Cyklokrosařský veterán Hekele: Nemá smysl pokračovat, v lednu skončím

Cyklokrosař Emil Hekele. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

11 2018
Pojď, Emile! Co chvíli se ozýval z různých koutů uničovské trati povzbuzující výkřik od fanoušků cyklokrosu směrem k místní legendě. Aby ne, vždyť Emil Hekele to má z rodných Loštic do Uničova jen přes jeden hluboký lužní les Litovelského Pomoraví a ve čtyřiceti letech by nejspíš ani sám nespočítal, kolikrát už na trati v Šibeníku závodil. Jenže tentokrát nejspíš naposledy.

Loučil se však už nesčetněkrát, a tak je těžké brát slova o konci u loštického svéráze vážně. Jako by kolo nad ním mělo magickou moc – i když pravidelně mluví o tom, že už nechce závodit, stejně pokaždé přijede na start a roztočí pedály. „V lednu skončím. Nemá smysl pokračovat dál,“ říká ale nyní čtyřicetiletý závodník.

Už po skončení minulé sezony jste zvažoval konec, proč jste se rozhodl pokračovat?
Nakonec jsem si po nějaké úvaze a po debatě s mým sportovním partnerem, který chtěl, abych pokračoval dál, řekl, že ještě rok zkusím jezdit. Rozhodl jsem se tedy pokračovat, ale nevím, jak to bude dlouho trvat. Pořád přemýšlím nad koncem, už mám jiné priority, ale letošní sezonu bych měl absolvovat.

V létě jste tedy měl standardní přípravu jako předešlé roky?
Moje standardní příprava je, že chodím do práce od devíti do pěti a trénuji až pak. Nevydělávám si cyklistikou a už pro mě postrádá smysl, abych se honil s lidmi, kteří jsou za to placení, zatímco já mám na této úrovni jezdit pro zábavu. To nejde. Proto to vypadá na poslední rok a není na co čekat. Podmínky v České republice nejsou a nebudou, je to tu žalostné a bylo to vždycky žalostné. Myslím, že není na co si hrát a už opravdu skončím.

Usnadňuje vám rozhodování, že vám na jaře bude 41 let?
Nejde o věk, ale o to, že mě zatěžuje práce. Mám rodinu a čas potřebuju investovat někam jinam než do ježdění závodů. Je to opravdu náročné, a kdo si nezkusil dělat do pěti, tak neví, co absolvuji za kolotoč. Chodím spát v jednu v noci a vstávám v šest. Já bych to i absolvoval, ale z finančního hlediska je to absolutně nezajímavé.

Emil Hekele bude mít v březnu čtyřicet, na MČR v cyklokrosu si dojel v minus 12...

To jsou logické důvody. Co vás tedy přesvědčilo, že jste na kolo znovu sedl? Musel jste přece mít i nějakou vnitřní motivaci.
Víceméně vnitřní motivace ani nebyla, protože už se nemám kam posouvat. Pokud nemám před sebou cíle a nemůžu se zlepšovat, přestává mě to bavit. V průběhu některých závodů jsem zjišťoval, že mě to nebaví, a postrádalo to smysl. Pořád mám chuť jet po práci na trénink, dát si do těla a vyčistit si hlavu, jak to řeší i spousta jiných lidí. Ale závodění už mě tolik nebavilo a bylo to vidět i v létě na mém projevu. Raději se snažím být doma a vyjet do okolí než trávit celé dny po závodech. Chci, aby mě sport bavil, a poslední dva roky jsem do závodění investoval tolik sil, energie i peněz, že jsem si řekl, že už to nemá smysl. Nakonec jsem do toho šel, ale vůbec nevím, jak se to bude vyvíjet. Zatím cítím, že už to není ono.

Platilo to i pro Uničov, kde jste byl v úvodním dílu českého poháru čtyřiadvacátý?
S tím nemůžu být spokojený, ale už si nemám co dokazovat. I kdybych byl pátý, tak by to smysl nemělo. Drží mě srdce, protože jsem vyrostl v rodině cyklisty, mého táty. Proto jsem ještě schopný jezdit, ale nebude to dlouho trvat a pověsím kolo na hřebík a ani se na něj nepodívám. Znám spoustu takových cyklistů, kteří už na kole nejezdí a věnují se jiným aktivitám.

