Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Evropa uspořádá finále i napřesrok v nepříliš oblíbené Dubaji

Evropská elita se na hřiště Earth vrátí i napřesrok, ale až v prosinci. | foto: AP

28 2010
Ještě před několika roky vídali Martina Kaymera lidé na nepříliš divácky navštěvovaných turnajích Challenge Tour. Nyní u jeho jména stojí: vítěz majoru, vítězný rydercupový reprezentant a čerstvě i muž číslo jedna evropského žebříčku Race to Dubai.

"Je to neuvěřitelné," rozplýval se Kaymer po finálovém turnaji Dubai World Championship. "Všechny mé cíle, které jsem si letos stanovil, se mi splnily. Je to nádherný pocit!"

Pro pětadvacetiletého golfistu letošní rok znamenal opravdový posun v kariéře. Je teprve druhým německým hráčem, kterému se podařilo vystoupat až na evropský golfový trůn. Před ním se to povedlo pouze legendárnímu Bernhardovi Langerovi.

Martin Kaymer se jako druhý Němec po Bernhardu Langerovi stal vítězem evropské golfové série.

Martin Kaymer se jako druhý Němec po Bernhardu Langerovi stal vítězem evropské golfové série.

Tomu stačilo k prvenství 81 tisíc eur v roce 1981 a 139 tisíc o tři roky později. Letos zvítězil Kaymer s kontem bohatším o 3 miliony 368 tisíc eur. Nepřekonal výdělek obhájce evropské koruny Leeho Westwooda, který Race to Dubai 2009 zakončil s finančním ziskem přes 4 miliony eur. I tak je ale vidět posun, který za tu dobu golf i na kontinentu urazil.

Závěrečný den turnaje, který podruhé uzavřel evropskou profesionální sezonu, sledovalo v Dubaji skoro dvacet tisíc diváků. Nejprve tleskali nové evropské jedničce, pak dramatickému rozuzlení, v němž si vítězství zajistil v rozehrávce Švéd Robert Karlsson.

Zcela nečekaně tak dal o sobě vědět poslední vítěz z "předdubajské" éry, tedy vítěz evropského Order of Merit z roku 2008. Třímal tak v rukou žezlo – trofej pro vítěze Dubai World Championship.

Robert Karlsson - král Dubaje se svým žezlem.

Robert Karlsson - král Dubaje se svým žezlem.

"Tohle je vítězství z říše fantazie. Jsou tady opravdu všichni nejlepší evropští hráči pohromadě," rozplýval se postavou nepřehlédnutelný Karlsson.

I on měl s hřištěm Earth v Jumeirah Golf Resortu problémy. Vůbec málokdo z účastníků finále o něm hovoří jako o oblíbeném, spíš naopak. "Už loni jsem z něj byl špatný a letos to bylo stejné," komentoval svůj výkon Graeme McDowell, jenž měl jediný možnost v Dubaji ohrozit Kaymerovu pozici.

Sám vítěz vystihl své problémy ve finálovém kole, v němž spadl právě k severoirskému sokovi až na dělené třinácté místo, příhodně: "Příliš často jsem měl míč v pozici mezi dvěma holemi."

Graeme McDowell se uchází o titul nejlepšího evropského hráče roku. Několik povětšinou bílých lidí to v Dubaji dokonce zajímá.

Graeme McDowell se ucházel o titul nejlepšího evropského hráče roku neúspěšně.

Finále evropské série tady ale bude i v příštím roce, i když zněly hlasy, že o něj má eminentní zájem Abú Zabí. "Máme stoprocentně potvrzeno, že v příštím roce se opět uvidíme v Dubaji," řekl přítomným novinářům šéf European PGA Tour George O´Grady. "Chtěli bychom nejprve vyhodnotit spokojenost našich partnerů s letošním ročníkem a poté uvidíme co a jak dál."Najdete na iDNES.czmobilní verze