Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Srbsko, další sok basketbalistů: Nehrozí, že by odpadli jako Chorvati

Miroslav Raduljica (vlevo) ze Srbska kontroluje míč před Erikem Murphym z Finska. | foto: AP

15 2015
Roubaix (Od našeho zpravodaje) - Krátká euforie, kterou basketbalisté zažili po postupu do čtvrtfinále mistrovství Evropy, už se zase proměňuje v koncentrovanou práci směrem k dalšímu soupeři. Jasná výhra nad Chorvaty je minulostí, ve středu přijde duel s hvězdnými Srby. „Čeká nás jeden z nejlepších týmů na turnaji,“ ví Tomáš Satoranský.

Nehratelný sok? Kdepak, na to už Češi na Eurobasketu ukázali velmi dobrou formu, tenhle tým si věří.

Ale těžší soupeř než minule? S tím basketbalisté souhlasí.

„Bude to zase o trochu lepší tým než Chorvati,“ srovnává balkánská mužstva Vojtěch Hruban: „Hlavně z pohledu konzistentnosti, vyrovnanosti výkonů, šířky lavičky, kvality. Čeká nás těžší zápas, ale ne tým, s kterým bychom nemohli hrát minimálně vyrovnaný zápas.“

V Roubaix, kde český celek po dobu play-off šampionátu bydlí, se v úterý a ve středu bude dolaďovat každý detail směrem ke čtvrtfinále.

„Těžká zkouška. Srbové jsou jedním z nejlepších týmů na turnaji, zatím ani jednou nezaváhali, mají skvělé individuality,“ připomíná rozehrávač Tomáš Satoranský stoprocentní bilanci týmu okolo megastar Miloše Teodosiče. „Ale je důležité věřit si proti každému. Udělali jsme historický úspěch, ale bylo by dobré se neuspokojit a pomýšlet na ještě vyšší cíle. Sebevědomí máme. Chce to dál předvádět výbornou obranu, eliminovat srbský talent.“

Talentu má příští český protivník totiž na rozdávání.

Srbský basketbalista Nemanja Nedovič se řítí na bránící německou hvězdu Dirka...

Srbský basketbalista Nemanja Nedovič se řítí na bránící německou hvězdu Dirka Nowitzkiho.

Zde je výběr největších osobností: geniální Teodosič, pod košem potetovaný obr Miroslav Raduljica, extrémně nebezpečný univerzál Nemanja Bjelica. „A taky Bogdanovič, Nedovič... Zbraní mají spoustu. Na druhou stranu nejde o nic, s čím se tady nikdo z nás nesetkal,“ dodává si Hruban víry.

Když zůstaneme u první trojice jmen: Teodosič umí být někdy tak trochu flink, ale pak předvede mimořádnou akci a klidně sám rozhodne, Raduljica zazářil v osmifinále, kdy si proti Finům za 19 minut připsal 27 bodů.

„Jejich hlavním a nejdůležitějším hráčem však je asi Bjelica,“ soudí Hruban. „Má za sebou vynikající turnaj i sezonu. Je to univerzál, co na hřišti dělá strašně moc: od najíždění přes střílení a přihrávky až po běhání do protiútoku.“

Trenérský tým opět rozebírá soupeřovu hru na prvočinitele – tuto práci museli s kyselými výrazy ocenit i poražení Chorvati, česká příprava byla precizní.

Jenže druhý z tradičních balkánských basketbalových obrů bude těžším sokem nejen herně, ale i psychickou odolností. „U Srbů nehrozí, že by odpadli v hlavě jako Chorvati,“ ví Pavel Pumprla a jeho spoluhráč Hruban přidává: „Zase se dobře připravíme a půjde o to, jak zareagují oni. Když jsme dokázali přečíst akci Chorvatům, oni nezvládli vymyslet nic navíc.“

Co ukáží Srbové? Do duelu chybí den a půl. A Petr Benda, jeden z mnoha Čechů ve výborné formě, si vzdor vítězné šňůře favorita troufá tvrdit: „Jsme v takové euforii, že už můžeme hrát s kýmkoli.“Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?
Hledáte maminku v okolí na společné aktivity?

Tyhle maminky na eMimino.cz jsou na tom stejně.

Najdete na iDNES.czmobilní verze