Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Zemřel Eric Bristow. Legenda šipek i chlapík s prořízlou pusou

Šipkařská legenda Eric Bristow | foto: AP

6 2018
Byl první celosvětovou hvězdou mezi šipkaři. Také mužem, který se nebál říkat, co měl právě na jazyku i přesto, že za to následně dostal výpověď z práce. Ve čtvrtek večer ještě Eric Bristow seděl v hledišti elitního turnaje Premier League Darts, když náhle jeho život v 60 letech skončil.

Z té scény mrazí i s denním zpožděním.

Do posledního místa zaplněná Liverpool Echo Arena právě sledovala nádherný souboj dvou šipkařských mágů – Petera Wrighta s Darylem Gurneyem v devátém kole Premier League Darts, elitního šipkařského turnaje.

Když se najednou atmosféra v hale úplně změnila.

V hledišti totiž dostal infarkt Eric Bristow.

K šipkařské legendě se okamžitě slétli lékaři, zachránit Bristowa ale nedokázali. Ještě v průběhu liverpoolského večera konstatovali Britovu smrt, kterou následně pořadatel během zápasu oznámil publiku.

Celá hala v tu chvíli povstala a začala zpívat slavný chorál: „There´s only one Eric Bristow“, zatímco se tvář 60letého šipkaře objevila na velké obrazovce uprostřed stadionu.

Oba muži na pódiu byli z nastalé situace viditelně nesví. Když zápas skončil, Wright, světová dvojka a jeden z nejpopulárnějších hráčů současnosti, začal ustavičně plakat a nebyl k utišení.

Bylo to emocemi nabitá pocta muži, který svět šipek změnil k nepoznání.

„Navždy zůstane legendou šipek i britského sportu. Byl to úžasný hráč a ohromná osobnost. I po konci kariéry kvůli němu fanoušci vážili cestu na turnaje, aby se s ním mohli setkat nebo aby ho chvíli viděli hrát,“ prozradil Barry Hearn, promotér turnaje a předseda šipkařské federace PDC, kterou Bristow kdysi založil.

Řád britského impéria i vyhazov ze Sky Sports

Narodil se v Hackney – jedné z částí Londýna a šipky mu přirostly k srdci už jako malému klukovi.

Jistě, měl obrovský talent, ale na úplný vrchol se dostal díky tomu, že trénoval od rána do večera. Zatímco ostatní šipkaři popíjeli v baru, odkud pochopitelně tento sport pochází, on doma trénoval.

Poprvé jeho jméno šipkařští fanoušci z celého světa zaregistrovali v roce 1980, když na britském šampionátu ve finále porazil Bobbyho George.

Od té doby i díky většímu televiznímu pokrytí šipek jeho hvězda stoupala.

V letech 1980-1986 se stal pětkrát mistrem světa, pětkrát také ovládl prestižní podnik Masters. Dlouhé roky byl světovou jedničkou. Mužem na vrcholu, který dosáhl na všechno, co bylo ve světě šipek k mání.

06.dubna 2018 v 01:04, příspěvek archivován: 06.dubna 2018 v 16:36

It’s a very sad day my great pal Eric Bristow has sadly passed away. I will cherish the great memories and laughs we have had together over the last 30 Years. If it wasn’t for Eric our sport would not be what it is today, he leaves a great legacy. RIP my friend. https://t.co/syB0ItISex

„Když bylo Alexandrovi Velikému třiatřicet, neexistovala další místa, která by mohl dobýt. Bristow tohle zažil v sedmadvaceti,“ říká legendární komentátor Sid Waddell.

Po konci kariéry britský šampion trénoval šestnáctinásobného mistra světa Phila Taylora. Kvůli malým odměnám také vedl povstání proti Britské šipkařské organizaci a v roce 1993 se stal jedním ze zakladatelů Mezinárodní šipkařské federace PDC.

Obdržel i Řád britského impéria za zásluhy ve sportu a v devadesátých letech byl také u toho, když se v Praze na turnaji Golden Darts poprvé v Česku setkali nejlepší šipkaři světa.

Slavný byl i díky svým kontroverzním výrokům. Nikdy se nebál říct světu svůj názor, svými hláškami dráždil i bavil.

Proto později působil také jako expert ve studiu Sky Sports, ze kterého byl ale v listopadu 2016 vyhozen po kauze kolem sexuálního zneužívání mladých fotbalistů.

Bristow je označil za „slabochy“, protože si podle něj měli v dospělosti násilníky najít a vyřídit si to s nimi osobně, ne přes sociální sítě.

Přes to všechno byl vždycky obdivován hlavně kvůli svým šipkařským dovednostem.

„A nyní bude šipkám chybět,“ dodal Hearn.Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze