Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Etapa mnoha karambolů. Vítězem je Petacchi, Kreuziger vyvázl nezraněn

Alessandro Petacchi | foto: AP

4 2010
Brusel (Od zvláštního zpravodaje MF DNES) - Nad bruselským Atomiem včera zavlála na počest Tour de France natradičně francouzská vlajka. Před cílem padali cyklisté k zemi jak ve válečné zóně. A po etapě mnoha karambolů pak belgický král Albert II. dekoroval vítězem italského cyklistu Alessandra Petacchiho.

Série karambolů před cílem měla na peloton drtivý dopad, poslední z nich odstavil i Romana Kreuzigera, na zemi se však neocitl. "Jen mám trochu spálenou kůži," říkal.

Protože k pádu došlo v ochranné zóně, neztratil na 52. místě žádný čas a nadále drží v celkovém pořadí 20. příčku.

Kdysi fenomenální sprinter Petacchi, který si v letech 2007-08 odpykal trest za požití salbutamolu, se vrátil na Tour po šesti letech a v dresu Lampre slavil své 6. etapové vítězství na tomto závodě. V roce 2003 vyhrál dokonce čtyři etapy v jediném ročníku!

Doping nikdy nepřiznal, pozitivní test zdůvodňoval tím, že si vzal příliš mnoho léků na astma. K této verzi se později přiklonil i italský soud.

"Jsem opravdu rád, že jsem se po 6 letech vrátil. Byly to těžké roky. Teď se to otočilo. Jsou to samozřejmě moc příjemné emoce," tvrdil 36letý Petachci.

Už předtím v pádech a neprostupné tlačenici, která před cílem v pelotonu vznikla, zhasly naděje mnoha jeho sprinterských so. Nejprve se ocitli na zemi Mark Cavendish a Oscar Freire, později mnozí další. Postižen byl i majitel žlutého trikotu Cancellara. Rovněž on se sklátil k zemi až v ochranné zóně a uhájil tedy dres lídra.

"Byl to nervózní den. Ale to, co přišlo na konci, byl naprostý chaos," řekl Švýcar.

Oslavováni svými krajany šlapali hned od 1. kilometru v úniku Nizozemec Bloom a Belgičan Wynants, doprovázeni Španělem Perezem Lezaunem. Nejdéle z nich vydržel Wynants, balík jej však po 215 kilometrech pohltil těsně před dramatickou koncovkou.

UÁÁÁÁÁÁ. Alessandro Petacchi (vpravo) si jede pro triumf.

UÁÁÁÁÁÁ. Alessandro Petacchi (vpravo) si jede pro triumf.

Etapa už předtím naplnila oba předpoklady, které se s ní spojovaly.

Že bude plná pádů.

A že bude zároveň obrovskou oslavou cyklistiky.

Přestože vedla stovky kilometrů daleko od Alp i Pyrenejí, obsypaly silnice statisíce diváků jako při klíčové horské etapě. Jen v Rotterdamu jich podle představitelů města přišlo na start 450 tisíc, neprostupný dav fanoušků pak lemoval trasu v nizozemských i belgických městech i na dlouhé pasáži po hrázích a podél dun Severního moře.

Kolik jich bylo celkem? Tři nebo snad čtyři miliony? Nikdo to nespočítá. "Fandily" i krávy, přemalované na žluto či zeleno, podle barvy výsostných dresů na Tour.

Obávaný déšť se nedostavil, větrno sice bylo, ale počasí se nestalo hlavním viníkem pádů. Pes, který utekl svému majiteli, způsobil ještě v Nizozemsku u kruhového objezdu karambol, při němž se ocitli na zemi Ivan Basso, majitel zeleného dresu David Millar i Armstrongovi superdomestici Levi Leipheimer a Andreas Klöden.

Kreuzigerův kolega Basso nejprve potřeboval nové kolo, později si během jízdy měnil za pomoci mechanika i tretru. Týmoví kolegové z Liquigasu jej bez potíží dovezli zpět do pelotonu. "Naštěstí jsou všichni od nás v pořádku, i Ivan. Byl to složitý den, tak jak všichni očekávali," říkal tiskový mluvčí stáje Paolo Barbieri.

Hůře dopadl Adam Hansen, Cavendishův australský pomocník v týmu Columbia. Po pádu na 40. kilometru se nechával opakovaně ošetřovat. "Stěžuje si, že ho to bolí stejně, jako když si před lety zlomil klíční kost," informovala z konvoje Helge Riepenhofová, týmová lékařka Columbie. Toto podezření se později potvrdilo. Přesto se ve druhé polovině etapy snažil Hansen zapojit i do práce na špici!

Už na startu chyběli z původních 197 dva cyklisté, "oběti" pádů při sobotním prologu. Portugalec Cardoso ze stáje Footon Servetto má nadvakrát zlomenou čelist i klíční kost, zatímco Švýcar Frank z BMC si zlomil zápěstí. Pro oba letošní Tour skončila po pouhých 8,9 kilometrech.

Andy Schleck si prací na špici pole, zatím ve prospěch kolegy Cancellary, dnes léčil sobotní splín. Po prologu odmítl hovořit i s lucemburskými novináři a jeho bratr Fränk je žádal: "Teď na něj nemluvte." Jen na portál Twitter později mladší ze Schlecků napsal: "Byl to den na hov..." Celkově je se ztrátou 1:09 minuty na 119. místě.

výsledky

Tour de France - 1. etapa: Rotterdam - Brusel (223,5 km): 1. Petacchi (It.) 5:09:38, 2. Renshaw (Austr.), 3. Hushovd (Nor.), 4. McEwen (Austr.), 5. Ladagnous (Fr.), 6. Oss (It.), 7. Rojas (Šp.), 8. Knees (Něm.), 9. Pérez (Šp.), 10. Roelandts (Belg.), ...52. Kreuziger (ČR) všichni stejný čas.

Průběžné pořadí: 1. Cancellara (Švýc.) 5:19:38, 2. Martin (Něm.) -10, 3. Millar (Brit.) -20, 4. Armstrong (USA) -22, 5. Thomas (Brit.) -23, 6. Contador (Šp.) -27, 7. Farrar, 8. Leipheimer (oba USA) oba -28, 9. Boasson Hagen (Nor.) -32, 10. Gerdemann (Něm.) -35, ...20. Kreuziger -38.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze