Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Těším se, máme s Chorvaty nevyřízené účty, burcuje kapitán Welsch

Český basketbalista Jiří Welsch (vpravo) zakončuje na litevský koš. | foto: FIBA / Ciamillo-Castoria / Dackus

12 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Loučit se s dresem, který má tak rád? Ne, na to ještě Jiří Welsch nemá náladu. „Pro mě by totiž nešlo jen o konec mistrovství Evropy, ale s největší pravděpodobností i o konec reprezentační kariéry. Hraje se o hodně,“ říká kapitán basketbalové reprezentace před nedělním osmifinále proti Chorvatsku.

Jako jeden z dvou reprezentantů pamatuje poslední český postup do osmifinálové fáze Eurobasketu. Na turnaji v roce 1999 se ještě hrála skupina - a v jejím úvodu Češi podlehli Chorvatsku.

Nyní mají stejného soupeře před sebou znovu: ale v nedělním osmifinále (začíná se ve 12.00), do nějž národní tým postoupil po dlouhých patnácti letech.

„Klíčový duel? To byl na tomhle turnaji každý; kdybychom nevyhráli ty minulé, tak by k tomuhle ani nedošlo,“ přemítal Jiří Welsch v rozhovoru s českými novináři v Lille, dějišti vyřazovacích bojů šampionátu. „Ale samozřejmě, teď se bude rozhodovat, jestli pojedeme domů, nebo tady budeme další týden.“

Ano, výhra znamená tři další duely na mistrovství, navíc velkou šanci na olympijskou kvalifikaci... Jak souboj s Chorvaty vyhlížíte?
Těším se. Máme s nimi nevyřízené účty z předloňského šampionátu ve Slovinsku, kdy jsme s nimi prohráli v boji o postup ze skupiny. Je to hodně talentovaný tým, ale myslím, že se s Chorvaty jednoznačně můžeme měřit a hrát.

Nezamrzí zpětně, že jste si mohli zajistit i schůdnějšího soka?
Já jsem se pak díval na los a říkal jsem si, že je v podstatě jedno, jestli budeme hrát proti Gruzii, nebo proti Chorvatsku. Je třeba podat co nejlepší výkon.

V čem jsou Chorvati basketbalové silní?
Jde o tým, který je o úroveň výš než Litevci (s těmi Češi na závěr skupiny prohráli v prodloužení). Všichni jejich hráči jsou vysocí, dobří střelci - ale my zase máme dobrou basketbalovou inteligenci. Nejsou tak dobrý obranný tým, musíme být agresivní a atakovat je, ne se jen uchylovat ke střelám z dálky.

Jiří Welsch na tréninku české basketbalové reprezentace v Rize na evropském...
JAKO SKÁLA. Jiří Welsch brání na evropském šampionátu soupeře v utkání proti...

Jiří Welsch na tréninku (vlevo) i v obranném souboji v duelu základní skupiny proti Lotyšsku.

A dál? Kudy ještě vede cesta k postupu do čtvrtfinále?
Můžeme čekat, že na nás budou hrát zónu, od porážky s Lotyšskem s ní na nás přišli všichni. Myslím, že se naše hra zlepšila, ale měli bychom ještě víc běhat; tak jako proti Ukrajině, abychom jim neumožnili zónu postavit.

Budou pro český úspěch opět podstatné rychlé protiútoky, vaše síla?
Myslím, že jo. Mají vysoké hráče: třeba Tomič je velmi dobrý v útoku, v přihrávce, ve hře zády ke koši - ale v běhání od koše ne. Tam bude mít Honza Veselý jednoznačně výhodu. Naší taktikou by mělo být snažit se je přeběhnout a dát co nejvíce jednoduchých košů.

Čeká na vás však ansámbl hvězd, že?
Bojan Bogdanovič hraje v NBA, Ante Tomič za Barcelonu... Chorvati jsou jedněmi z nejtalentovanějších hráčů v Evropě. Nebezpečí skrývá asi i Krunoslav Simon; znám ho z VTB Ligy a je to kompletní hráč: umí hrát bez míče i s míčem, blokovat, je výborný v rozdávání míčů a tvoření hry. On je klíčem k jejich hře.

Jaké dojmy na vás po přesunu z Rigy dělá francouzské Lille?
Je tu jiná atmosféra - v Lotyšsku to bylo super, tady mi to přijde takové neosobní. V Rize bylo na každém kroku cítit, že se hraje mistrovství Evropy. Tady to na mě vůbec nedýchlo.Najdete na iDNES.czmobilní verze