Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Boss Panathinaikosu poslal tým za trest autobusem, spustil tím rebelii

Basketbalisté Panathinaikosu Atény po porážce | foto: Archiv Euroligy

27 2017
Když se střetnou Panathinaikos Atény a Fenerbahce Istanbul, je o zábavu postaráno - na hřišti i v jeho okolí. Tak jako v případě čtvrtfinálové série basketbalové Euroligy. Děly se a dějí věci. Řecký velkoklub vstupoval do bojů s očekáváním, teď je ve stádiu rozvratu.

Jak zlé to je? Majitel trestá hráče za neúspěch netradičními prostředky, ti nedokázali udržet jednotnou partu. Vzbouřencům hrozí konec a trenér zvažuje rezignaci.

Tradiční Panathinaikos může současné úspěchy nastupujícímu Fenerbahce jenom závidět. A platí to i letos, kdy euroligové čtvrtfinále začínal na své palubovce.

Fotogalerie

Šestinásobní vítězové Euroligy z Řecka budou popáté za sebou chybět v semifinále, loňští finalisté z Turecka si Final Four zahrají potřetí za sebou.

Klíčovou je v tomhle stěhování úspěchu osoba trenéra Željka Obradoviče, který z Panathinaikosu před pěti lety odešel a dnes vede Fenerbahce, tedy i Jana Veselého. Toto však není jejich příběh.

Hlavní hrdinové jsou nyní mnohem hůř naloženi než srbská trenérská legenda. Nacházejí se na straně Panathinaikosu.

Začalo to pozitivně, klubový majitel Dimitris Janakopulos motivoval své hráče k postupu přes Fenerbahce jednorázovou odměnou 250 000 eur pro celý tým.

První duel se podle toho také vyvíjel, Aténští minulé úterý ovládli úvodní půli 42:28. Ale pak nastal zlom. „Museli jsme si promluvit,“ glosoval dění v šatně Fenerbahce superkouč Obradovič.

Hosté nakonec smetli Panathinaikos 71:58, druhý poločas získali 43:16. (O úvodním utkání čtěte více zde.) A to se jim povedlo prosím pěkně v hale O. A. K. A., kde se jen tak nevyhrává (před Fenerbahce to v tomto ročníku Euroligy dokázal jen Olympiakos Pireus).

Aténští diváci jsou nejen nejbouřlivější, ale taky nejpočetnější. Klubu přitom nestačila kapacita 18 500 míst, do arény vpustil lidí ještě víc a čelí za to sankcím. (Více čtěte zde.)

Na koni však byli hostující fandové, kteří svými vzkazy přiměli majitele Panathinaikosu reagovat. „Sport má lidi sjednocovat, nikoli rozdělovat,“ vzkazoval tehdy. „Nejsem proti špičkování, ale je nebezpečné jen tak lehkovážně připomínat řecko-tureckou minulost.“

Trénink pod megafony a skvělý Bodganovič

První turecké vítězství v Řecku nadiktovalo parametry celé série. Minulý čtvrtek si Fenerbahce došlo sebevědomě pro výhru číslo dva. Skončilo to 80:75. (O druhém utkání si více přečtěte tady.)

Poprvé v historii Euroligy si některý z týmů odvážel od soupeře vedení 2:0, což je mimochodem stav, který ještě nikdo nikdy nedokázal otočit.

V obou aténských duelech byl famózní Bogdan Bogdanovič, i on přepsal dějiny soutěže, když si jako první hráč v obou úvodních zápasech play-off připsal více než 30bodovou užitečnost. Nejdřív za 23 bodů, pět doskoků, čtyři asistence a tři bloky, dva dny poté předvedl 25 bodů, osm doskoků a šest asistencí.

Temperamentní boss aténského klubu Janakopulos mezitím zuřil. Po druhém duelu vinil z prohry rozhodčí, jmenovitě Sašu Pukla. (Přečtěte si o tom tady.) Následovala oficiální stížnost a příklady, kdy měli sudí pochybit.

Potrestána prý měla být gesta hostujícího Pera Antiče, makedonského pivota, který dříve hrával za rivalský Olympiakos Pireus, směrem k fanouškům.

Protest byl veden proti technické chybě, kterou dostal Chris Singleton po incidentu s Antičem, údajnému neodpískanému faulu Nikoly Kaliniče na domácího Janise Burusise 55 sekund před koncem a dalšímu neodpískanému faulu Bobbyho Dixona o 35 sekund později.

Koncovka druhého zápasu:

Mezitím však přistála pokuta samotnému Panathinakosu. Zaplatí celkem 11 000 eur za fanoušky, kteří používali pyrotechniku přímo v hale a na plochu vhazovali předměty.

Fenerbahce, kterému nevyšel závěr základní části, bylo zpátky v laufu. Trenér Obradovič mohl blahosklonně odmítat obvinění, že Euroliga chce na Final Four v Istanbulu turecký tým.

Ekpe Udoh, podkošový maestro istanbulského celku, zase děkoval Obradovičovi, „jednomu z nejlepších trenérů v historii basketbalu“, jak tým přichystal na zápasy v Aténách. „Trénovali jsme za hluku z megafonů,“ prozradil.

Veselého role a rozvrat v týmu Panathinaikosu

A už tu byl duel číslo tři, v úterý v hale Fenerbahce. Moc napínavé to nebylo. Domácí si na kořisti smlsli 79:61. Když se ještě o výsledek hrálo, chvíle slávy si prožil Jan Veselý, z jehož statistik je třeba vypíchnout čtyři bloky. Obranný val Udoh - Veselý má světovou úroveň. (O třetím utkání více tady.)

Turecký celek mohl se svými fanoušky slavit:

Epilog sportovního příběhu, kdo kterého mnoho lidí investovalo velké emoce, obstaral autor prologu - Dimitris Janakopulos.

Uznal sice, že Fenerbahce bylo lepší, ale zároveň byl výsledkem 0:3 zklamaný natolik, že zrušil svým hráčům letenky. Poslal je z Istanbulu do Atén autobusem.

Jak se tomu postavili muži, kteří basketbalový Panathinakos tvoří? Naštvalo je, že se o trestu dozvěděli z médií. Většina však dlouhou cestu, která končí po dlouhé noci až ve čtvrtek, neochotně podstoupila.

Dimitris Janakopulos prožívá zápas Panathinaikosu Atény.

Dimitris Janakopulos prožívá zápas Panathinaikosu Atény.

Čtyři muži si ale postavili hlavu a koupili si vlastní letenky - jsou to americké opory Mike James a Chris Singleton, jejich krajan Kenny Gabriel a podkošový hrdina let minulých Antonis Fotsis.

„Vyhrál jsem s Panathinaikosem třikrát Euroligu, a oni mě teď pošlou autobusem? Tak to ne, to ani náhodou,“ odmítl se šestatřicetiletý veterán smířit s trestem (cituje ho server Eurohoops.net).

Nejtěžší hlavu měl během neplánovaného autobusového zájezdu trenér Xavi Pascual. Katalánec, který se řeckého obra ujal teprve během této sezony, prý zvažuje rezignaci.

Jak by se mu asi vedlo s týmem v řecké lize bez čtyř hráčů, kterým teď hrozí odstavení? (Barcelona už sonduje terén u Singletona.) A jak se vyrovnat s faktem, že na istanbulském letišti došlo k rebelii a tým se nedokázal sjednotit? Naděje na další úspěšnou kapitolu v klubové historii uvadá.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze