Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Vaughnová vs. Charlesová. Aneb souboj basketbalových tanků ze sousedství

Kia Vaughnová (vpravo) z USK Praha útočí na koš Bourges přes Endéne Miyemovou. | foto: FIBA Europe / Elio Castoria

10 2015
Pokud chtějí basketbalistky USK Praha v pátek postoupit do finále Euroligy, musí zastavit ofenzivu Fenerbahce. A americkou pivotku Tinu Charlesovou zejména. Dvojnásobná mistryně světa, olympijská vítězka a jedna z nejlepších hráček na světě touží do sbírky úspěchů přidat i evropský titul.

„Nikdo sem nepřijel se jen zúčastnit a každý touží po vítězství. Já nejsem výjimkou. Těším se na ty zápasy a udělám vše pro úspěch,“ řekla Charlesová.

Fenerbahce se do Final Four dostalo přes těžké čtvrtfinálové derby s Galatasarayem, které bylo velmi vyrovnané a musel rozhodnout až závěrečný třetí zápas.

„Ta čtvrtfinálová bitva nás připravila na všechno. Musely jsme ze sebe vydat maximum v obraně i útoku a to samé hodláme udělat v semifinále,“ prohlásila šestadvacetiletá americká hvězda.

K USK však má respekt. „Je to kvalitní tým. Má dvě dobré Američanky Danielle Robinsonovou a Kiu Vaughnovou, kterým se daří i ve WNBA. Ale na každé pozici mají dobré hráčky, hrajou hezký basketbal a určitě to nebude snadný soupeř. Proto teď vůbec nepřemýšlím o nedělním finále, ale plně se soustředím jen na zápas s USK,“ upozornila nejužitečnější hráčka WNBA z roku 2012.

Na utkání se těší i kvůli tomu, že se bude pod košem potkávat s Vaughnovou, kterou zná od dětství. „Obě jsme vyrůstaly v New Yorku. Známe se od 13 let. Proti ní musím vždy předvést své maximum. Na konci bude šťastná ale jen jedna z nás,“ dodala.

Rozehrávačka USK Laia Palauová však věří, že ta šťastnější bude její spoluhráčka Vaughnová, který prý má na to, aby si s hvězdou soupeřek pod košem poradila. „Kia už si na ni připravuje své silné paže. Má svaly na to, aby si s ní poradila, i když je Tina jedna z nejlepších hráček na světě,“ prohlásila Palauová.

Ta se s Charlesovou často střetávala během působení v Polkowicích, jelikož Američanka hrála za jiný polský klub Krakov. „Zdvojovaly jsme ji, ztrojovaly, já na ní visela, ale ona to tam stejně sázela. To ona opravdu umí. Je to typ hráčky, která dá čtyři koše za sebou a zlomí zápas pro svůj tým. Ale na druhou stranu se to může otočit proti nim, protože když by se jí tolik nedařilo, Fenerbahce může začít panikařit,“ věří Palauová.

Ačkoli je Charlesová hlavně v zámoří a Turecku velkou hvězdou, sama se tak nechová a snaží se popularitu využít pro dobrou věc. Angažuje se zejména ve své nadaci na boj se srdečními problémy u sportovců. Mimo jiné se snaží o to, aby na každém stadionu byly defibrilátory a co nejvíce se zmenšila šance, že sportovec po zkolabování zemře.

Americká pivotka Tina Charlesová míří k českému koši kolem Petry Kulichové,

Americká pivotka Tina Charlesová míří k českému koši kolem Petry Kulichové, přihlíží Jana Veselá.

„V Americe už na univerzitách zemřelo mnoho mladých sportovců kvůli srdečním problémům. Vím, jak je důležité mít tyto přístroje co nejvíce po ruce. Nyní se snažím toto přenést i do Evropy,“ řekla.

Na Final Four se těšila i proto, že si bude moci znovu projít Prahu. „Už během mistrovství světa 2010 jsem měla možnost poznat Českou republiku. Věřím, že v pátek vyhrajeme a budu mít v sobotu dobrou náladu, abych ve volný den vyrazila na památky,“ dodala.

Autoři: ,


Najdete na iDNES.czmobilní verze