McDowell, "par na každé jamce byl úspěchem. Závěr je v takovém větru naprosto brutální a byl to doslova boj o přežití."

Díky němu nabral nový rozměr také boj o titul evropské jedničky. Kdyby si totiž býval Kaymer udržel náskok přes milion eur, ve finálovém turnaji v Dubaji na konci listopadu by už nemohl být předstižen.

Graeme McDowell, vítěz Andalucia Valderrama Masters 2010.

Graeme McDowell, vítěz Andalucia Valderrama Masters 2010.

Nyní se rozdíl mezi ním a McDowellem na prvním a druhém místě evropského pořadí Race to Dubai zmenšil na polovinu. Po turnajích v Asii může být vyvrcholení v pouštním emirátu ostré jako břitva.

Autor: pro iDNES.cz


Najdete na iDNES.czmobilní verze