Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Zlato a MVP navrch. Gasol: Tenhle turnaj byl i v mé kariéře výjimečný

ŠÍLENÁ RADOST. Hvězda španělských basketbalistů Pau Gasol. | foto: Reuters

21 2015
Dvojnásobný šampion NBA, dvakrát stříbrný z olympiády, mistr Evropy... Kdepak, Pau Gasol stále nemá dost. Na skončeném Eurobasketu si španělské eso připsalo své třetí zlato z tohoto turnaje - a k tomu Gasola oprávněně vyhlásili jeho nejužitečnějším mužem. „Jsem hrdý na to, že stále zvládám hrát na této úrovni,“ řekl už 35letý basketbalista.

Nejprve měl na krku síťku z koše, tradiční trofej basketbalových šampionů, a pak si na něj samozřejmě pověsil i zlatou medaili. Tu, k níž Španělsku na skončeném mistrovství Evropy pomohl jako nikdy jiný.

„Je to nejlepší hráč evropské historie. A to neříkám proto, že byl v mém týmu - já jsem o tom zkrátka přesvědčen,“ prohlásil kouč španělského týmu Sergio Scariolo, navíc národností Ital - nejde tedy o národnostní soucítění.

Gasol má za sebou výtečný turnaj. Jeho vrcholem bezpochyby bylo 40 bodů v semifinále proti Francii (více zde), nicméně i ve finále proti Litvě byl největším esem Španělů, o čemž svědčí 25 bodů a 12 doskoků; za celý šampionát pak 35letý hráč Chicaga Bulls nasbíral průměrně 25,6 bodu a 8,8 doskoku, což z něj učinilo nejlepšího kanonýra mistrovství.

Fotogalerie

„Miluju basketbal, pořád mám v sobě pro tenhle sport velkou vášeň,“ říkal už jako MVP turnaje. „To, jak šampionát dopadl, má i pro mě dozajista mimořádný význam. Jsem hrdý na to, že jsem po všem, čeho jsem dosáhl jako hráč i jako reprezentant Španělska, stále schopen nastupovat na této úrovni.“

Ne každý basketbalista by v jeho věku obětoval letní klid a přípravu na novou sezonu NBA „službě vlasti“, ale Gasola národní tým motivuje. „Chtěl bych zmínit, že pro mě znamená cosi výjimečného,“ uvedl. „Je to možnost rozradostnit lidi ve Španělsku, což je samo o sobě ještě víc než basketbal.“

A země svého hrdinu oceňuje. Španělé, potřetí zlatí ze čtyř posledních Eurobasketů, pějí ódy na celý tým, ovšem ty na Gasola jsou nejhlasitější.

Nezůstává ostatně jen u fanoušků, také jeho zlatí spoluhráči si váží, s kým poslední týdny sdíleli šatnu. „Je to zvíře. Jediný svého druhu,“ sklání se před nejstarším z basketbalových bratrů Gasolových kapitán Felipe Reyes a Nikola Mirotič dodal: „Musíme mu poděkovat za všechno, co udělal pro nás i pro Španělsko, bylo to neuvěřitelné. On je žijící legenda.“

Paua Gasola nyní čeká zlaté slavení, pak začne novou sezonu s Chicagem Bulls; kdo ví, třeba ji může zakončit svým třetím titulem v NBA. Do zámoří odletí jako král.

Autor:


Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?
Utýrala holčičku v pěstounské péči. Musíme teď zpřísnit zákony?

Tragický případ z minulého týdne nejspíš pohne českými zákony o pěstounské péči.

Najdete na iDNES.czmobilní verze