Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Češi v Roubaix. Tam, kde se jezdí cyklistika, teď bydlí basketbalisté

Čeští reprezentanti na recepci v hotelu v Roubaix. | foto: David Šváb, ČTK

14 2015
Roubaix (Od našeho zpravodaje) - Mají to jen pár kroků na náměstí k honosným historickým budovám a být trochu hezčí počasí, mohli by si užívat velké množství zahrádek či blízký park. Město proslulé legendární cyklistickou klasikou Paříž – Roubaix je nyní domovem českých basketbalistů: tady sbírají síly na vrchol mistrovství Evropy.

Pro cyklistické fanoušky je to každý rok svátek, když na jaře závodníci vyrazí z Paříže až k belgickým hranicím – právě sem, do Roubaix. Letos tu Zdeněk Štybar přepisoval historii druhým místem na nejslavnější z klasik, ale nyní město patří někomu jinému. Basketbalistům.

„Sleduji jen Tour de France či Vueltu. Zdeňka Štybara taky, ale tento závod neznám,“ přiznává Petr Benda a Pavel Pumprla vtipkuje: „Ani teď, když jsme vylezli, mě nikdo na kole na přechodu nesrazil. Takže jsme si nevšimli.“

Jejich prací je samozřejmě něco jiného než myslet na cyklistiku: nabrat dostatek sil a pohody na vrcholící Eurobasket. Ve středu čeká Česko od 18.30 čtvrtfinále proti Srbsku, dále podle výsledku buď v pátek semifinále, či o den dříve první část boje o 5. až 8. místo, jejíž vítěz si zajistí olympijskou kvalifikaci pro hry v Riu.

A zdá se, že by jim téměř stotisícové Roubaix mohlo svědčit. „I když nejsme přímo v Lille, evidentně jsme to vyhráli,“ chválí si křídelník Pumprla.

Hotel, v němž čeští reprezentanti bydlí v Roubaix.

Hotel, v němž čeští reprezentanti bydlí v Roubaix.

Důvod? Ostatní účastníci play-off, jehož oficiálním centrem je právě daleko větší Lille, nejsou s bydlením zrovna spokojeni. Ne že by postrádaly na kvalitě hotely samotné – ale jejich okolí už ano. „Ostatní týmy jsou u dálnice, kde mají jen benzínku. Je obtížnější být neustále zavření na hotelu, my se můžeme projít venku,“ popisuje Benda. „Jsme ta spokojenější výprava: relativně v centru, do pěti minut je odchod. Je tu fajn,“ souhlasí Vojtěch Hruban.

Tak jako v základní skupině v lotyšské Rize bydlí mužstvo opět v Mercure Hotelu, znovu jej na halu doprovází policie. Ale zatímco v Pobaltí týmový autobus „frčel“ i na červenou a vše bylo výrazně blíž, z Roubaix je to na obří Stade Pierre Mauroy po okruhu aspoň dvacet minut.

„Ale zase vylezeme ven a je tu příjemné náměstíčko a obchody okolo,“ říká Pumprla; Češi jsou na své základně evidentně spokojení. „Nic nám nechybí. Neřešíme, jestli pokoje jsou takové nebo makové – přijeli jsme sem hrát basketbal a tomu se snažíme přizpůsobit všechen čas a úsilí,“ dodává Benda.

Kdo by prošel kolem zrcadel ve vstupní chodbě až k recepci, může s trochou štěstí natrefit na většinu kádru. Důvod? Je tu totiž nejlepší wifi signál v hotelu. „Každý se chceme se spojit s rodinami a internet je k tomu výborný prostředek,“ říká Pumprla.

Jedinou „historkou z natáčení“ zůstávají chvíle, kdy se reprezentace Česka i Belgie souběžně vydaly do jídelny. „Na první dvě jídla jsme se nedomluvili, měli jsme jeden bufet a byl tam souboj o jídlo. Ale co Belgičani odjeli, máme celou místnost pro sebe,“ usmál se Pumprla.

Ano, tým Belgie už je zpátky doma, přes první kolo play-off nepřešel. Zato Češi uspěli. A ze svého provizorního domova v Roubaix vyhlížejí další vítězství.Najdete na iDNES.czmobilní verze