Klávesové zkratky na tomto webu - základní­
Přeskočit hlavičku portálu


Po vlasti se tureckého giganta zřekla i vlastní rodina. On nelituje

Boj o míč v podání Enese Kantera (vlevo) z Oklahomy a Chrise Kamana z Portlandu. | foto: AP

12 2016
Nejen sportovní starosti mají basketbalové hvězdy. Turecký pivot Enes Kanter stojí daleko od světel olympijského jeviště. Soustředit se může na kariéru v NBA, kde je hráčem Oklahoma City. Turecko už možná nikdy reprezentovat nebude. Teď se jej navíc vzdala i jeho vlastní rodina.

Kanter se dostal do konfliktu se svou zemí už v minulosti, zřejmě kvůli svým politickým názorům nebyl vybrán do závěrečné nominace na Eurobasket 2015. Turci na turnaji následně neuspěli a obsadili čtrnácté místo.

Situace se vyhrotila v posledních týdnech. Kanter se postavil za uprchlého muslimského klerika Fethullaha Gülena a jeho hnutí. Toho Gülena, který je současným prezidentem Erdoganem viněn, že stojí za červencovým pokusem o převrat.

Enes Kanter vyděděncem

Velice udivený Enes Kanter z týmu Oklahoma City gestikuluje v utkání na...

Příběh nenávisti řady Turků vůči své basketbalové hvězdě Enesi Kanterovi jsme popisovali zde.

Náklonnost mladého pivota ke Gülenovi má kořeny hluboko v minulosti. V dětství navštěvoval gülenistické školy a v dospělosti se stal členem hnutí kontroverzního klerika. V posledních letech byl Kanter fakticky vyřazen z reprezentace, teď je jeho twitterový účet byl pro Turecko zablokován a dorazila mu z vlasti i řada výhružek smrtí.

V tomto týdnu se podle tureckého deníku Daily Sabah čtyřiadvacetiletého Kantera zřekla jeho rodina.

Enes prý byl podle svého otce zhypnotizován teroristickou organizací FETÖ, jenž je podezřívána z pokusu o převrat a v jejímž čele by měl stát právě Gülen. „Omlouvám se tureckému lidu a prezidentovi za to, jakého mám syna,“ napsal v prohlášení Kanter starší.

„Jeho chování a názory způsobují celé rodině problémy. Řekl jsem Enesovi, že se ho budeme muset zříci, pokud své chování nezmění. Bylo mu to jedno,“ pokračuje muž, který přednáší na jedné z istanbulských univerzit.

Mehmet Kanter se prý se svým synem už téměř rok nemluvil, ale jeho názory se ani tak nemění.

„Kdybych věděl, jak to s mým synem dopadne, nikdy bych jej nenechal odjet do USA. Nyní nechci, aby kdokoliv špinil jméno rodiny Kanterů. Varovali jsme ho ohledně spolupráce s FETÖ, kteří se o něj zajímají hlavně proto, že má spoustu finančních prostředků,“ dodává Kanterův otec.

Sám basketbalista vydal v reakci na slova svého otce prohlášení, kterým se od své rodiny výrazně distancuje. „Dnes jsem přišel o svého otce, svou matku, své sourozence a své příbuzné, kteří tu pro mě byli 24 let,“ píše Kanter. Následně popisuje své dětství a vzdělávání organizací Fethullaha Gülena.

Na závěr svého prohlášení píše: „Bůh existuje, smutek neexistuje.“ Navíc se poté podepisuje jako Enes (Kanter) Gülen.

Je nutné dodat, že deník, který zveřejnil prohlášení Kanterova otce, je úzce spojen s prezidentem Erdoganem a chce být oponentem pro progülenovský deník Today ́s Zaman. Daily Sabah se v článku do mladého Kantera opírá, přitom zapomíná zmínit, že vzdělání v gülenovské škole mu zajistil sám otec Mehmet.

Enes Kanter (vlevo) z týmu Oklahoma City zkouší projít přes Tristana Thompsona...

Enes Kanter (vlevo) z týmu Oklahoma City zkouší projít přes Tristana Thompsona z Clevelandu.

Vztah klerika Gülena ke svým ovečkám v čele s Kanterem však není zcela obvyklý. Jeho hnutí je často považováno za kult, i když to jeho členové samozřejmě odmítají. Kanterův podpis jménem Gülen by přitom kultové sklony mohl naznačovat.

Je však možné, že se Kanter v tomto bodě pouze pokusil vyhovět žádosti svého otce. Ten totiž v odsuzujícím dopise mimo jiné napsal: „Chceme, aby si okamžitě změnil jméno.“

Odborníci a novináři ovšem dlouhodobě považují Gülenovy praktiky a nakládání s financemi za přinejmenším podezřelé. Některé školy patřící pod hnutí byly již vyšetřovány FBI, ale nic nezákonného se jim zatím nepodařilo prokázat.

Politická situace v Turecku je nejasná, veřejná a vynuceně vyhlížející prohlášení však upomenou praktiky z jiného století. Jsou o to smutnější, když rozdělují rodiny.

Autor:


Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem
Receptem: Lehký rýžový salát s ledovým salátem

Nevíte, co s sebou do práce? Na oběd zkuste lehký rýžový salát

Najdete na iDNES.czmobilní verze