Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Moučkové to na juniorském ME pálilo, ale sestupu zabránit nedokázala

Eva Moučková, basketbalistka Karlových Varů | foto: Václav Šlauf, MAFRA

18 2015
Dva roky trval návrat českých basketbalistek do 20 let mezi evropskou elitu. Po nevydařeném šampionátu ve Španělsku se budou muset bít o postup zpět do divize A na béčkovém šampionátu. Na Lanzarote totiž český celek porazil pouze (dvakrát) Ukrajinu, což bylo na záchranu málo.

„Očekávání od našeho týmu nebyla tak vysoká, jako například zisk medaile, ale byla určitě vyšší než sestup z Divize A. Z mého pohledu hodnotím mistrovství jako zklamání, jak pro nás, tak i pro ty, co nám tak hodně fandili. Bojovaly jsme jedna za druhou, možná i proto to tak mrzelo. Slzy smutku tak byly na místě,“ říká Eva Moučková, jedna ze dvou karlovarských hráček na šampionátu. 

Druhou byla Aneta Zuzáková, která do Varů přijde z pražské BA Sparta.

Zápasy českého týmu v základní skupině ME měly společného jmenovatele, špatný druhý poločas a ztráty.

To poslalo národní tým do skupiny G, ve které se trojice týmů snažila uhrát pro sebe co nejlepší pozici do prvního zápasu ve skupině o 9. až 16. místo, který vítězům zajistil udržení divize A i pro sezonu 2015/16.

Právě ve skupině G přišla první česká výhra na turnaji. Češky porazily Ukrajinu (což následně zopakovaly ještě jednou, v úplně posledním zápase, v němž už vůbec o nic nešlo) a do nejdůležitějšího zápasu turnaje jim tak osud přivál Lotyšsko. 

Tři čtvrtiny Češky držely naději na úspěch a ještě před poslední desetiminutovkou vedly o čtyři body. Pak ale přišel kolaps a pouhých osm bodů v závěrečné čtvrtině na vítězství nestačilo, což následně znamenalo sestup a zklamání i pro druhou nejlepší střelkyni týmu Evu Moučkovou.

Jak hodnotíte právě skončené ME 20 ve Španělsku, které se nepovedlo, když jste sestoupily a vyhrály jen dva zápasy s Ukrajinou, vůbec nejhorším celkem soutěže. Bylo hodně slz?
Očekávání od našeho týmu nebyla vysoká, nebyl v plánu zisk medaile, ale byla určitě vyšší než sestup z divize A. Z mého pohledu hodnotím mistrovství jako zklamání, jak pro nás, tak i pro ty, co nám tak hodně fandili. Bojovaly jsme jedna za druhou, možná i proto to tak mrzelo. Slzy smutku, tak byly na místě.

Jak hodnotíte svoje výkony a jaký pocit máte ze svojí hry? Vždyť jste byla druhou nejlepší střelkyní týmu s průměrem 8,7 bodu na utkání při odehraných 19,6 minutách a s úspěšností 72,7 % a při střelbě za 3 body (22 pokusů/16 úspěšných) nejlépe střílející tříbodovou hráčkou šampionátu.

Špatně se mi hodnotí mé individuální výkony, po neúspěšném turnaji. Jsem ráda za střelecké štěstí, ale radši bych ho vyměnila za vítězství. Snažila jsem se v každém zápase nechat na hřišti úplně všechno.

Ve Španělsku jste byly dlouho, využívaly jste moře a jiné možnosti odreagování, třeba výlety, nákupy, nebo byla frustrace tak velká, že jste nevystrčily nos. Jak jste trávily volný čas?

Na Lanzarote jsme strávili necelé tři týdny. Frustrace z prohraných zápasů byla veliká, přesto jsme se pokaždé snažily semknout jako tým a soustředit se na další utkání. Většinu volného času jsme trávily společně. Jak u bazénu, tak u moře, ale i v národním parku na Lanzarote. V těchto chvílích vznikla super parta, na kterou jen tak nezapomenu. Už teď mi holky chybí.

Jak jste si rozuměly na pokoji a během trávení volných chvil s novou klubovou spoluhráčkou Anetou Zuzákovou?
S Anetou jsme spolu strávily nejvíce času, nejen na pokoji, ale i během celodenních aktivit. Na pokoji jsme si užily plno srandy. Ponorce jsme se úspěšně vyhnuly. Myslím, že budeme tvořit super dvojku po celou sezonu v jednom týmu.

Do začátku přípravy na novou sezonu nezbývá moc času. Nebudete mít pozdější nástup a jak vůbec využijete následující čas?
Začínáme 9. srpna soustředěním v Sedlčanech. Do nové sezony tak zbývá hodně času, takže budu mít čas zregenerovat. Dovolenou zatím žádnou neplánuji, budu trávit svůj volný čas s rodinou.

V karlovarském klubu došlo ke změnám, je nová trenérka Marcela Krämerová. Těšíte se?
Náš tým bude složen z hodně mladých hráček, doufám, že každá dostaneme možnost. Věřím, že pod novou trenérkou bude tým růst a bude zkušenější po každém zápase.Najdete na iDNES.czmobilní verze