Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Jak jarní slunce v Sierra Nevadě spálilo medailové ambice Samkové

Snowboardistka Eva Samková po svém závodě na mistrovství světa | foto: Ivana Roháčková, ASC Dukla

13 2017
Sierra Nevada (Od našeho zpravodaje) - Dojela do cíle semifinále, poklekla, sundala si vázání a mrštila snowboardem do rozbředlého sněhu. „Strašně jsem se na to těšila, až tím prknem hodím. Už jsem si tak nějak zvykla, že když se mi závod úplně nepovede, tak tím prknem hodím. Pak jsem v pohodě,“ vyprávěla Eva Samková pod kopcem.

To už byla v klidu. Jenže ještě před pár minutami dusila vztek. Nemluvila. Jenom odjela lanovkou na kopec. Nahoře si zařvala. „Bylo mi jí líto,“ vyprávěla méně slavná reprezentační kolegyně Vendula Hopjáková, se kterou si Samková ještě po suverénní čtvrtfinálové jízdě plácala.

Ale v semifinále nastal stejně jako na předchozích čtyřech šampionátech pro Samkovou konec. Tentokrát skončila dvanáctá, o jedno místo ji předčila Hopjáková.

Reprezentační trenér Marek Jelínek se chytil za hlavu, skupinka českých fanoušků ztuhla. „Byl jsem samozřejmě smutný,“ řekl Jelínek. Jeho naštvání nepřešlo. Možná neměl čím praštit.

Vždyť celý tým Samkové tolik věřil. Česká závodnice ovládla kvalifikaci. Ještě ráno před finále zářila s namalovaným bílým knírkem, tentokrát stylově inspirovaným španělským umělcem Salvadorem Dalím. S růžovou ochranou proti slunci na rtech se usmívala do kamer, zářila.

Fotogalerie

Její nálada se tolik hodila k uvolněné atmosféře v Sierra Nevadě, kde si turisté v krátkých rukávech užívali zbytků sněhu.

Až pak si zrádná a těžká trať vybrala zrovna jednu z favoritek závodu. Jarní slunce spálilo ambice české hvězdy. Titul obhájila Lindsey Jacobellisová z USA. Celkově triumfovala už popáté v kariéře jako druhá snowboardistka historie.

„Nechápu, že zase vyhrála. To je neskutečné.“

Americké rivalce je jedenatřicet, Samkové bude v dubnu teprve čtyřiadvacet let. „Ještě na rozdíl od ní můžu sbírat zkušenosti.“

Samkové vrchol má přijít na olympijských hrách v jihokorejském Pchjongčchangu. Do té doby potřebuje po letní operaci ramene nabrat fyzičku, aby se v tlačenici na svahu prodrala dopředu. Teď už ji sezona unavila. „Budu víc běhat a posilovat, budu mít ruce jako Schwarzenegger.“

Samková se potřebuje soustředit místo četných reklamních aktivit výhradně na závodění. Trénovat ve vysokých nadmořských výškách. Aby mohla myslet na snowboardcrossové zápolení.

„Ale svět se nezbořil. Pořád je to jenom závod.“Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze