Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Špičák přivítá elitní evropské sjezdaře na horských kolech

Jana Bártová | foto: Český svaz cyklistiky

19 2014
Bikepark na Špičáku je od pátku centrem elitních evropských bikerů a bikerek. Jede se tady jeden ze sedmi podniků vrcholné série iXS European Downhill Cupu (EDC).

Letošní ročník je ve znamení pětek, jde o pátý letošní závod a na Šumavě se jede symbolicky popáté v řadě. „Počítáme s celkovým počtem okolo čtyř stovek závodníků,“ uvedl v tiskové zprávě Radek Vaniš ze Ski&Bike Špičák. Závodníci se mohli hlásit totiž až do pátečního večera. Ve 20 hodin pak setkání bikerů otevřela noční riders party.

V sobotu už se naplno rozjedou závody, v nichž se představí bikeři minimálně z 26 států z Evropy. Chybět nebudou první dva jezdci průběžného pořadí Rakušané David Trummer a Manuel Gruber, ani loňští vítězové.

„Obhajovat prvenství přijedou k nám na Špičák i Robin Wallner ze Švédska, Slovinka Zarja Cernilogarová a nestor českého downhillu Vlastimil Hynčica v Masters,“ upřesnil Radek Vaniš.

Z nejvíce vzdálených destinací se na start postaví například Brazilka Luana Oliveirová, Novozélanďané Bryn Dickerson, Matt Walker či Jihoafričané Tim Bentley se Samuelem Bullem.

Na Špičáku se pojedou čtyři kategorie – Elite mužů a žen, Masters (muži narozeni v roce 1984 a starší) a junioři U17. Ve dvou z nich vévodí průběžnému pořadí Češi – Jana Bártová (elite ženy) a Rostislav Štencel (masters).

Bártová letos jako vůbec první Češka vyhrála v italském Val di Sole v červnu závod série EDC, loni byla na Špičáku druhá.

Pro české jezdce jde o jeden z nominačních závodů pro mistrovství světa, které se koná poslední týden v září v Norsku. Na startu jich bude proto více než padesát.

V hlavní mužské kategorii se představí i šestice Čechů z elitní stovky průběžného pořadí EDC. Ondřej Štěpánek (zatím 24., letos zajel 4. místo v Mariboru), Martin Lebl (36.), Stanislav Sehnal (46.), Matěj Charvát (50.), Jan Uruba (68.) a Jakub Říha (79.).

Poprvé po čtyřech týdnech, kdy nemohl závodit ani trénovat kvůli zranění ruky, které utrpěl v Rakousku při Světovém poháru, chce na Špičáku o víkendu jet i jeden z českých top jezdců Matěj Charvát. „Dělám maximum, ruku procvičuju, posiluju, snad to vyjde. Jel jsem tady zatím všechny předešlé ročníky a skončil už i na bedně. Místní trať je specifická s utaženými zatáčkami i klouzavými kameny, ale mně to na ní sedí. Rád bych zajel solidní výsledek,“ říká český reprezentant, jenž letos zároveň šéfuje i svému Banshee Bikes Factory Teamu.

Jeho členem je i čerstvý mistr republiky z minulého týdne v Koutech nad Desnou Stanislav Sehnal, jemuž Charvát dává také naděje na dobré umístění.

Finálové jízdy startují zítra od 12.30. Diváci mají po oba dny přístup až k závodní trati, vstupné se neplatí. Na odměnách bude vyplaceno 4555 eur, nejlepší muž v elitní kategorii získá 665 eur.

FAKTA

Program závodů

Sobota

8.00-11.00 povinný trénink

11.00-12.00 non-stop trénink

12.00-14.00 trénink Top 80

Muži&Top 10 Ženy

14.30-18.00 start 1. rozřazovacího,

kolo závodu Seeding Run

Neděle

8.00-10.00 oficiální trénink

10.00-11.00 on-stop trénink

11.00-12.00 trénink Top 80

Muži&Top 10 Ženy

12.30 start finále

Pozn.:

Vyhlášení výsledků proběhne

po skončení závodu cca 17.00

Regionální mutace| Mladá fronta DNES - plzeňský kraj

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze