Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ginzburg: Když jsem řekl, že budeme hrát o olympiádu, všichni se smáli

Kouč českých basketbalistů Ronen Ginzburg během čtvrtfinálového zápasu proti Srbsku | foto: Reuters

20 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Když dostal otázku, jaký stav právě zažívá, měl kouč basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg jasno: „Radost. Určitě radost.“ Na mistrovství Evropy dovedl tým nejen k 7. místo zajišťujícímu olympijskou kvalifikaci, Češi získali i přímý postup na příští Eurobasket. „A to je možná ještě důležitější. Můžeme budovat tým,“ těší trenéra.

Nebyl by to správný trenér, aby spolu s pochvalou - a zaslouženou - zároveň rovnou nenašel věc, na které je třeba zapracovat. „Mám ohlasy od lidí, kteří basketbalu rozumí, že se jim naše hra hodně líbila,“ těšila Ronena Ginzburga, izraelského kouče národního týmu. Ale hned dodal: „Občas se nám však nedařilo proti opravdu velkým týmům, takže máme do olympijské kvalifikace co zlepšovat.“

Ano, právě do boje o Rio trenér Ginzburg český tým dovedl. Proto mohl být na své závěrečné tiskové konferenci v dějišti mistrovství Evropy spokojen.

Jaké je vašeho hodnocení šampionátu krátce po jeho konci?
Máme za sebou skvělý turnaj a historický úspěch pro český basketbal; myslím, že tu třicet let nebyl lepší výsledek. Už když jsem nastupoval, věděl jsem, že máme dobrý mix hráčů, a nebál jsem se říkat, že můžeme bojovat o olympiádu. To se potvrdilo.

Vážně jste už tehdy, na konci roku 2013, pomýšlel tak vysoko?
Když jsem vzal tuhle práci a řekl jsem, že budeme hrát o Rio, všichni se mi smáli. Ale já tomu věřil od první minuty. Občas se sny plní, třeba se dostaneme až na olympiádu. Ale už jen dostat český basketbal na sedmé místo na mistrovství Evropy je vynikající. Prohráli jsme jen s velkými týmy.

Ronen Ginzburg na střídačce českých basketbalistů na evropském šampionátu.

Ronen Ginzburg na střídačce českých basketbalistů na evropském šampionátu.

Je 7. místo za evropskými giganty stropem stávající kádru, nebo lze myslet i na vyšší mety?
Samozřejmě je třeba dostat do týmu další, konkurenceschopné hráče. Máme poměrně úspěšnou generaci ročníku 1995. A když se budou vyhýbat zranění oporám, šance je. Navíc hráči jako třeba Jakub Šiřina, který nyní tolik prostoru nedostal, získají další zkušenosti a na příští mistrovství nepojedou jako někam na Mars - už budou vědět, co je čeká. Takže ano: věřím, že v této výkonnosti budeme pokračovat, že to nebyla výjimka.

Když jste to zmínil, Češi si zajistili i přímý postup na příští Eurobasket, co to pro vás znamená?
Tohle je možná ještě důležitější než než olympijská kvalifikace. Nemusíme hrát kvalifikaci, můžeme se v klidu připravovat a budovat tým pro rok 2017.

Jak se současnou euforií naložit, jak ji využít?
Když jsem přišel do Česka, hrály evropské poháry tři týmy - teď je to pouze Nymburk. To není dobrá situace. Přitom poháry jsou tím, co hráčům přináší zkušenosti s touto úrovní basketbalu. Potřebujeme, aby hráči z ligy - jako Jakub Šiřina - hráli Eurocup, aby se ještě zlepšovali. Kluby umí vychovávat hráče, jen je k tomu třeba získat více peněz.

Koho byste rád vyzdvihl?
Chci poděkovat nejen všem hráčům, ale i členům realizačního týmu, kteří odváděli skvělou práci. Plnili klukům každé přání. A také je třeba poděkovat české federaci za to, že změnila myšlení a stále víc a víc podporuje český basketbal.

Co tím máte na mysli?
Nejsem ve funkci dlouho, ale vidím hodně vůle dělat změny od juniorů až po muže. Tohle je start. Lidé z vedení se rozhodli český basketbal zlepšit a věřím, že další úspěchy budou následovat.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze