Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vrabcová Nývltová je nejlepší česká běžkyně, s lyžemi i bez lyží

Běžkyni Evu Vrabcovou Nývltovou vítal v cíli její pes. | foto: iDNES.cz - video

18 2015
Jeden víkend, čtyři atletické závody. Léto nejlepší české běžkyně na lyžích Evy Vrabcové Nývltové nebylo v minulých dnech závodnicky právě chudé, stejně jako v minulých letech se s vervou pustila do atletického závodění.

Nejprve v sobotu v Hradci Králové jasně vyhrála silniční závod na 10 km, který se běžel v rámci série Run Tour. Poté se v neděli oblékla do dresu brněnského Olympu a při druhém extraligovém kole družstev se v Kladně na start postavila hned třikrát.

K patnáctistovce a běhu na tři kilometry si přidala i pro ni netradiční jeden úsek štafety na 4x400 metrů. Ve všech bodovala, i díky ní Olymp Brno kladenské extraligové kolo vyhrál.

„Tohle byl nejnabitější, dopředu naplánovaný atletický víkend, teď už budu se starty přece jen více šetřit,“ tvrdí sportovkyně z Trutnova.

Začala jste ho v Hradci, kde jste podle výsledného času skoro neměla konkurentku. Neměla jste chuť se vzhledem k neděli šetřit?
Právě že vůbec ne. Do závodu jsem šla po soustředění na Božím Daru a chtěla jsem toho využít, proto jsem běžela opravdu naplno. Na pětce to vypadalo na můj osobní rekord, ale bylo strašné parno, proto jsem za ním o minutu a půl zaostala (čas byl 34:57, její osobní rekord je 33:24).

Jak to vypadalo na atletické extralize, kde chyběla vaše oblíbená pětikilometrová trať a musela jste běžet kratší?
Bohužel se to střídá, takže pětku jsem běžela před měsícem při prvním extraligovém kole. Jak jsem nyní závodila z únavy po soustředění, tak předtím z ničeho, protože to bylo po pauze. Delší trať mi vyhovuje víc, navíc teď v Kladně se běžel druhý závod asi pět hodin po prvním, to jsem za tu dobu pěkně vytuhla. No a štafetu, tu jsem už jen odběhla.

Olymp Brno, za který závodíte, kolo vyhrál, je tak favoritem na titul?
To se uvidí, rozhodne až finále, které bude na začátku září v Praze.

Stihnete ho, když chcete s atletickými závody šetřit, navíc se bude blížit lyžařská sezona?
Stihnu, mám to v plánu. Trénuje mě teď manžel, mám individuální plán, v tom to pro mě je teď jednodušší.

Za týden se v Plzni koná mistrovství republiky v atletice, vy jste loni získala titul na pět kilometrů. Budete ho obhajovat?
Určitě budu a jsem na to zvědavá, přece jen loni některé výborné běžkyně chyběly.

Na vytrvaleckých tratích jste se zařadila mezi českou špičku, co případná nominace do českého družstva na víkendovou 1. ligu mistrovství Evropy družstev?
To ne, to bylo daleko, soupeřky jsou letos zatím mnohem lepší.

Přestože patříte do světové špičky mezi běžkyněmi na lyžích, právě o lyžích ještě nepadlo ani slovo. Jak na tom s nimi vlastně jste a co plánujete?
Plány jsou, ale zatím na lyže myslím s nechutí a v podstatě to pro nás je nyní zakázané téma. Teď se musím dát především dohromady a pak se uvidí.

Podle programu je to fyzicky dost náročné dávání se dohromady. Nevadí vám to?
Ale pro mě je běhání odpočinek, hlavně psychický. A od lyží si potřebuji hlavně odpočinout.

A kdy tedy lyže přijdou na řadu?
Zatím jsou ve sklepě. Je ale pravda, že vedle běhání se věnuju kolečkovým lyžím.

Kdy začnete těm na sníh?
První soustředění je naplánováno až na září. Do té doby sice vyrazíme dvakrát do Livigna, ale to bude samozřejmě letní soustředění.Najdete na iDNES.czmobilní verze