Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Turci k smrti nenávidí svou hvězdu, ta už je „obtěžovat“ nebude

Velice udivený Enes Kanter z týmu Oklahoma City gestikuluje v utkání na palubovce San Antonia. | foto: AP

1 2016
Drž se svého řemesla a nepleť se do toho! To se běžně říkává, když se jakýkoliv sportovec pokusí o názor. Fanoušci mnohdy dávají hvězdám co proto, když se vyjádří na současné téma mimo sportu, který provozují. Tažení proti turecké basketbalové hvězdě Enesi Kanterovi je však mimo kategorie.

Horké léto 2016 dopřává sportovcům s pevným přesvědčením. Mnozí komentují (ne)účast Rusů na olympiádě v Riu. V USA bují konflikty afroamerického obyvatelstva s policií, jelikož většina hráčů NBA je tmavé pleti, je toto téma na denním pořádku rozhovorů hráčů s novináři.

A pak je tu Enes Kanter, turecký pivot Oklahoma City Thunder. Ten se prakticky postavil celému národu. Stálo ho to možnost reprezentovat vlast, stálo ho to i peníze, které hráč dostane za reprezentaci. A co je nejhorší, může mít problémy nejen s uznáním ve své zemi, ale také s bezpečností.

Fotogalerie

Když se před dvěma týdny pokusila část armády svrhnout současného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana, zůstal věrný muslimskému klerikovi Fethullahu Gülenovi, jenž je trnem v oku současnému režimu a raději se usadil v Americe.

Kanterovi nepomohly minulé neshody s vedením národního týmu, ve kterém se v posledních letech neobjevuje - podle hráče samotného mu pozvánky nechodily právě kvůli jeho politickým názorům.

A teď se objevily hrozby smrtí.

Kanter o tom napsal na svůj twitter a přidal kopie některých vzkazů.

17.července 2016 v 20:09, příspěvek archivován: 01.srpna 2016 v 07:48

Son bir kaç gündür aldığım sadece bazı Ölüm Tehditleri.! Allah hepinizi ıslah eylesin. pic.twitter.com/a0mnYaEQGA

18.července 2016 v 20:05, příspěvek archivován: 01.srpna 2016 v 07:49

2) Ölüm Tehditleri yağmaya devam ediyor. Durmak yok Duaya devam Allah hepinizi ıslah eylesin. pic.twitter.com/aBfP0BiKf5

19.července 2016 v 09:53, příspěvek archivován: 01.srpna 2016 v 07:49

3) Ölüm Tehditleri devam ediyor. Sizden korkan sizin gibi olsun. Allah hepinizi ıslah eylesin. pic.twitter.com/fcFYw945De

Kanter se postavil proti Erdoganově vládě už v březnu po teroristickém útoku v Ankaře, po kterém zemřelo 37 lidí a více než sto dalších lidí bylo zraněno. Kritizoval obstrukce vůči zahraničním médiím a přístupu běžných lidí k sociálním sítím.

Co následovalo? Hvězdný basketbalista, jenž se před 24 lety narodil v Curychu, už obtěžovat ve své domovině nebude. Jeho twitterový účet byl v Turecku zablokován.

Krajané tak přijdou o veselé fotky z Kanterových exotických dovolených, slovní podporu klubu Fenerbahce Istanbul - a nebudou je už dráždit názory svého hvězdného sportovce.

Kanter se tomu jen vysmál.

30.července 2016 v 09:49, příspěvek archivován: 01.srpna 2016 v 07:58

Haha Şeref yoksunları hesabımı gizlemişler Türkiye'de. Korkmayın ulan Titreyin hepiniz Firavun ve ahmak çetesi.pic.twitter.com/gNBgXV4MuHuH

Turecký mladík si dál stojí za svým, zavrhl tu nejjednodušší cestu. Snad to pro něj nebude bolestná zkušenost.

Autor:


Najdete na iDNES.czmobilní verze