Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Hvězda Satoranský: Obrovský úspěch! Splnili jsme to, proč jsme přijeli

Tomáš Satoranský, tvář české basketbalové reprezentace. | foto: FIBA / Ciamillo-Castoria / Dackus

19 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Jeho výkony sklízejí chválu ze všech stran. Je dost možné, že právě na tomto mistrovství Evropy český rozehrávač Tomáš Satoranský výrazněji nakročil k angažmá v NBA. Ale pro něj je důležitější něco jiného. „Přiblížili jsme se našemu snu, kterým jsou olympijské hry,“ říkalo eso basketbalistů. Češi si totiž svým posledním utkáním na turnaji zajistili kvalifikaci o Rio.

Spíše než o své budoucnosti, jakkoli zářivá se zdá, hovořil Tomáš Satoranský po vítězství nad Lotyšskem (97:70) o ostatních. O bodovém příspěvku střídajících hráčů. A také o kapitánu Jiřím Welschovi, který mužstvo nabudil – a sám si prodloužil kariéru v národním týmu.

Jaká jeho motivační řeč den před duelem byla?
Říkal, že můžeme bojovat o něco, na co generace před námi neměli šanci. A že je pravda, že pro fanoušky se může zdát, že turnaj končí po prohře ve čtvrtfinále – ale když 7. místo znamená, že můžeme jet na olympijskou kvalifikaci, řekli jsme si, že do toho musíme dát všechno. Byla by škoda odjíždět po tak dobrém turnaji se třemi prohrami v řadě. Každý měl chuť bojovat až do konce.

Co pro vás olympijská kvalifikace znamená?
Je to nesmírně velký úspěch. Snad se ještě sejde forma, systém, jak se dostat na olympiádu, je těžký. Ale na tomto mistrovství jsme splnili to, pro co jsme si přijeli.

Řešil jste, že právě kapitán Jiří Welsch bojuje také o prodloužení své reprezentační kariéry?
Ano, pro oba je to emoční: on a Luboš (Bartoň) obětovali českému basketu strašně moc, reprezentují od roku 1998 – a nikdo nechce končit prohrou. Každý chce bojovat o něco, co si ještě nesplnil; svou řečí nás dostali do nálady, abychom se o to poprali. Oni jsou duší našeho týmu.

Welsch s Bartoň jsou na konci kariéry, vy a Jan Veselý na začátku. Těší vás, že jste je v národním týmu zažil?
Je obrovské štěstí, s jakými hráči jsme se sešli. Jak se poskládaly generace. Je to jeden z mých obrovských snů: prvním je dostat se do NBA a druhým projít na olympiádu. Což je v kolektivním sportu, zvlášť v basketbalu, velice těžké. A teď máme šanci o to bojovat!

Český basketbalista Tomáš Satoranský smečuje do chorvatského koše.
Český rozehrávač Tomáš Satoranský (vpravo) unikl Roko Lenimu Ukičovi z...

Tomáš Satoranský na snímcích z evropského šampionátu, na němž zazářil.

Pojďme zase k vám: evropský šampionát vám velmi vyšel, přiblížil jste si zmíněný sen v podobě NBA?
O NBA se spekuluje od chvíle, co jsem byl draftovaný, ale vše je důležité brát postupně; tak, jak to má jít. Mám na příští rok smlouvu v Barceloně a doufám, že mi tenhle turnaj pomůže k sebedůvěře. Bude to nesmírně důležitá sezona, jelikož jsme v té minulé nevyhráli jediný titul. No a v červenci už začíná olympijská kvalifikace... Bude to těžké.

Takže?
Uvidíme, co bude po sezoně. V NBA bych samozřejmě strašně rád chtěl být, ale teď to nechci detailně řešit.

Ještě k duelu s Lotyši, jenž kvalifikaci zajistil: co bylo klíčem k výhře?
Bylo důležité, že se střelecky zapojili Patrik Auda, Vojtěch Hruban, David Jelínek, Pavel Houška; to nám v některých zápasech chybělo. Proti Chorvatsku jsme zahráli úplně stejně. Týmu to hodně pomůže, protože nachází více možností, jak skórovat.

A bylo rozhodnuto extrémně brzy. V podstatě v poločase.
Byl jsem překvapený, že nás tam trenér Ginzburg ještě s Honzou Veselým v závěru dal, byly to takové divoké minuty. Ale s akcemi na konci jsme si to užili – a možná nám tím vzdal respekt za celý turnaj. Jsem rád, že jsme se všichni zapojili a podíleli se na vítězství.Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak
Alternativní, nebo přirozený? Normální porod chápe každý jinak

Chcete porod bez léků a věčného vyrušování, jenže lékaři vás označí za alternativní matku.

Najdete na iDNES.czmobilní verze