Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Amerika je nejlepší, Erdogan turecký Hitler, provokuje hvězda v nemilosti

Turecká basketbalová hvězda Enes Kanter se po návratu do Spojených států může usmívat. Jeho země mu však zrušila pas a dostala ho do potíží v Rumunsku. | foto: Reuters

22 2017
Turecká basketbalová hvězda Enes Kanter si prošla dalším kolem souboje se svou rodnou vlastí. Pivotman působící v NBA byl zadržen na letišti v Rumunsku, protože mu byl zrušen cestovní pas. Kantera, podporujícího klerika Fethullaha Gülena, se musela zřeknout rodina, na místo v reprezentaci může zapomenout úplně.

Mluvčí rumunské pohraniční policie Fabian Badila potvrdil médiím, že byl Kanter na několik hodin zadržen a následně se přes Londýn vrátil do Spojených států.

„Dnes okolo jedné hodiny odpoledne místního času přiletěla osoba z Frankfurtu. Kolegové zjistili, že nemá platné cestovní dokumenty, které byly zrušeny rodnou zemí této osoby, a proto mu nebyl dovolen vstup do naší země,“ řekl mluvčí Badila novinářům.

„Přibližně v pět hodin odpoledne odletěl do Londýna. Zatímco byl na letišti, nebyl nikde zadržený ani zamčený. Mohl se po letišti volně pohybovat, ale nebylo mu dovoleno vstoupit na území naší země,“ dodal Badila.

20.května 2017 v 21:49, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 10:41

All good baby! Gonna give press conference tomorrow in NY. Got lots of things to say with lots of crazy stories. Be ready!!! Ohhh Yeeahhh https://t.co/CXktUXk2PS

Kanter, který je na cestě po světě a podporuje aktivity své nadace Light Foundation, nahrál na Twitter video s krátkým komentářem o svém zadržení a poté sdílel několik fotek.

„Drží nás tady několik hodin s těmito dvěma policisty. Důvod celého problému jsou samozřejmě mé politické názory a stojí za tím Recep Tayyip Erdogan, prezident Turecka,“ říká ve videu Kanter.

Mezi fotkami na jeho Twitteru byla i tato přímo s pohraniční policií, která ho hlídala.

20.května 2017 v 16:30, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 10:43

#FreeEnes https://t.co/y07aGwVRIS

K rychlému návratu do USA mu pomohlo i vedení NBA a odbory. Šéfka hráčské asociace NBPA Michele Robertsová oznámila, že asociace jednala ohledně Kantera s ministerstvem zahraničí USA a orgány v Rumunsku.

Po svém návratu nahrál na internet fotografii z letiště, kde prohlašuje, že Spojené státy jsou nejkrásnější zemí na světě.

Kanter, který je jedním z nejslavnějších sportovců v Turecku, se postavil na podporu Gülena, tím pádem jde proti prezidentu Erdoganovi.

Fotogalerie

Gülen je islámským klerikem, který žije v exilu v Pensylvánii už víc než 15 let, turecký režim obvinil Gülena a jeho podporovatele z loňského pokusu o puč.

Loni v létě pak vyšel v novinách v Turecku otevřený dopis Kanterova otce určený synovi. Pětadvacetiletý basketbalista Oklahoma City následně prohlásil, že se ho vzdala vlastní rodina kvůli jeho politickým názorům.

„Dnes jsem přišel o svou matku, otce, bratry, sestry, mou rodinu a všechny příbuzné. Můj otec mě požádal, abych si změnil jméno. Matka, která mi dala život, se mě vzdala. Mí bratři a sestry, se kterými jsem vyrostl, mě ignorují,“ napsal Kanter v prohlášení, které následně putovalo do celého světa.

Erdogan, který byl minulý týden na návštěvě v Bílém domě, se dostal do problémů s protestujícím davem, z kterých mu musela pomoci tvrdým zásahem až ochranka.

„Napadl lidi ve Washingtonu. Je to špatný, velmi špatný člověk. Je to diktátor, Hitler naší země,“ nebál se teď Kanter ostrých prohlášení.

V červenci 2016 oznámil Kanter, že obdržel mnoho výhrůžek smrtí po své kritice Erdoganovy vlády po teroristickém výbuchu v Ankaře pár měsíců před tím.

Už o rok dříve nebyl Kanter nominován do reprezentace Turecka pro mistrovství Evropy. On sám řekl, že to bylo kvůli politickým důvodům, tehdejší trenér reprezentace Ergin Ataman to popřel.

Ofenzivně laděný Kanter je v posledních dvou letech jedním z nejlepších náhradníků celé NBA, když dával v průměru přes 14 bodů a doskočil sedm míčů na utkání. Spolu s novozélandským parťákem Stevenem Adamsem pak vytvořili dvojku přezdívanou „Stache Brothers“, která svými videopříspěvky baví celý basketbalový svět.

Samozřejmě s výjimkou Turecka, kde jsou Kanterovy účty na sociálních sítích zablokované.

16.března 2017 v 18:29, příspěvek archivován: 22.května 2017 v 11:03

VIDEO: Our leader, our hero, King of the Prairie, Russ!! #MVP #MVP #MVP https://t.co/46Fbe6ZlG8

Pro zobrazen? videa mus?te m?t zapnutou podporu JavaScriptu

Our leader, our hero, King of the Prairie, Russ!! #MVP #MVP #MVP https://t.co/46Fbe6ZlG8

Zároveň se Kanter věnuje charitě, jeho Light Foundation pomáhá chudým dětem s vzděláváním, sociálním zabezpečením a začleněním do společnosti.

Autor:


Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost
Najdete na iDNES.czmobilní verze