Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Samková zahájí přípravu v květnu, před olympiádou pojede i do Argentiny

Eva Samková s trofejí pro vítězku Světového poháru ve snowboardcrossu. | foto: SnowNomads

28 2017
Čerstvá vítězka Světového poháru ve snowboardcrossu Eva Samková se začne na novou sezonu připravovat v květnu. Bude to dříve než jindy, protože na rozdíl od předchozích let tentokrát dokončila sezonu zdravá. V létě se společně s týmem plánuje vydat na tréninkový kemp do Argentiny. Na obhajobu olympijského zlata, o kterou se bude snažit v únoru příštího roku v Pchjongčchangu, zatím nemyslí.

Třiadvacetiletá Samková bude v dubnu odpočívat a dohánět školní povinnosti. Chystá se jezdit na koni i na kole, podívat se do rodného Vrchlabí a vyjet si na několik prodloužených víkendů v tuzemsku. V květnu se do přípravy opře naplno. „Začneme suchou přípravou - atletika, posilovna, gymnastika, doplňkové sporty,“ řekl na dnešním setkání s novináři její trenér Marek Jelínek.

Samková chce posílit hlavně horní část těla, aby tolik neztrácela na startu. Větší síla by jí měla pomoci k tomu, aby vítězila nejen v kvalifikacích, ale ještě častěji i ve vyřazovacích jízdách. Bude zpevňovat dlouhodobě problematická ramena, která ji nyní nebolí. „Teď v dubnu budu víc řešit ty fyzio věci. Nastavení těla a těch svalů, aby člověk mohl normálně vletět do posilovny a nebolelo ho nic. Obecně nejvíc ten vršek,“ řekla Samková, která v této sezoně vyhrála dva závody Světového poháru a třikrát byla druhá.

Fotogalerie

Pro letní soustředění na sněhu Samková vymění Nový Zéland za Argentinu. V Jižní Americe by měla ve druhé polovině prázdnin strávit měsíc až měsíc a půl. Jedná se o destinaci, kde trénují Američané a Kanaďané. Bývá zde postavena náročná trať a je pravděpodobné, že se zde bude v září konat úvodní závod Světového poháru.

Před olympiádou by mělo být v kalendáři čtyři až pět závodů SP. Také proto Samková ještě o olympijské obhajobě nepřemýšlí. „To je tak strašně daleko, že i kdybych chtěla, tak to nemám v hlavě. Je léto, bude trénování a pak stejně bude ještě pět svěťáků. Já myslím, že teprve až přijedu na olympiádu, tak to začnu řešit,“ řekla.

Neplánuje kvůli olympiádě upravovat závodní program. Světový pohár a olympiádu chce dát na stejnou úroveň. „Ráda bych určitě po olympiádě dojela sezonu. Budeme to směřovat k tomu, aby i ty závody předtím byly úspěšné,“ dodala Samková.

Je možné, že vedle Samkové budou v Pchjongčchangu startovat i další čeští snowboardcrossaři. Aktuálně se na postupových pozicích pohybují Vendula Hopjáková a Jan Kubičík. Kvalifikace se uzavře v lednu.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze