Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu

Řež o titul v F1. V Mercedesu proti sobě bojují i mechanici, říká Enge

Tomáš Enge | foto: Jaroslav Halamka, iDNES.cz

20 2014
Už v neděli se v Abú Zabí rozhodne, kdo bude letošním mistrem světa F1. Lewis Hamilton, či Nico Rosberg? Tomáš Enge favorizuje toho, kdo jde do závodu z pozice č. 1. Tedy Hamiltona.

První otázka nemůže být jiná. A tak Tomáš Enge, stále jediný Čech, který kdy závodil v F1, hned zkraje slyší: Kdo získá titul? Hamilton, nebo Rosberg? Nejdřív se upřímně rozesměje, pak vyřkne: „Pokud do závodu nevstoupí něco shůry, tak Hamilton.“

Co znamená „něco shůry?“
Bavíme se o motosportu, takže může vybouchnout technika, Hamilton se může připlést v první zatáčce do kolize. V nevhodnou dobu, kdy bude potřebovat přezout, může vyjet safety car, on ztratí pozice a už nezvládne dojet druhý, což v případě Rosbergovy výhry potřebuje. Takže ještě není rozhodnuto. Navíc – Hamilton je pod větším tlakem, protože může všechno ztratit, Rosberg jen získat.

Co říkáte na dvojnásobné body, které se budou udělovat a mohou právě Hamiltonovi ublížit?
Mně to přijde jako dobrá věc. Díky tomu se o titul bojuje až do posledního závodu. Kdyby se bonusové body nerozdávaly, tak by šampionát byl téměř rozhodnutý. Každá změna nese do kolotoče F1 něco nepoznaného, něco nového a něco, co přinese napětí. A to vyšlo.

Může při současné síle Mercedesu, za který Hamilton i Rosberg jezdí, vůbec do jejich souboje vstoupit někdo třetí?
Teoreticky někdo vstoupit může. Viděli jsme to letos v případě Ricciarda, který vyhrál tři závody. Sice nikdy nebyl nejrychlejší, ale vytěžil maximum z chytřejší strategie Red Bullu i z problémů Mercedesu. A třeba v poslední kvalifikaci v Brazílii byly rozestupy mezi Mercedesem a zbytkem docela malé. Takže proč by se v Abú Zabí nemohly williamsy či redbully úplně dotáhnout.

Může Rosbergovi či Hamiltonovi pomoct na trati jiný jezdec? Například z čistého přátelství.
Tak to není případ dnešní F1. Jezdec závodí za svůj tým, který sbírá body, a ty znamenají i víc peněz. V situaci, kdy dva týmy letos zkrachovaly, těžko bude někdo někomu pomáhat. F1 je tvrdý boj o každou vteřinu, o každé místo na trati. Takže si nemyslím, že by někdo byl takový kamarád, aby pomáhal. Navíc Mercedesu je jedno, kdo získá titul, pro něj je důležité, aby auta dojela na prvním a druhém místě.

Lewis Hamilton slaví triumf ve Velké ceně Ruska.

Lewis Hamilton

POLE POSITION. Z prvního místa vystartuje do Velké ceny USA Nico Rosberg.

Nico Rosberg

Vážně? Přitom Rosberg je Němec a Mercedes německá značka, což by bylo krásné spojení. Na druhou stranu je zase Hamilton i díky vztahu se zpěvačkou Nicole Scherzingerovou globálně známější, což by mělo pro automobilku lepší reklamní dopad.
Nikdo nevidíme do hlav lidí, kteří o tom rozhodují. Ale nemyslím si, že budou preferovat jednoho či druhého jezdce. Nikdo nad tím zatím ani nezapochyboval, tak snad se to nestane. V posledních sezonách jsme několikrát zažili, že se o mistru rozhodovalo v posledním závodě, a vždy to bylo férové. Tak doufám, že i teď uvidíme čistý boj na trati a napětí až do závěrečného kola. To je totiž to, co může F1 podržet na výslunní. Co F1 potřebuje nejméně, je skandál, že byl někdo určen mistrem světa.

Podíváme-li se na sezonu, tak zlom nastal po závodě ve Spa. Po něm Hamilton nařkl Rosberga, že ho úmyslně naboural, a v dalších Velkých cenách získal převahu. Byl ten Hamiltonův tvrdý výrok psychologický tah?
Rosberg do Hamiltona vrazil, o tom žádná. Všichni si ale pamatujeme na souboje v McLarenu Senna versus Prost. Bylo krásné, jak si šli po krku, a bylo krásné sledovat, kdo z nich vyzraje nad tím druhým. A bylo to právě i o té psychologické válce. Psychika hraje roli i teď. Rosberg si byl své chyby vědom, což ho srazilo k zemi, a v dalších závodech kraloval Hamilton. Třeba hned v Monze na něj Hamilton tlačil tak, že Rosberg dvakrát chyboval a vyjel ze zatáčky. Rosberg věděl, že chybu, kterou udělal ve Spa, už nesmí opakovat, protože by z toho Mercedes vyvodil důsledky. Ten totiž chce být supertýmem, jehož vozy budou dojíždět první a druhý.

Vždy se v motosportu říká, že největším nepřítelem je týmový kolega. Ve chvíli, kdy bojují o titul, to musí platit dvojnásob, že?
Máte dvě půlky týmu, z nichž jedna včetně mechaniků a inženýra pracuje pro Hamiltona, a ta chce být mistrem světa. Ta druhá chce to samé s Rosbergem. Najednou tu máte rivalitu mezi mechaniky, bojujete proti lidem z vlastního týmu a pro Mercedes je těžké, aby to vedení ukočírovalo a jejich lidi udrželi nervy na uzdě a nedělali chyby.

Řekl bych, že to bude asi úkol pro Nikiho Laudu, trojnásobného šampiona a současného poradce Mercedesu, aby s oběma jezdci i mechaniky promluvil.
Niki je profík ve všech směrech, je to dobrý psycholog, navíc velmi chytrý člověk. On není v týmu jen na okrasu, proto, že byl mistrem světa, ale proto, že umí řešit věci, které zbytek týmu nedokáže. Bude oběma radit, že mají myslet hlavně na tým a že musí z toho boje vyjít se vztyčenou hlavou. Ne aby udělali naschvál jeden druhému.

Autor:


Nejčtenější

Najdete na iDNES.czmobilní verze