Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Může se stát nejstarším šampionem Gira. Jde Evans ve stopách Hornera?

Cadel Evans na pódiu jako lídr Gira. | foto: AP

19 2014
Ta otázka byla podobná, jakou loni v září na Vueltě dostával jedenačtyřicetiletý Chris Horner: "Může veterán jako vy vyhrát celé Giro?" Sedmatřicetiletý Cadel Evans nasadil při tiskové konferenci svůj obvyklý výraz smutného klauna, ale pesimismus tu rozdávat nemínil. "Může," odvětil. "Musíte načasovat svoji formu na třetí týden závodu. A o to jsme se snažili."

Tolik expertů už šampiona Tour z roku 2011 odepisovalo. Úsilí o obhajobu titulu na "Staré dámě" předloni Australanovi překazilo záhadné virové onemocnění, které si přivezl z Etiopie, kde s manželkou adoptovali opuštěného šestiměsíčního chlapce. "Celý loňský rok jsem se ještě dával dohromady," povídá. Přesto už tehdy, bez cílené přípravy a silného podpůrného týmu, skončil na Giru třetí.

Letos Tour poprvé po devíti letech nepojede, všechny "žetony" svého těla vsadil právě na Giro. Takovou strategii mu na podzim poradil (nařídil?) Allan Peiper, sportovní ředitel jeho stáje BMC. "Ve svém věku už Cadel nedokáže zvládnout na špičkové úrovni Giro i Tour," tvrdí Peiper. "Ale určitě může vyhrát Giro."

V šesté etapě Gira šlape do pedálů australský cyklista Cadel Evans ze stáje BMC.
Hrdinové šesté etapy Gira Michael Matthews (vpravo) ze stáje Orika a Cadel
Cadel Evans Evans v růžovém dresu lídra Gira obklopen týmovými kolegy ze stáje

Od lednových etap Tour Down Under, kde dojel druhý, cílil Evans na Giro. Na rozdíl od minulého roku má tentokrát od prvních závodů sezony k ruce skupinu jezdců i štáb, který pracuje jen na něj. Obklopil se parťáky, jimž bezmezně věří a kteří mu dopomohli k triumfu na Tour: Morabitem, Quinzatem, Bookwalterem. K nim přibyl pomocník do kopců Sánchez.

Zatímco na Tour 2011 si však vzal žlutý dres až v předposlední etapě, tentokrát přebíral ten růžový už po 8. etapě, první apeninské. Jistě, původní strategie byla jiná. Tým BMC neplánoval, že bude hájit růžovou dva týdny. "Chtěli jsme v sobotu nechat ujet skupinu uprchlíků, aby se některý z nich dočasně dostal do vedení. Ale ostatní silné týmy o tento scénář nestály. Tak jsme museli reagovat," říká Steve Morabito. Proto se Evans na vrcholu Montecopiolo převlékal a v nedělním druhém apeninském dějství už byl díky svému dresu nepřehlédnutelný.

Zásluhou zdařilé úvodní týmové časovky v Belfastu a útoku v chaotické 6. etapě nyní vede o 1:10 minut před Kolumbijcem Uránem z Omegy. Velký favorit Quintana zaostává na 9. místě o 1:57 minuty. "Cadel má formu, ale potřebuje na své rivaly najet víc než dvě minuty, než přijdou tvrdé etapy v Dolomitech," soudí Valerio Piva, jeho šéf v BMC.

Cadel Evans jako lidr Gira.

Moc dobře ví, že Evans nedisponuje takovým explozivním zrychlením v prudkých kopcích jako loni Horner na Vueltě. Vždy byl spíše zavilým psem-obranářem, až jej za to i Eddy Merckx kritizoval. Ovšem s Merckxem si hlavu neláme. "Zatím jsme tu jeli docela defenzivně. Ale byla to dobrá taktika. I nadále pojedeme opatrně a budeme minimalizovat riziko," říká.

Na Tour 2011 to stačilo.

Bude to stačit i na Giru 2014, kde už proti němu nestojí bratři Schleckové, ale mladí dravci Quintana, Urán či Majka?

Pokud ano, Fiorenzo Magni, který v roce 1955 ovládl Giro v 34 letech, už nebude jeho nejstarším šampionem.

Autor:


Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze