Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Komentátor Zídek: Češi všechny překvapili, Satoranského vidím v NBA

Jiří Zídek zůstává stále u basketbalu: nyní jako televizní komentátor. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

17 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Když za ním chodí jeho kamarádi ze světa basketbalu, pravidelně slýchá: „Takhle daleko jsme s vámi nepočítali.“ I sám Jiří Zídek, první Čech v NBA a nyní televizní komentátor, přímo v dějišti mistrovství Evropy oceňuje, jak národní tým hraje. A mimochodem: jeho hvězdu Tomáše Satoranského očekává za rok mezi zámořskou elitou.

Na stole měl před sebou zápisky, který vznikaly ráno před utkáním. „Statistiky hráčů i týmů – co udělali v poslední zápasech, jak se mění jejich strategie. Standardní příprava, nic extra,“ říká pravděpodobně nejvyšší muž na pozicích pro rozhlasové a televizní komentátory.

Je jím Čech, který se jako vůbec první dostal do NBA. Jiří Zídek, nyní muž komentující svůj sport pro televizi mezinárodní basketbalové federace FIBA.

„Když už nemůžu hrát, dělám to, co mě na basketbale baví nejvíc: komentuju zápasy jako analytik, specialista,“ říkal Zídek o poločase čtvrtfinálového duelu mezi svou vlastí a Srbskem.

Evropský šampionát začal v Berlíně, pak se na play-off přesunul do francouzského Lille. „Takže jsem bohužel v základní skupině naše kluky moc neviděl, zápasy se křížily,“ líčí. A neskrývá potěšení ze hry reprezentace: „Každý je výkony Čechů překvapen, papírově s námi nikdo nepočítal do čtvrtfinále.“

Pro Zídka jde o potěchu nejen kvůli tomu, že se mu takové zápasy, jakými byly třeba české souboje s Chorvaty či se Srby, dobře komentují.

„Jsem členem výboru České basketbalové federace a jedním z našich nejdůležitějších úkolů je rozšířit členskou základnu, zlepšit postavení basketbalu v Česku a zájem o něj. Jakýkoli dobrý výkon a prezentace na vrcholné úrovni je pro nás obrovským impulzem a plusem,“ říká.

Český basketbalista Jiří Zídek (vpravo) v dresu univerzitní UCLA při souboji s Bryantem Reevesem. (1. dubna 1995)

Jiří Zídek (vpravo) v dresu univerzitní UCLA - snímek pochází z dubna 1995.

A teď přichází možnost, která je v basketbalových dějinách samostatného Česka jedinečná: poprat se o olympiádu, zajistit si místo v kvalifikaci o Rio. „To je samozřejmě obrovská motivace. Ale velkým úspěchem je už to, že jsme se dostali mezi posledních osm celků Evropy a v poločase čtvrtfinále se Srby bylo skóre 42:45,“ oceňuje Zídek.

Tak vysoko on sám v reprezentačním dresu ani vystoupat nemohl. Není mu líto, že podobné boje nezažil? „Vůbec ne. Jsem strašně rád, že jsem u toho naživo. Klukům, realizačnímu týmu a celému českému basketu to nesmírně přeju.“

Zídkovo renomé v basketbale zůstává nadále vysoké; na hráče, jenž triumfoval v NCAA i v Eurolize, se nezapomíná. A z kontaktů vycházejí zajímavé informace. Pro české fanoušky třeba ta o možné budoucnosti Tomáše Satoranského.

„Potkal jsem se tu s Tommy Sheppardem, ředitelem hráčských operací Washingtonu Wizards. Jako hráč jsem ho zažil v Denveru, známe se osobně,“ líčí Zídek – právě Wizards si na draftu na Satoranského zajistili práva. „Přijel za Tomášem, mluvil s ním a je velmi, velmi silná indikace, že Tomáš příští rok po ukončení smlouvy v Barceloně půjde do NBA.“

Dojde-li na to, dočkal by se Zídek svého třetího nástupce: od jeho časů mezi zámořskou elitou nastoupili jen Jiří Welsch a Jan Veselý. „Já osobně Tomáše v NBA očekávám. A ne jako náhradníka, ale jako člena užšího kádru Washingtonu Wizards,“ říká Zídek, dlouhán mezi komentátory.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze