Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Nový trumf Ledecké? Fyzioterapeut, který vaří dvě polévky na výběr

NADĚJE. V 19 letech patří Ester Ledecká k nejnadějnějším českým sportovcům. | foto: FTV Prima

20 2014
V zimě kombinuje jízdu na lyžích a na snowboardu, na léto má zase jinou dvojici sportů. Jako příprava na zimu ji slouží windsurfing a plážový volejbal. „Úžasná příprava. A hlavně strašně zábavná,“ řekla 19letá sportovkyně, která před sezonou posílila tým o nového fyzioterapeuta.

Jak zapadá windsurfing do přípravy na zimní sporty? „Určitě mi pomáhá. Jsou tam prvky, které se dají se snowboardem srovnat, hlavně je to ale fyzicky náročná věc. Posiluje to vršek těla, doplňuju to i jiným cvičením,“ popsala.

Naposledy závodila na olympiádě v Soči. Tam si pohnula s plotýnkou v bederní páteři, pak musela nadějně rozjetou sezonu ukončit. I proto nyní Ledecká nedočkavě vyhlíží první start nového ročníku.

Airbagy? Rozhodně ne

Od nového roku budou moci sjezdaři používat pro větší bezpečnost airbagy. Ledecká ale tuto novinku zkoušet nehodlá. „Rozhodně ne. Připadá mi, že jsem dost obalená chrániči. Na každý chránič si musí člověk zvyknout a tohle mi nepřijde jako zas tak revoluční vynález.“

Měsíc strávila tréninkem v USA, kde se měly konat čtyři závody na snowboardu a tři na lyžích. Jenže kvůli nedostatku sněhu všechny zrušili. „To bylo velké zklamání. Už se hrozně těším, aby se to rozjelo,“ řekla. „Teď snad odjedeme do Rakouska a už začnu sezonu někde na lyžích.“

Zatímco model letní přípravy neměnila, jedna věc je u Ester Ledecké přece jen jinak. Angažovala nového fyzioterapeuta Petra Červenku. Od holohlavého muže s hustým knírem a brýlemi si slibuje, že lépe vyváží její tréninkové zatížení.

„Hledání bylo dost těžké, protože jsem trvala na tom, aby to byl muž. Pomáhá mi i na svahu, vozí batohy a tyče. Kdyby tohle musela dělat holka, tak by mi to bylo blbé. Na něj to hodím a je mi to jedno,“ usmála se.

S Červenkou už absolvovala první soustředění, kde ji zaujal i schopnostmi, které by od fyzioterapeuta neočekávala. „Úžasně vaří. Hned první den udělal dvě polévky, dal mi na výběr. Naučil mě, jak vařit dýňovou, to budu doma testovat.“

Maturita za šest

V září Ledecká úspěšně složila maturitu. „Dva, dva, jedna, jedna,“ prozradila známky. Byla při zkoušce nervóznější než na startu olympijského závodu? „Je to něco úplně jiného. Na tlak a těšení je člověk zvyklý ze snowboardu, ale na tohle jsem se ani moc netěšila.“

V minulé sezoně vyhrála na snowboardu jeden závod Světového poháru a v dalších dvou skončila na pódiu. Kromě něj se chce ale i letos věnovat také lyžím, i proto trénovala v půlce říjnu na Hintertuxu se zbytkem české sjezdařské reprezentace.

„Byla jsem poctěná, že jsem mohla trénovat s tak skvělými lyžařkami. Šárka (Strachová) byla mým velkým vzorem. Už jen pozorovat ji při tréninku byla velká inspirace,“ povídala dívka, jejíž blonďaté vlasy zdobí výrazná ptačí pírka. „Ty jsem si přivezla z Colorada. Bude jich pořád přibývat.“

O cílech pro novou sezonu nemluví, prý je za ni určil trenér. Je ráda, že vyléčila zraněná záda. Ráda by se kromě lednového snowboardového mistrovství světa v rakouském Kreichsbergu zúčastnila také únorového MS v americkém Beaver Creeku.

Její hlavní plán však zní jinak: „Já si jedu sezonu užít.“Nejčtenější

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.czmobilní verze