Jaké závody máte v kalendáři?
Cizinu už vypouštím, nechci se trmácet do zahraničí. Trénuju dost, ale už cítím, že projev v závodě není, nemá mě co motivovat. I kdybych vyhrál, tak se nic nezmění a levnější chleba nebude. Jediné, co mě může motivovat, je prodloužení sportovního života. Ale cíle si nemá cenu dávat, chci odjet důstojně sezonu. A pak uvidím, jak se budou vyvíjet partnerská jednání, ale pokud se něco rapidně nezmění, tak 13. ledna končím. Nemá smysl pokračovat dál.

Takže budete objíždět český pohár a mistrovství republiky?
Chtěl bych, není to daleko a cestování se dá snést. Ale nebude jich tolik jako dřív, byl jsem zvyklý na pětatřicet závodů za sezonu, ale letos jich pojedu tak polovičku.

A světový pohár v Táboře?
Ani kdyby to bylo v Lošticích, tak o to neusiluju. Nemám o to zájem, absolutně! 

Nejčtenější

Zaberte, jde o hodně. Jen výhra na Ukrajině dá Čechům šanci postoupit

Český útočník Patrik Schick napadá rozehrávku ukrajinského obránce Jaroslava...

Charkov (Od našeho zpravodaje) Může to být zápas, který vrátí fotbalové Česko do hry. Může přiživit dobrý dojem z vítězného utkání...

Tleská celý Montreal. O něčem takovém se mi nesnilo, říká Plekanec

Tomáš Plekanec a Matthew Peca z Montrealu slaví branku českého útočníka v duelu...

VIDEO Zápas mezi hokejisty Montrealu a Detroitu měl spoustu výrazných hrdinů, o první hvězdě večera ale...Rébusy Ligy národů: postupy, sestupy a jak do play off o Euro 2020

GÓLOVÁ STŘELA. Brankář Jiří Pavlenka se za ranou Ruslana Malinovského natahuje...

Fotbalová Liga národů má za sebou čtyři kola a před listopadovým finišem je jen málo otázek...

Šilhavého chvála: Lepší výkon než na Slovensku, takhle si to představujeme

Trenér českých fotbalistů Jaroslav Šilhavý během utkání Ligy národů v...

Charkov (Od našeho zpravodaje) Skoro celý zápas prostál na kraji technické zóny. Burcoval, tleskal, gestikuloval, občas naštvaně...

Ukrajina - Česko 1:0, vyrovnaná bitva, ale i konec nadějí na postup výš

Český fotbalista Jakub Jankto se chytá za hlavu po neproměněné šanci v duelu...

Charkov (od našeho zpravodaje) Čeští fotbalisté už v Lize národů nemají šanci na první místo ve skupině. Ukrajině i podruhé...

Další z rubriky

Pohárový cyklokros v Jičíně ovládli opět Nesvadba a Havlíková

Jan Nesvadba před Tomášem Paprstkou během  závodu Toi Toi Cupu ve Slaném.

Premiérovými vítězi pohárového cyklistického klání v Jičíně v kategorii elite se stali Jan Nesvadba...

Schlegel v nejistotě. World Tour padlo, co dál? Můžu se jen modlit, říká

ÚTOK. Jen co se silnice ve druhé etapě Závodu míru do 23 let zvedla, vypálil...

V květnu zazářil na závodě Kolem Alp, kde se v kopcích držel Chrise Frooma, Fabia Arua i dalších...

Bývalý Kreuzigerův šéf se ztratil na kole. Nalezli ho v bezvědomí ve strži

Steven De Jong (vpravo) se svým oblíbencem - Albertem Contadorem.

Měl se už dávno vrátit z dopolední vyjížďky domů. S obědem tam na něj čekala netrpělivá manželka...Najdete na iDNES.cz