Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Sladký start. V tohle jsme doufali, říká Satoranský po dalším triumfu

Český basketbalista Tomáš Satoranský (vpravo) sleduje, co provede s míčem Jerome Randle z týmu Ukrajiny. | foto: Profimedia.cz

6 2015
Riga (Od našeho zpravodaje) - Dva dny, dva zápasy, dvě vítězství. Taková bilance těší na mistrovství Evropy české basketbalisty a hřeje i rozehrávače Tomáše Satoranského. „Nepřipouštěli jsme si, že to bude takhle snadné,“ přiznává hráč Barcelony po jasné výhře nad Ukrajinou. „Ale pro naše sebevědomí je důležité, že jsme na úvod neztratili.“

Proti Ukrajině si připsal 15 bodů, ale kdepak na Tomáše Satoranského s nějakým sebeuspokojením. „Vždycky to může být lepší. Měl jsem tam pár nevynucených ztrát, nedal nějaké lehčí koše. Turnaj hraje hodně na emoce, člověk může být nervózní. Ale těmito dvěma výhrami naše nervozita trochu opadá,“ říkal jeden z tahounů českého mužstva.

To si jako celek zatím vede velmi dobře. Estonsko zdolalo 80:57, Ukrajinu 78:64. A tak i Satoranský chválí: „Můžu být spokojený s tím, že jsme všichni pracovali, aby tým vyhrál o tolik bodů. Každý má svou roli.“

Ale zrovna od vás a od Jana Veselého se čekají role vůdčích osobností, souhlasíte?
Do žádných hvězd se nestavíme, ale je pravda, že role jsou docela rozdané - což je taky důležité pro to, aby tým fungoval. My s Honzou si to hrozně užíváme. Hrajeme spolu jen přes léto, oba máme rádi rychlé protiútoky, efektní zakončení, nahazování... Každá naše smeč dodává týmu energii.

Díky této energie jste přehráli oba úvodní soupeře. Ideální start?
Je to hodně sladký začátek. V tohle jsme doufali, ale nepřipouštěli jsme si, že to bude takhle snadné. Šli jsme zápas od zápasu. Nechci říct, že Estonci a Ukrajinci jsou papírově nejslabší, ale asi nejvíc vyhovovali stylu naší hry. Je důležité, že jsme neztratili. I pro naše sebevědomí.

Český basketbalista Tomáš Satoranský (Vlevo) brání Gregora Arbeta z Estonska.

Český basketbalista Tomáš Satoranský (Vlevo) brání Gregora Arbeta z Estonska.

Postup ze skupiny se přiblížil, hned v pondělí už však čekají Lotyši. Ukáže až duel s nimi, jak vysoko může Česko pomýšlet?
Naopak: Ukrajina hrála s Litvou o bod, zato Lotyšsko s ní prohrálo skoro o dvacet... Tohle jen ukazuje, že je každý zápas jiný. Lotyšsko budou hodně namotivované, už kvůli tak vysoké prohře. Bude to úplně jiný tým: atletický, mladý, s výbornými střelci, budeme se muset připravit na úplně jiný styl.

Na ten ukrajinský vám příprava vyšla dobře, že?
Zase se nám vydařil první poločas. Honza Veselý výborně bránil Fesenka, byl celou dobu před ním, čehož jsme využili v rychlých protiútocích. Oni mají vysoké, mohutné hráče, ne atletické. To prospívalo našemu stylu hry.

Dál platí, že českou cestou k úspěchu je agresivní obrana a rychlé protiútoky?
Jo, pro náš tým to jsou nejlehčí body. Hodněkrát už jsem říkal, že jsme se podle mě zlepšili i ve statickém útoku, máme víc zkušeností - ale pořád je vidět naše dominance v tomto stylu hry. Chceme v tom pokračovat celý turnaj.

S Lotyšskem se čekají plné tribuny, zato proti Ukrajině byla hala dost prázdná...
Atmosféra byla odlišná oproti úvodu proti Estonsku, ale zase jsme slyšeli české fanoušky. Chtěl bych jim poděkovat, že vážili cestu až do Rigy a podporují nás.

Další zápas vám začíná už za dvacet hodin. Jak regenerovat?
Po každém utkání jsou ledové vany, na hotelu jsou k dispozici fyzioterapeuti. Hlavní bude se dobře najíst a vyspat. Po Estonsku jsme měli více než den, teď dvacet hodin; musíme si maximálně odpočinout a připravit se na další zápasy.

Je další motivací, že už si můžete definitivně zajistit postup?
Nad tím jsem matematicky nepřemýšlel. Jsem rád, že to máme 2-0. Jediným cílem tak je, aby to bylo 3-0, ne 2-1.Najdete na iDNES.czmobilní verze