Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Ještě jednou zabrat! Síly už docházejí, přiznávají čeští basketbalisté

Zakončení Marca Belinelliho z Itálie sledují zleva Blake Schilb, Tomáš Satoranský, Jan Veselý a Luboš Bartoň z českého týmu. | foto: ČTK

18 2015
Lille (Od našeho zpravodaje) - Nakonec je čeká zátěž, kterou kromě nich už zažijí pouze účastníci bojů o medaile – za dva týdny stihnou čeští reprezentanti na Eurobasketu celkem devět zápasů. Tím posledním bude duel o olympijskou kvalifikaci s Lotyši.

„Půjde čistě o to, kdo to ubojuje, získá důležité balony, možná něco trefí z dálky. Rozhodne hlavně boj,“ říká Vojtěch Hruban o mizejících silách.Jan Veselý odcházel z duelu s Itálií se šrámem pod okem.

Tomáš Satoranský pak musel do péče lékařského týmu už před utkáním, kvůli bolavému kotníku. „Trochu mě to omezovalo jen na začátku při rozcvičování, ale člověk se nadopuje prášky a zapomene na to. Nedá se nic dělat,“ říkal.

I nejvýraznější osobnosti národního týmu už toho – lidově řečeno – mají dost.

Čeští basketbalisté jdou v pátek do svého definitivně posledního duelu na evropském šampionátu, od 18.30 hrají s Lotyši o 7. místo a především o účast v kvalifikaci o hry v Riu. A bude to hodně otázka vůle.

Vždyť už ve čtvrtek večer proti Itálii hře chyběla svěžest, jiskra. „To tak jenom nevypadalo, to tak i bylo. Síly nám došly,“ přiznal Pavel Houška. „Nezdobil nás ten rychlý a agresivní basketbal jako dosud. Navíc jsme špatně bránili jeden na jednoho, špatně jsme si pomáhali,“ litoval. A stav fyzického fondu s tím souvisí.

Jan Veselý elegantně zakončuje v souboji s Itálií.

Jan Veselý elegantně zakončuje v souboji s Itálií.

Eurobasket není žádná pohodová akce s dlouhými pauzami. Takto vypadá kompletní český itinerář: na start základní skupiny tři zápasy po sobě, pak den volna, následně dva duely a po posledním z nich po půlnoci přesun letadlem z Rigy do Lille. Až zde se na play-off program malinko rozvolnil... Ale stejně končí tak, jak začal: třemi duely po sobě. Středeční čtvrtfinále se Srby, čtvrteční souboj s Italy, páteční vyvrcholení s Lotyši. Pořádný kvapík!

„Myslím, že půjde hlavně o morálku,“ soudí Satoranský. „Je vidět, že hodně týmů už je unavených; já osobně cítím, že se únava z předchozích zápasů kumuluje. Musíme udělat všechno pro to, abychom se dali dohromady a předvedli náš nejlepší možná výkon.“

Právě on s Janem Veselým jsou logicky nejvyčerpanější – Česko má jen dva hráče jejich formátu, to třeba Italové nabídli čtyři podobná esa.

„Saty s Veseláčem hráli v každém zápase velkou porci minut a v tomhle tempu se to nedá dlouho vydržet, když jdou utkání takhle za sebou,“ uznává Pavel Houška a sebekriticky dodává: „Potřebovali jsme, abychom jim pomohli my kluci z lavičky. Ale proti Itálii se to nepodařilo.“

Vůle a morálka, to budou dle očekávání klíčová hesla souboje s Lotyši. „Už proti Itálii moc nešlo o basketbalové umění, ale o to, kdo bude víc chtít v hlavě, kdo se s tím líp popasuje. Ten tlak zvládli líp oni,“ uznal Vojtěch Hruban.

Na samý závěr turnaje však chtějí být těmi, kdo zvednou poslední zbytky sil směrem k výhře a vysněné olympijské kvalifikaci, Češi.Najdete na iDNES.czmobilní verze